artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Bieszczadzki Park Narodowy
  fot. wikipedia.org Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Czas czytania 3 minuty

Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników przyrody, dzikich zwierząt oraz pięknych widoków natury. Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce oraz największym parkiem narodowym w polskich górach. To tu możemy spotkać rysie, niedźwiedzie, żbiki czy żubry.

Uwielbiacie kontakt z naturą? Bieszczady ciągną Was możliwości obcowania z przyrodą i odpoczęcia od zgiełku miast i tłumów ludzi? Koniecznie musicie zwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy. To olbrzymi, zachowany w stanie naturalnym teren o powierzchni ponad 292 km kwadratowych.

Na terenie tego parku znajduje się również najbardziej na południe wysunięty punkt naszego kraju, położony przy granicy z Ukrainą. To szczyt Opołonek o wysokości 1028 m n.p.m.

Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Ustrzykach Górnych. Obszary objęte ochroną ścisłą zajmują prawie 70% Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest to największy wskaźnik spośród wszystkich parków narodowych w Polsce.

W Parku żyje ponad 230 gatunków kręgowców i 58 gatunków ssaków. Znajdziemy tu prawie wszystkie krajowe gatunki dużych ssaków drapieżnych, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Nie powinno nas dziwić również spotkanie z żubrami czy jeleniami.

Żubr jest królem bieszczadzkiej puszczy, choć w tym regionie pojawił się dość późno, bo dopiero w latach 60. XX w. Powrócił do Bieszczad z ośrodków hodowlanych w Pszczynie i Niepołomicach. Obecnie ich liczebność sięga około 280 osobników. Według informacji Bieszczadzkiego Parku Narodowego to największe dziko żyjące górskie stado tych zwierząt na świecie.

ReklamaBieszczadzki Park Narodowy 1
Na terenie Parku spotkamy również rozmaite ptaki drapieżne, najczęściej to: orły przednie, orliki krzykliwe, gadożery i trzmielojady. Spośród sów żyją tu rzadkie gatunki: sóweczki, włochatki, puchacze i puszczyki uralskie. Gniazdują tu również chronione gatunki dzięciołów, w tym wpisane na listę „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”: dzięcioł białogrzbiety oraz dzięcioł trójpalczasty.

W Ustrzykach Dolnych możemy odwiedzić Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Placówka posiada jedną z największych kolekcji okazów przyrodniczych. Eksponowane zbiory zebrano w grupach - ogólna systematyka zwierząt, geologia, flora i fauna Bieszczadów oraz zagadnienia z ochrony przyrody i historii regionu.

Goście mogą również odwiedzić, otwarty przez cały rok, Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej w Lutowiskach. Oprócz normalnego punktu informacji turystycznej znajdziemy tu również salę wystawową. Możemy kupić interesujące wydawnictwa, obejrzeć film a nawet skorzystać z noclegów czy zjeść posiłki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News