Katedra w Gnieźnie to jedna z najstarszych i najważniejszych świątyń w Polsce. Znajduje się tu grób pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, a także relikwie św. Wojciecha, patrona Polski. Katedra była miejscem koronacji i pochówku wielu władców polskich, a także świadkiem historycznego spotkania cesarza Ottona III z Bolesławem Chrobrym w 1000 roku.
Jest to miejsce, gdzie został ochrzczony pierwszy król Polski, Mieszko I, i gdzie spoczywają jego relikwie oraz relikwie jego syna, Bolesława Chrobrego. Katedra jest również symbolem początków państwowości polskiej i chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
Katedra w Gnieźnie powstała w X wieku, na miejscu wcześniejszej świątyni pogańskiej. Była kilkakrotnie przebudowywana i niszczona przez pożary i wojny. Obecny kształt katedry pochodzi z XVIII wieku, kiedy to została ona przebudowana w stylu barokowym. Wewnątrz katedry znajdują się liczne zabytki sztuki, takie jak srebrne drzwi gnieźnieńskie z XII wieku, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha, patrona Polski, czy romański krucyfiks z XI wieku.
Budowla sakralna jest nie tylko zabytkiem, ale także żywym miejscem kultu i pielgrzymek. Co roku, 23 kwietnia, odbywa się tu uroczystość odpustowa ku czci św. Wojciecha, podczas której wierni mogą uczestniczyć we mszy świętej i procesji. Katedra jest również częścią Szlaku Piastowskiego, który łączy najważniejsze miejsca związane z historią pierwszych władców Polski.
Katedra w Gnieźnie jest bogata w zabytki i dzieła sztuki.
Drzwi gnieźnieńskie - brązowe drzwi z XI wieku, zdobione scenami z życia i męczeństwa św. Wojciecha. Są to jedne z najstarszych i najpiękniejszych drzwi romańskich w Europie.
Srebrna trumna św. Wojciecha - srebrna skrzynia z XIII wieku, przechowująca relikwie świętego biskupa. Trumna jest ozdobiona scenami z jego życia i cudów, a także herbami miast polskich i niemieckich.
Kaplica św. Trójcy - gotycka kaplica z XIV wieku, w której znajduje się grób Bolesława Chrobrego. Kaplica jest uważana za perłę architektury gotyckiej w Polsce, ze względu na bogatą dekorację rzeźbiarską i malarską.
Ołtarz główny - barokowy ołtarz z XVIII wieku, przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz jest dziełem włoskiego artysty Antonia Corazziego i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych ołtarzy barokowych w Polsce.
Chór muzyczny - renesansowy chór z XVI wieku, na którym znajdują się organy z XVIII wieku. Chór jest ozdobiony rzeźbami aniołów i świętych, a także herbami rodów szlacheckich.
Muzeum Archidiecezjalne - muzeum znajdujące się w dawnym pałacu arcybiskupim, obok katedry. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję sztuki sakralnej, m.in. naczynia liturgiczne, paramenty, rzeźby, obrazy i księgi.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!