artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów
  fot. Wikipedia Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Biała Podlaska – miasto Radziwiłłów

Czas czytania 3 minuty

Czy warto odwiedzić miasta Biała Podlaska podczas wyprawy kamperem w rejon Podlasia? Zdecydowanie tak, zwłaszcza iż to historyczne, polskie miasto pełne jest wspaniałych zabytków i szlacheckiego klimatu. W końcu to siedziba rodowa słynnych Radziwiłłów.

Kiedy przyjedziemy do Białej Podlaskiej, niemal od razu rzuca nam się w oczy okazały zespół zamkowy z okresu XVII-XVIII w. To znak, że mamy do czynienia z ważnym historycznie miastem. To była rodowa siedziba bogatej magnackiej rodziny – Radziwiłłów, rodu znanego z historii naszego kraju.

Obecnie Biała Podlaska to niewielkie, 60-tysięczne miasto położone nad trzema rzekami: Klukówką, Rudką i Krzną. Dodatkowym wyróżnikiem tego grodu jest bliskie sąsiedztwo z Białorusią i dlatego właśnie w Białej Podlaskiej można odczuć te przenikanie się kultur wschodu.

Co warto zwiedzić w Białej Podlaskiej?

Przede wszystkim wargo zajrzeć do Muzeum Południowego Podlasia, gdzie ten „wschód” w polskiej kulturze możemy zobaczyć na własne oczy. Tu zgromadzono kolekcję ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX wieku.

Warto zwrócić uwagę na Bramę Wjazdową – niegdyś prowadziła do przepięknego i okazałego pałacu Radziwiłłów. Obiekt wybudowany został w XVII wieku z inicjatywy Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Fasada bramy ma kształt łuku tryumfalnego.

Koniecznie warto zobaczyć również budynek dawnej Akademii Bialskiej, wybudowany w 1628 roku. Kształciło się tu wielu znanych w Polsce ludzi - m.in. Józef Ignacy Kraszewski, powstańcy styczniowi - Roman Rogiński i ksiądz Stanisław Brzóska. Z Akademią w Białej Podlaskiej związani byli także Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Zabytkowy budynek nadal wykorzystywany jest na potrzeby edukacji – mieści się tu Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego.

ReklamaBiała Podlaska – miasto Radziwiłłów 1
Zajrzyjcie również do kościoła pw. św. Anny Budynek sakralny został wybudowany w latach 1597-1602, i wykorzystany tu został fundament innej świątyni – dawnego zboru ariańskiego. W kościele znajduje się kaplica św. Jana Kantego wzniesiona w 1625 r. Przez historyków sztuki uważana jest za jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych w Polsce.

Kolejny, przepiękny zabytkowy kościół w tym mieście to świątynia św. Antoniego, wybudowany w latach 1673-87 oraz klasztor braci mniejszych kapucynów, który powstawał w lata 1687-92.

Biała Podlaska, podobnie jak cała ówczesna Polska, była niezwykle tolerancyjna. Nic więc w tym dziwnego, że w tym historycznym mieście znajdziemy również wiele śladów licznej tu niegdyś społeczności żydowskiej. Warto obejrzeć wybudowaną na przełomie XIX i XX wieku synagogę oraz XVIII-wieczny żydowski cmentarz.

Wart uwagi jest również pochodzący z początków XX wieku budynek dworca kolejowego. Koniecznie też przejdźmy się pięknymi uliczkami: Kolejową, Narutowicza i Zieloną, gdzie pozostało kilka pięknych drewnianych willi. Możemy również obejrzeć w centrum miasta klimatyczne kamieniczki z końca XIX i początku XX w.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News