artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Bieszczadzki Park Narodowy
  fot. wikipedia.org Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Czas czytania 3 minuty

Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników przyrody, dzikich zwierząt oraz pięknych widoków natury. Bieszczadzki Park Narodowy jest trzecim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce oraz największym parkiem narodowym w polskich górach. To tu możemy spotkać rysie, niedźwiedzie, żbiki czy żubry.

Uwielbiacie kontakt z naturą? Bieszczady ciągną Was możliwości obcowania z przyrodą i odpoczęcia od zgiełku miast i tłumów ludzi? Koniecznie musicie zwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy. To olbrzymi, zachowany w stanie naturalnym teren o powierzchni ponad 292 km kwadratowych.

Na terenie tego parku znajduje się również najbardziej na południe wysunięty punkt naszego kraju, położony przy granicy z Ukrainą. To szczyt Opołonek o wysokości 1028 m n.p.m.

Siedziba Dyrekcji Parku mieści się w Ustrzykach Górnych. Obszary objęte ochroną ścisłą zajmują prawie 70% Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest to największy wskaźnik spośród wszystkich parków narodowych w Polsce.

W Parku żyje ponad 230 gatunków kręgowców i 58 gatunków ssaków. Znajdziemy tu prawie wszystkie krajowe gatunki dużych ssaków drapieżnych, takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki. Nie powinno nas dziwić również spotkanie z żubrami czy jeleniami.

Żubr jest królem bieszczadzkiej puszczy, choć w tym regionie pojawił się dość późno, bo dopiero w latach 60. XX w. Powrócił do Bieszczad z ośrodków hodowlanych w Pszczynie i Niepołomicach. Obecnie ich liczebność sięga około 280 osobników. Według informacji Bieszczadzkiego Parku Narodowego to największe dziko żyjące górskie stado tych zwierząt na świecie.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Na terenie Parku spotkamy również rozmaite ptaki drapieżne, najczęściej to: orły przednie, orliki krzykliwe, gadożery i trzmielojady. Spośród sów żyją tu rzadkie gatunki: sóweczki, włochatki, puchacze i puszczyki uralskie. Gniazdują tu również chronione gatunki dzięciołów, w tym wpisane na listę „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”: dzięcioł białogrzbiety oraz dzięcioł trójpalczasty.

W Ustrzykach Dolnych możemy odwiedzić Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny i Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Placówka posiada jedną z największych kolekcji okazów przyrodniczych. Eksponowane zbiory zebrano w grupach - ogólna systematyka zwierząt, geologia, flora i fauna Bieszczadów oraz zagadnienia z ochrony przyrody i historii regionu.

Goście mogą również odwiedzić, otwarty przez cały rok, Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej w Lutowiskach. Oprócz normalnego punktu informacji turystycznej znajdziemy tu również salę wystawową. Możemy kupić interesujące wydawnictwa, obejrzeć film a nawet skorzystać z noclegów czy zjeść posiłki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy