artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie fot. Wikipedia

W Bielsku-Białej możemy obejrzeć studio bajek rysunkowych, a w Rzeszowie znajduje się ciekawe muzeum kultowych już bohaterów kreskówek emitowanych codziennie w bloku tzw. „dobranocek” w telewizji.

Dobranocka - na te krótkie kreskówki wyczekiwały codziennie dzieci w całej Polsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Dziś młodzież już nie jest w stanie zrozumieć, czym były te bajkowe filmiki.

Możemy im jednak to uświadomić właśnie w Rzeszowie, odwiedzając bardzo nietypowe muzeum bohaterów bajek. Dorośli zaś z pewnością chętnie cofną się w czasie, do czasów swojego dzieciństwa.

To bajkowe muzeum mieści się w centrum Rzeszowa, w pobliżu rynku. Prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Znajdziemy tam wiele ciekawych elementów z realizacji filmów animowanych, jak np.: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne.

Możemy tam również zobaczyć przedmioty dnia codziennego, ozdobione wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, proporczyki, plakietki, przywieszki, artykuły spożywcze i kosmetyczne, opakowania po słodkościach, przezrocza małoobrazkowe, filmy na szpulach, kasetach i płytach. Kiedyś były powszechne w użyciu, dziś stanowią muzealne eksponaty.

No i w końcu nasi bohaterowie – kiedyś z wielką chęcią oglądani przez dzieci w telewizorach, dziś znalazły swoje miejsce w muzealnych gablotach. Mówimy więc o takich kultowych postaciach jak: Jacek i Agatka, Gąska Balbinka, pies Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, miś Colargol, Mały Pingwin Pik-Pok, Trzy Misie, Plastuś i jego pamiętnik, Kot Filemon, Smerfy, Pszczółka Maja czy Wilk i Zając.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Czy warto w Rzeszowie odwiedzić to bajkowe muzeum? Jeśli wychowaliście się na tych kreskówkach, zdecydowanie tak – to będzie jak podróż wehikułem czasu do lat dzieciństwa. Wasze dzieci może nie będą aż tak tym miejscem zachwycone w dobie Internetu, jednak z pewnością pomoże im to zrozumieć czasy swoich rodziców.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!