artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Leszno - jedno z najstarszych miast
  fot. Wikipedia Leszno - jedno z najstarszych miast

Leszno - co warto zwiedzić?

Leszno zlokalizowane w pobliżu Poznania, kusi wieloma pięknymi zabytkami i czarem małomiasteczkowego klimatu idealnego na odpoczynek. Nie można zapominać, że to jedno z najstarszych miast w Polsce, gdzie możemy poczuć prawdziwego ducha historii.

Leszno w Wielkopolsce, leży niedaleko Poznania i obok Przemęckiego Parku Narodowego. Niewielkie miasteczko, w którym można odpocząć, zwiedzić ciekawe zabytki, a dla fanów żużla warto dodać, że mieści się tu klub Unia Leszno. Można wybrać się więc na mecz speedway`a jeśli lubicie ten sport.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Leszna powinien być oczywiście Rynek starówki, który – co ciekawe – zachował swój dawny kształt jeszcze z czasów powstania tego miasta. Niestety jego zabudowa to głównie XIX-wieczne kamieniczki, wiele z nich zbudowano w stylu barokowym.

Ozdobą Leszna i Starego Miasta jest wspaniały Ratusz, pamiętający jeszcze czasy rodu Leszczyńskich i Jana Amosa Komeńskiego.

Obiekt wybudowano na planie prostokąta i liczy trzy kondygnacje. Narożniki Ratusza zdobią podwójne kolumny korynckie. Nad wejściem majestatycznie wznosi się czworoboczna wieża z tarczami zegarowymi, zwieńczona tarasem widokowym i ośmioboczną wieżyczką z blaszanym hełmem i podwójną kopułą.

Ponad portalem wejściowym umieszczono kartusz herbowy Sułkowskich Sulima (1738) oraz Iusticię – personifikacja prawa i sprawiedliwości, która w prawej ręce trzyma miecz, a w lewej wagę. Na fasadzie znajdują się liczne tablice pamiątkowe, m.in. wmurowana z okazji 300-lecia urodzin króla Stanisława Leszczyńskiego, tablica upamiętniająca 400-lecie miasta oraz poświęcona żołnierzom garnizonu Leszno, broniącym miasta w 1939 r.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Na Starym Mieście warto również wejść do barokowej kolegiaty pw. św. Mikołaja. To główna świątynia miasta.

Uliczką Wąską dotrzemy natomiast do kolejnego ciekawego miejsca. To plac Jana Metziga – Niemca, który w czasie zaborów, okazał się wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Na placu znajduje się kościół św. Krzyża, który był pierwszym zborem luterańskim w Lesznie. Przy kościele znajduje się lapidarium utworzone w latach 1950 - 1959. To zbiór ponad stu rzeźbionych w piaskowcu nagrobków od I połowy XVII w. do XIX w.

W budynku dawnej pastorówki znajdziemy Muzeum Okręgowe w Lesznie. Placówka eksponuje min. unikalny zbiór tablic epitafijnych i portretów trumiennych.

Jeśli podróżujecie po Wielkopolsce, nie omijajcie Leszna. Zajrzyjcie tu koniecznie. Pospacerujcie uliczkami Starego Miasta, obejrzyjcie imponujący Ratusz – jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Może Leszno i okolice tak Was oczarują, że zostaniecie tu na kilka dni?

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy