artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Góry Stołowe
  fot. Wikipedia Góry Stołowe

Góry Stołowe

Czas czytania 4 minuty

Góry Stołowe są niezwykłym pasmem górskim w Sudetach Środkowych, które wyróżnia się płaskimi szczytami i fantastycznymi formami skalnymi. Ich nazwa pochodzi od poziomo ułożonych warstw piaskowca, które przypominają stoły.

Góry Stołowe leżą na pograniczu Polski i Czech i są częściowo objęte Parkiem Narodowym Gór Stołowych, utworzonym w 1993 roku. W parku znajdują się takie atrakcje jak Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalniak czy Ostańce. Góry Stołowe to idealne miejsce dla miłośników przyrody, turystyki pieszej, rowerowej i wspinaczkowej.

Są to niezwykłe góry płytowe, które powstały ponad 30 milionów lat temu i zachwycają swoją malowniczością i bogactwem form skalnych. W Górach Stołowych można podziwiać niesamowite labirynty, skałki o fantazyjnych kształtach, skalne grzyby i ściany. Warto odwiedzić ten region i poznać jego największe atrakcje.

Góry Stołowe to na pewno propozycja dla tych, którzy wprost uwielbiają piesze wędrówki na łonie przyrody oraz nie straszne im jest wspinanie się.  Jeśli zdecydujecie się na podróż kamperem w region Gór Stołowych, warto również dowiedzieć się co warto tam zwiedzić.

Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.) i jeden z najbardziej spektakularnych. Aby się na niego dostać, trzeba pokonać 665 kamiennych stopni wykutych w XVIII wieku przez sołtysa Karłowa. Na szczycie znajduje się schronisko i punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na całe pasmo. Na trasie można podziwiać skałki o nazwach takich jak: Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa czy Fotel Pradziada. Niektóre z nich można nawet poruszyć, jak Kołyska Księżniczki Emilki czy Serce Ducha Gór. Po drodze przechodzi się też przez wąskie i głębokie korytarze skalne o nazwach Piekło i Diabelska Kuchnia.

ReklamaGóry Stołowe 1
Błędne Skały - to kolejna atrakcja Gór Stołowych, która polega na przejściu przez labirynt skalny utworzony przez bloki piaskowca o różnorodnych kształtach. Niektóre z nich mają nawet kilka metrów wysokości i tworzą ciekawe kompozycje. Ścieżka jest dobrze oznakowana i bezpieczna, choć w niektórych miejscach trzeba się poruszać bardzo ostrożnie i ciasno. Można też skorzystać z obejść dla osób niechętnych górskiej gimnastyce. Błędne Skały są idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi i dla miłośników fotografii.

Skalne Grzyby - to grupa olbrzymich skał rozrzuconych wzdłuż 2-kilometrowej ścieżki w północno-wschodniej części Gór Stołowych. Skały te mają kształt grzybów lub kapeluszy i osiągają wysokość nawet do 10 metrów. Powstały one w wyniku erozji piaskowca przez wiatr i wodę. Skalne Grzyby są jednym z symboli Gór Stołowych i stanowią ciekawy obiekt geologiczny i krajobrazowy.

Fort Karola - to pozostałość po pruskim forcie zbudowanym na górze Ptak (718 m n.p.m.) w pobliżu Karłowa w latach 1780-1781. Fort miał za zadanie bronić granicy przed Austriakami i służyć jako magazyn amunicji. Obecnie jest to ruina otoczona lasem, do której prowadzi szlak turystyczny. Z fortu roztacza się piękny widok na Szczeliniec Wielki i inne szczyty Gór Stołowych.

Kaplica Czaszek - to niezwykła kaplica znajdująca się w Czermnej koło Kudowy-Zdroju. Została ona zbudowana w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, który zebrał i umieścił w niej czaszki i kości ponad 3 tysięcy ofiar wojen i epidemii z XVII i XVIII wieku. Kaplica jest jedyną tego typu budowlą w Polsce i jedną z trzech w Europie. Wewnątrz można zobaczyć ściany, sklepienie i ołtarz pokryte ludzkimi szczątkami, a także czaszkę z wbitym gwoździem, która należała do zbójnika. Kaplica Czaszek jest miejscem nie tylko makabrycznym, ale też refleksyjnym i pamiętnym.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News