artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  fot. Wikipedia Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Czas czytania 3 minuty

Jeśli dotrzecie kamperem do Łodzi, to oprócz spacerów słynną ulicą Piotrkowską, koniecznie odwiedźcie również Centralne Muzeum Włókiennictwa. Wszak ten rodzaj przemysłu spowodował wielki rozwój tego miasta i definiuje jego tożsamość. Nie można poznać historii Łodzi bez odwiedzin tej placówki.

Co zobaczymy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa?

Łódź, od początków XX wieku rozwijała się jako miasto przemysłowe, pełne fabryk i innych przedsiębiorstw produkcyjnych. To miasto było przecież „ziemią obiecaną” dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorców. Nieodłącznym elementem tego gospodarczego rozwoju Łodzi był także przemysł tekstylny.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to placówka prezentująca technikę, przemysł, sztukę, design, modę. Także historię regionu. Te bogate zbiory wręcz zachęcają do odwiedzin tej łódzkiej placówki muzealnej.

To specjalistyczne Muzeum prezentuje historię łódzkiego włókiennictwa z wielu perspektyw. Poznamy je jako dziedzinę sztuki, dziedzinę przemysłu, szeroko pojętą modą, obyczajami i życiem codziennym.

Dzięki zgromadzonym przez lata zbiorom o unikalnej wartości, możemy tu poznać tajniki włókienniczej produkcji. Pomoże nam w tym obszerna kolekcja narzędzi i maszyn włókienniczych oraz różnorodność wzornictwa tekstyliów wytwarzanych przemysłowo w XIX i XX w. – to kolekcja tkanin przemysłowych. Prezentowane są tu tekstylia pochodzące z przestrzeni wielu stuleci, tworzące bogatą kolekcję artystycznej tkaniny zabytkowej.

ReklamaCentralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 1
Warto zwrócić uwagę na obszerną kolekcję artystycznej tkaniny współczesnej – jedna z największych na świecie. Ciekawie prezentuje się również kolekcja odzieży, która pozwala prześledzić zmiany zachodzące w kanonach mody XX i XXI w. Z kolei kolekcja etnograficzna dokumentuje tkactwo ludowe XIX i XX w., zbiór dokumentów i pamiątek związanych z historią przemysłu włókienniczego oraz niezwykle wartościowa kolekcja archiwaliów.

Koniecznie odwiedźcie Białą Fabryką w Łodzi

Muzeum Włókiennictwa mieści się w Białej Fabryce. To wyjątkowe miejsce na mapie Łodzi i symbol jej włókienniczej przeszłości. Zgromadzono ponad 23 500 pozycji inwentarzowych, dających podstawę do tworzenia niezwykłych, interdyscyplinarnych ekspozycji.

W Łódzkim Parku Kultury Miejskiej znalazły natomiast swe miejsce inne zabytki kultury materialnej, związane z życiem codziennym mieszkańców Łodzi i okolic w XIX i XX w.

Czy warto odwiedzić Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi? Na pewno tak, zwłaszcza jeżeli interesujecie się modą, tekstyliami i różnymi materiałami. To również miejsce, w którym poznacie przemysłową historię miasta Łódź i zobaczycie, jak rodziła się tu potęga gospodarcza tego miasta.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News