Opole – jedno z najstarszych miast w Polsce, kusi wieloma wspaniałymi zabytkami. Jeśli będziecie w tym mieście w czasie swojej podróży kamperem, koniecznie obejrzyjcie również wspaniałą, gotycką katedrę w Opolu.
Można powiedzieć, że katedralny kościół gotycki w Opolu, to niemal wizytówka tego miasta oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków tej miejscowości. Do tego jest to również jeden z najstarszych zabytków Opola, świadcząc o wielowiekowej historii tego miasta.
Trudno w to uwierzyć, ale już pierwsze informacje i kościele w Opolu pochodzą z bardzo odległych czasów, bo z roku 1024 – czyli budynek pamięta rodzącą się polską państwowość. Wtedy musiał to być kościół wybudowany w stylu romańskim.
Wówczas to biskup wrocławski miał podobno przekazać do opolskiej świątyni relikwie św. Krzyża. O wzroście rangi świątyni w Opolu może świadczyć fakt, że w połowie XIII wieku przystąpiono do budowy znacznie większego obiektu.
Ten kościół, który obecnie możemy podziwiać w Opolu został wzniesiony w XV wieku, i powstał w miejscu dwóch wcześniejszych świątyń w tym mieście. Charakterystycznym elementem katedry są dwie wieże wznoszące się na wysokość 73 metrów. Warto wiedzieć, że w kościele w Opolu znajduje się obraz Matki Boskiej Opolskiej. Został tu sprowadzony na stałe w 1702 r. z Piekar Śląskich.
W ciągu wielu wieków w opolskim kościele prowadzone były prace przy budynku i jej wyposażeniu. Wybudowano dużą zakrystię, wymiano porycia dachowego, przemurowanie skarp, barokizacja i neogotycyzacja całego wnętrza katedry w Opolu.
Obecnie świątynia w Opolu składa się z trzech naw - głównej i dwóch bocznych, uzupełnionych półkolistym prezbiterium oraz dwiema bocznymi absydami. W prezbiterium zobaczymy aż trzy późnobarokowe ołtarze.Jak możemy przeczytać w portalu zabytek.pl: „Wyposażenie kościoła pochodzi z różnych okresów od gotyckiej chrzcielnicy i obrazu Matki Boskiej Piekarskiej, poprzez późnogotyckie tryptyki, późnobarokowy ołtarz główny i ołtarze boczne po klasycystyczną ambonę (1805) i XX-wieczne witraże. Ponadto w świątyni znajduje się zespół epitafiów i kamiennych nagrobków, w tym nagrobek księcia Jana Dobrego (1532)”.
Czy katedrę w Opolu warto obejrzeć? Zdecydowanie tak, zwłaszcza iż to jeden z najstarszych budynków sakralnych nie tylko w tym mieście, ale również w całym kraju.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!