artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Dworek Wybickich na Kaszubach
  fot. Wikipedia Dworek Wybickich na Kaszubach

Dworek Wybickich - tu urodził się autor Hymnu

Czas czytania 3 minuty

Jeśli będziecie podróżowali kamperem po Kaszubach po prostu musicie tu zajechać. Dworek Wybickich to okazja do niemal namacalnego kontaktu z historią naszego kraju. To tu znajdowała się siedziba rodu, z którego wywodził się autor Mazurka Dąbrowskiego. Zabytkowy obiekt możemy zwiedzić, ale również zostać tu na kilka dni.

Kaszuby pełne są ciekawych, wartych odwiedzin zabytków. Jeśli będziemy w tym regionie Polski, warto zajrzeć również do Sikorzyna. Tu znajduje się zabytkowy obiekt, mocno związany z historią naszego kraju oraz…hymnem narodowym.

Marsz, marsz Dąbrowski…na Kaszuby

Mówimy o Dworku Wybickich, który mieście się w miejscowości Sikorzyno - posiadłość ta przez trzy wieki należała do rodu Wybickich. Tak więc właśnie to miejsce stało się domem rodzinnym Józefa Wybickiego twórcy "Pieśni Legionów Polskich" we Włoszech (1797), która jako "Mazurek Dąbrowskiego" stała się od lat 1926-1927 hymnem narodowym Polski.

Niestety nie ocalał zabytkowy dworek z czasów Bartłomieja Wybickiego.

Dworek Wybickich ocalał z wiekowej zawieruchy, jaka przechodziła przez wieki przez ziemie polskie. Na szczęście również znalazł właściciela, który odpowiednio zadbał o to, aby powrócił do dawnej świetności.

Obiekt został zakupiony przez historyka sztuki z Gdańska. Nowy właściciel wykazał się wielkim zaangażowaniem. Przeznaczył na odrestaurowanie zabytkowego budynku dużych nakładów finansowych.

Czar dawnych, szlacheckich dworków na Kaszubach

ReklamaDworek Wybickich - tu urodził się autor Hymnu 1
Dzięki temu historyczny dworek został w końcu odbudowany. Zorganizowano w nim muzeum, gdzie możemy poznać dawne wyposażenie staropolskich dworków.

Teraz znajduje się tu miejsce poświęcone historii obiektu. W dalszej części znajdujemy gabinet pana domu, pokój pani domu, pokój dziecięcy, bawialnię, pokój dzienny, stołowy, muzyczny, kuchnię oraz herbaciarnię.

Jeśli mamy ochotę, możemy w takim dworku spędzić kilka dni. Obiekt oferuje bowiem pokoje gościnne turystom.

Wszystkie pomieszczenia są odrestaurowane oraz wyposażone w meble z epoki między innymi – zabytkowe piece kaflowe, skrzynie na ubrania, biblioteczkę oraz wiele eksponatów z życia codziennego tamtych czasów. Obejrzymy tu również galerię pięknych grafik profesora Cezarego Paszkowskiego z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pozostałą cześć zabytkowego dworku zajmują park z aleją lipową zakończona tzw. altaną lipową oraz labirynt roślinny. Najważniejszą częścią tego parku jest ponad trzystuletni dąb, którego historia nierozerwalnie wiąże się z dworem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News