artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Gdańsk – perła polskiego Wybrzeża
  fot. pixabay.com Gdańsk – perła polskiego Wybrzeża

Gdańsk – perła polskiego Wybrzeża

Czas czytania 4 minuty

Gdańsk - miasto nad Motławą. Fantastyczne miejsce do aktywnego odpoczynku, zwiedzania zabytków, świetnej zabawy. Największe miasto w północnej Polsce i jak przekonują władze samorządowe „jedyne takie na świecie”.

Gdańsk – 1000-letnia historia

Gdańsk to miasto historyczne, a jednocześnie niezwykle nowoczesne. Warto wiedzieć, że ten ośrodek miejski liczy już sobie ponad tysiąc lat. To co zachwyca w Gdańsku, to z pewnością bliskość Bałtyku i plaż, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, półwysep Westerplatte (drogie miejsce dla każdego Polaka) , terenami dawnej Stoczni Gdańskiej i historyczną bramą nr 2, z Górą Gradową i Twierdzą Wisłoujście, które pamiętają dawne, napoleońskie czasy.

Ponad 1000-letnia historia miasta uzupełniona jest również wpływem różnych kultur odwiedzających i mieszkających tutaj ludzi. Na przestrzeni wieków Gdańsk rozwijał się intensywnie, a w XVI wieku był najbogatszym miastem Rzeczypospolitej.

Gdańsk – miasto pełne symboli

Warto również zdawać sobie sprawę, że Gdańsk to miasto pełen symboli, ważnych dla każdego Polaka. To tu znajduje się symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej i heroicznej obrony polskiego skrawka ziemi, czyli Westerplatte. Gdańsk to również symbol buntu przeciwko komunizmowi i początkowej fazy upadku tego systemu w Europie Wschodniej.

Gdańsk – co zobaczyć w mieście?

Wspaniałe atrakcje gdańskie zachwycają swoim architektonicznym pięknem. Tu również znajdują się miejsca pozwalające odpocząć na piaszczystych plażach (np. plaża w Jelitkowie) oraz w licznych gdańskich restauracjach i pubach. Gdańsk to również świetne miejsca wypełnione muzyką, zabawą, kulturą, sztuką oraz dużymi wydarzeniami sportowymi.

ReklamaGdańsk – perła polskiego Wybrzeża 1
Gdańsk warto zwiedzać spacerując ulicą Długą na Starówce. To przepiękny trakt z wieloma wspaniałymi kamienicami, które niegdyś zamieszkiwali bogaci gdańscy mieszczanie. Tu też góruje gotycko-renesansowa budowla Ratusza, na którego wieżę można wejść by podziwiać panoramę nadmorskiego miasta.

Długie Pobrzeże to z kolei deptak nad Motławą - idealne miejsce na spacery. Natomiast przez Bramę Mariacką dotrzemy z Pobrzeża do przepięknej ulicy Mariacką. Znajdziemy tu liczne stragany lokalnych rzemieślników specjalizujących się w obróbce bursztynu. Można kupić wspaniałą biżuterię wykonaną z tego surowca.

Odtworzona pieczołowicie zabudowa dawnych kamieniczek z charakterystycznymi przedprożami pozwala poczuć tu klimat dawnego miasta. Tą uliczką dotrzemy do Bazyliki Mariackiej – przepiękny przykład sztuki gotyckiej.

Położony nad Zatoką Gdańską, z dostępem do licznych plaż, które wiosną i latem tętnią życiem, otoczony malowniczymi lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bliskim sąsiedztwie Kaszub Gdańsk to jedno z najciekawszych miast na mapie Polski. Zachwyca nie tylko krajobrazem, ale również historią. To tutaj od Złotej Bramy do Bramy Zielonej w orszakach królowie Polski pozdrawiali naród. Natomiast na Długim Targu natkniemy się na majestatyczny Dwór Artusa i fontanna Neptuna. To znane symbole Gdańska.

Tych symboli jest więcej. Należy do nich również znajdujący się na Długim Pobrzeżu Żuraw, największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy, konstrukcja, która od XV wieku zapewniła dynamiczny rozwój gdańskiego portu.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Najciekawsze atrakcje w Gdańsku

Obecnie, nie bez powodu, Gdańsk jest określany jako miasto wolności i solidarności. O historii powstałego właśnie w Gdańsku związku NSZZ „Solidarność” możemy dowiedzieć się w wyjątkowym w skali Międzynarodowej Europejskim Centrum Solidarności.

Centrum prezentuje ekspozycję przybliżającą historię Solidarności oraz jest miejscem, gdzie odbywa się wiele kulturalnych przedsięwzięć. Również tutaj swoje biuro posiada Lech Wałęsa, pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”, były prezydent Polski i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Koniecznie warto również udać się do Muzeum II Wojny Światowej. To najnowoczesne muzeum, które opowiada o największym konflikcie zbrojnym.

Gdańsk to miasto nadmorskie, więc nie mogło tu zabraknąć Narodowego Muzeum Morskiego. Placówka jest podzielona na rozsiane po Gdańsku filie. Należą do nich: Ośrodek Kultury Morskiej, Spichlerze na Ołowiance oraz Statek – Muzeum „Sołdek”, czyli pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News