artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Leszno - jedno z najstarszych miast
  fot. Wikipedia Leszno - jedno z najstarszych miast

Leszno - co warto zwiedzić?

Leszno zlokalizowane w pobliżu Poznania, kusi wieloma pięknymi zabytkami i czarem małomiasteczkowego klimatu idealnego na odpoczynek. Nie można zapominać, że to jedno z najstarszych miast w Polsce, gdzie możemy poczuć prawdziwego ducha historii.

Leszno w Wielkopolsce, leży niedaleko Poznania i obok Przemęckiego Parku Narodowego. Niewielkie miasteczko, w którym można odpocząć, zwiedzić ciekawe zabytki, a dla fanów żużla warto dodać, że mieści się tu klub Unia Leszno. Można wybrać się więc na mecz speedway`a jeśli lubicie ten sport.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Leszna powinien być oczywiście Rynek starówki, który – co ciekawe – zachował swój dawny kształt jeszcze z czasów powstania tego miasta. Niestety jego zabudowa to głównie XIX-wieczne kamieniczki, wiele z nich zbudowano w stylu barokowym.

Ozdobą Leszna i Starego Miasta jest wspaniały Ratusz, pamiętający jeszcze czasy rodu Leszczyńskich i Jana Amosa Komeńskiego.

Obiekt wybudowano na planie prostokąta i liczy trzy kondygnacje. Narożniki Ratusza zdobią podwójne kolumny korynckie. Nad wejściem majestatycznie wznosi się czworoboczna wieża z tarczami zegarowymi, zwieńczona tarasem widokowym i ośmioboczną wieżyczką z blaszanym hełmem i podwójną kopułą.

Ponad portalem wejściowym umieszczono kartusz herbowy Sułkowskich Sulima (1738) oraz Iusticię – personifikacja prawa i sprawiedliwości, która w prawej ręce trzyma miecz, a w lewej wagę. Na fasadzie znajdują się liczne tablice pamiątkowe, m.in. wmurowana z okazji 300-lecia urodzin króla Stanisława Leszczyńskiego, tablica upamiętniająca 400-lecie miasta oraz poświęcona żołnierzom garnizonu Leszno, broniącym miasta w 1939 r.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Na Starym Mieście warto również wejść do barokowej kolegiaty pw. św. Mikołaja. To główna świątynia miasta.

Uliczką Wąską dotrzemy natomiast do kolejnego ciekawego miejsca. To plac Jana Metziga – Niemca, który w czasie zaborów, okazał się wielkim przyjacielem Polski i Polaków. Na placu znajduje się kościół św. Krzyża, który był pierwszym zborem luterańskim w Lesznie. Przy kościele znajduje się lapidarium utworzone w latach 1950 - 1959. To zbiór ponad stu rzeźbionych w piaskowcu nagrobków od I połowy XVII w. do XIX w.

W budynku dawnej pastorówki znajdziemy Muzeum Okręgowe w Lesznie. Placówka eksponuje min. unikalny zbiór tablic epitafijnych i portretów trumiennych.

Jeśli podróżujecie po Wielkopolsce, nie omijajcie Leszna. Zajrzyjcie tu koniecznie. Pospacerujcie uliczkami Starego Miasta, obejrzyjcie imponujący Ratusz – jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce. Może Leszno i okolice tak Was oczarują, że zostaniecie tu na kilka dni?

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy