artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Orneta - perła architektury warmińskiej
  fot. wikipedia.org Orneta - perła architektury warmińskiej

Orneta - perła architektury warmińskiej

Czas czytania 4 minuty

Orneta to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to miejsce o bogatej historii i zabytkach, które warto zobaczyć podczas wizyty. Oto kilka propozycji, co warto zwiedzić w tym warmińskim mieście.

Orneta leży nad rzeką Drwęcą Warmińską i jeziorem Mieczowym, w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto zostało założone w 1313 roku przez biskupów warmińskich na terenie dawnego pruskiego pola osadniczego Wurmedyten. W 1340 roku Orneta stała się na krótko siedzibą biskupstwa warmińskiego i otrzymała mury obronne i zamek. W 1350 roku rozpoczęto budowę kościoła farnego, który jest dziś największym zabytkiem miasta.

Orneta była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, takich jak wojna trzynastoletnia, w której miasto stanęło po stronie Związku Pruskiego i Korony Polskiej przeciwko Krzyżakom, czy potop szwedzki, który spowodował duże zniszczenia. Miasto było też miejscem urodzenia i działalności wielu znanych postaci, takich jak astronom Jan Hevelius, pisarz Erich Kästner czy malarz Max Liebermann.

Miasto zachwyca swoją architekturą, która łączy w sobie elementy gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu. Warto zwiedzić kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela, który ma piękną polichromię i bogate wyposażenie wnętrza, zamek biskupi z XIV wieku, który obecnie pełni funkcję hotelu i restauracji, ratusz miejski z XVI wieku, który jest siedzibą urzędu miejskiego, czy kamienice przy placu Wolności i ulicy Kościelnej, które tworzą malowniczy rynek. Nie można też zapomnieć o symbolu miasta - smoku orneckim, który według legendy był straszliwym potworem terroryzującym okolicę, aż został zabity przez rycerza Piotra z Orneckiej Wsi.

ReklamaOrneta - perła architektury warmińskiej 1
 

Co warto zwiedzić w Ornecie?

Kościół św. Jana Chrzciciela - najstarszy zabytek miasta, pochodzący z XIII wieku. Znajduje się tu cenny ołtarz główny z XVIII wieku, a także organy i epitafia. Kościół jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9 do 17.

Ratusz - zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku, przebudowany w XVI i XVIII wieku. Wewnątrz można podziwiać malowidła ścienne i zegar słoneczny. Przed ratuszem stoi pomnik Jana Pawła II, który odwiedził Ornetę w 1999 roku.

Zamek biskupi - dawna rezydencja biskupów warmińskich, wybudowana w XV wieku na wzgórzu nad miastem. Obecnie mieści się tu muzeum regionalne, gdzie można zobaczyć eksponaty związane z historią i kulturą Ornety i okolic. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od 10 do 16.

Brama Lidzbarska - jedyna zachowana brama miejska, pochodząca z XIV wieku. Znajduje się tu mała kapliczka z figurą Matki Boskiej Częstochowskiej. Brama jest symbolem miasta i często jest ozdabiana kwiatami i flagami.

Park Miejski - założony w XIX wieku na terenie dawnego cmentarza. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek. Można tu podziwiać staw, fontannę, pomnik Adama Mickiewicza i pomnik Niepodległości.

Orneta to miasto pełne uroku i klimatu, które warto odwiedzić podczas podróży po Warmii i Mazurach. Jest to idealne miejsce dla miłośników historii, kultury i przyrody.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News