Jeśli interesuje Was historia wojskowości i Polski, to warto odwiedzić Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. To jedna z największych i najstarszych placówek muzealnych w kraju, która prezentuje bogate i cenne zbiory związane z militariami z przekroju tysiąclecia.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie to jedno z największych i najstarszych muzeów w Polsce, poświęcone historii wojskowości polskiej i światowej.
Muzeum powstało w 1920 roku z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego, który chciał stworzyć miejsce upamiętniające bohaterstwo polskich żołnierzy. Mieści się w Cytadeli Warszawskiej, która była dawniej twierdzą rosyjską, a potem miejscem walk i egzekucji podczas powstania listopadowego i styczniowego. W 2023 roku Muzeum otworzyło nową siedzibę w nowoczesnym gmachu zaprojektowanym przez architekta Stefana Kuryłowicza.
W Muzeum możecie podziwiać ponad 300 tysięcy zabytków, które są podzielone na pięć modułów tematycznych: X-XVIII wiek, XIX wiek, XX wiek, Sala Orientu i Sala Wystaw Czasowych. Na wystawie inauguracyjnej - "1000 lat chwały oręża polskiego" można zobaczyć m.in. zbroje, hełmy, szable, pistolety, umundurowanie, ordery, armaty, czołgi, samoloty i śmigłowce. Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się relikwiarz gotycki z 1388 roku, sztandar królewski Zygmunta III Wazy, mundur i szabla Tadeusza Kościuszki, orzełek z Westerplatte czy samochód pancerny wz. 34.
Muzeum Wojska Polskiego to nie tylko zbiory muzealne, ale także archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa i pracownie konserwatorskie. Organizowane są także lekcje muzealne, warsztaty, olimpiady i konkursy dla uczniów i studentów. Placówka jest też miejscem spotkań naukowych i kulturalnych.
Zwiedzając tę placówkę zobaczycie tu nie tylko eksponaty związane z historią Polski, ale także z innymi krajami i epokami. Poznacie bohaterów i bitwy, które kształtowały losy narodów i kontynentów. Odkryjecie fascynujące historie i ciekawostki związane z wojskowością i militariami.Muzeum posiada bogatą kolekcję ponad 250 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się zabytki broni, mundurów, odznaczeń, sztandarów, map, dokumentów, dzieł sztuki i pamiątek historycznych. Muzeum organizuje również wystawy czasowe, pokazy, konferencje i warsztaty edukacyjne.
Zwiedzanie placówki warto zacząć od głównego gmachu muzeum, gdzie znajduje się stała ekspozycja „Polska walcząca”. To tu możemy podziwiać najcenniejsze i najbardziej znane zabytki muzeum, takie jak: oryginalny samolot PZL P.11c, który brał udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku, replika samochodu pancernego wz. 34, który był podstawowym pojazdem rozpoznawczym Wojska Polskiego w latach 30. XX wieku, karabin maszynowy Maxim wz. 1910/28, który był używany przez polskich żołnierzy podczas II wojny światowej, pistolet maszynowy Błyskawica, który był produkowany przez polski ruch oporu w czasie okupacji niemieckiej, mundur generała Władysława Sikorskiego, naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sztandar 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która walczyła pod Arnhem w 1944 roku, hełm generała Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej, która wyzwalała Belgię i Holandię od nazistów, orzełek wojskowy z Westerplatte, który był symbolem polskiego oporu w pierwszych dniach II wojny światowej, krzyż Virtuti Militari V klasy, który był najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, medal Orderu Uśmiechu, który został nadany żołnierzom AK przez dzieci z powstania warszawskiego.
To tylko niektóre z wielu perełek, które możemy znaleźć na tej ekspozycji. Każdy z nich ma swoją historię i znaczenie dla polskiej tradycji wojskowej i patriotycznej. Warto więc poświęcić im trochę czasu i uwagi.Jeśli jednak chcecie zobaczyć coś więcej niż tylko polską historię wojskową, to polecamy Wam odwiedzić inne sale muzeum, gdzie znajdują się wystawy poświęcone różnym epokom i regionom świata.
Muzeum jest otwarte od środy do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. W czwartki wstęp jest wolny.
Do Muzeum Wojska Polskiego można dojechać kamperem, można zostawić samochód na parkingu podziemnym przy Wisłostradzie.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!