Będąc w podróży kamperem po Wielkopolsce, warto zajrzeć również do Kalisza. W tym pięknym, historycznym mieście warto udać się na tamtejszą Starówkę, aby zwiedzić wspaniały, wiekowy budynek katedry, której początki sięgają XIII wieku.
Katedra św. Mikołaja w Kaliszu, została ufundowana przez księcia Bolesława Pobożnego w XIII wieku. To jeden z najważniejszych zabytków tego wielkopolskiego miasta i miejsce, które koniecznie warto odwiedzić. Ponieważ przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, a pierwotny, najbardziej gotycki charakter zachowało prezbiterium świątyni.
Pozostałe wyposażenie zabytkowego kościoła w Kaliszu utrzymane jest natomiast stylu barokowym. Przepiękny i dużych rozmiarów ołtarz główny jest rekonstrukcją ołtarza z 1662 roku. Ten pierwotny niestety został zniszczony w wyniku pożaru.
W roku 1612 przystąpiono do odbudowy zniszczonej świątyni w Kaliszu. Głównym architektem był Włoch Albin Fontana. To dzięki jego pracy przyozdobiono kaliski kościół modnymi wówczas elementami barokowymi. Postawiono również sklepienie kolebkowe z lunetami, pokryte dekoracją stiukową w typie tzw. lubelsko - kaliskim.
W jego centralnym miejscu zobaczymy kopię obrazu „Zdjęcie z Krzyża” pochodzącego z antwerpskiej pracowni Piotra Pawła Rubensa. Kopia tego dzieła została wykonana przez Bronisława Owczarka. Jeżeli chodzi o oryginalny obraz prawdopodobnie spłonął w czasie wspomnianego już pożaru.
Kiedy już obejrzymy centralne punkty kaliskiej świątyni, warto wrócić do naw bocznych. Tam zobaczymy przepiękne ołtarze datowane na XVIII wieku
Bogato rzeźbiony ołtarz znajduje się też w kaplicy Matki Boskiej Pocieszenia. Z powodu swojej patriotycznej wymowy witraży i polichromii, zaprojektowanych i wykonanych przez Włodzimierza Tetmajera, nazywana jest „Polską”.Na przestrzeni wieków świątynia była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W kaliskiej katedrze modlili się polscy władcy: Kazimierz Wielki oraz Władysław Jagiełło. W 1357 roku odbył się synod biskupów w Polsce.
Również w kościele w Kaliszu ochrzczony został Adam Asnyk. Natomiast wielka poetka i pisarka Maria Konopnicka zawarła w kaliskiej świątyni związek małżeński z Jarosławem Konopnickim.
Na dziedzińcu katedralnym stoi, sięgający swą historią połowy XV wieku, jeden z najstarszych zachowanych budynków w Kaliszu. To dawny klasztor kanoników laterańskich, będący obecnie siedzibą biskupa diecezjalnego.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!