artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni
  fot. wikipedia.org Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni

Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej

Czas czytania 4 minuty

Cerkiew Ofiarowania Matki Bożej w Świątyni w Narolu jest zabytkową świątynią prawosławną, która znajduje się w Narolu, w województwie podkarpackim. Jest to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyń na Podkarpaciu, która zachowała bogate wyposażenie wnętrza, w tym ikonostas z XVIII wieku i polichromię z XIX wieku. Została zbudowana w XVII wieku w stylu bizantyjsko-rusińskim i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia cerkwi sięga czasów, gdy Narol był częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów i zamieszkiwany przez ludność rusińską, należącą do prawosławia. W 1642 roku miejscowy dziedzic, Jan Stanisław Jabłonowski, ufundował budowę cerkwi na wzgórzu nad miastem, jako wotum dziękczynne za zwycięstwo nad Kozakami. Budowa trwała 10 lat i była nadzorowana przez mistrza budowlanego z Lwowa, Iwana Szumskiego. Cerkiew została poświęcona w 1652 roku pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy.

Architektura cerkwi jest typowa dla szkoły lwowskiej, która łączyła elementy bizantyjskie, rusińskie i polskie. Cerkiew składa się z trzech części: prezbiterium, nawy i babińca. Nad każdą z nich wznosi się ośmioboczna kopuła, pokryta blachą miedzianą. Ściany cerkwi są ozdobione polichromią z motywami roślinnymi i geometrycznymi, a wnętrze zdobi bogaty ikonostas z XVII wieku, wykonany przez mistrza lwowskiego, Andrzeja Radwańskiego. W cerkwi znajdują się także cenne ikony, relikwie i utensylia liturgiczne.

ReklamaCerkiew Ofiarowania Matki Bożej 1
Znaczenie cerkwi dla mieszkańców Narola i okolic jest nie do przecenienia. Jest to nie tylko miejsce kultu, ale także symbol tożsamości narodowej i kulturowej ludności prawosławnej. Cerkiew była świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, takich jak potop szwedzki, rozbiory Polski, I i II wojna światowa, akcja „Wisła” czy transformacja ustrojowa.

Pomimo tych trudności przetrwała i zachowała swój pierwotny wygląd i charakter. Jest to dowód na siłę wiary i tradycji ludzi, którzy ją budowali i pielęgnowali przez wieki.

Narol jest to jedno z najstarszych miast na Podkarpaciu, założone w 1448 roku przez króla Władysława III Warneńczyka. Ma bogatą historię, związaną z obroną granicy polsko-litewskiej przed najazdami tatarskimi i kozackimi, a także z działalnością kulturalną i gospodarczą. Narol był ośrodkiem kalwinizmu i ariańskiego bractwa polskiego, a także siedzibą starostów i magnatów.

W XVIII wieku miasto zostało zniszczone przez pożary i wojny, a w XIX wieku utraciło prawa miejskie. Dopiero w 1958 roku Narol odzyskał status miasta.

Jednym z najważniejszych zabytków Narola jest zamek, który został wybudowany w XV wieku przez rodzinę Ostrogskich. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany i niszczony przez pożary i wojny, ale zachował swój średniowieczny charakter. Obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego, gdzie można podziwiać eksponaty związane z historią i kulturą miasta i regionu.

Jeśli lubicie kontakt z naturą, to koniecznie musisz odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, który obejmuje tereny leśne i łąkowe wokół Narola. Park jest miejscem o dużej różnorodności biologicznej i krajobrazowej, gdzie można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt. Znajdują się tu także ścieżki dydaktyczne, punkty widokowe i miejsca odpoczynku. Park jest idealnym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News