artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - WCF 26.04-12.05 Sebastian

Zatoka Orłów – niemal ostatni raj na ziemi

Czas czytania 4 minuty
Zatoka Orłów – niemal ostatni raj na ziemi

Republika Dominikańska słynie na całym świecie z przepięknych plaży. Te najbardziej znane leżą w Punta Cana, we wschodniej części wyspy. Jeśli lubisz podróżować i zwiedzać miejsca, dokąd docierają tylko nieliczni, wybierz się na zachód kraju, do zatoki Bahía de las Águilas. Nie spodziewaj się hoteli czy restauracji, a lepiej przygotuj się na podróż pełną przygód. Na jej końcu czekają cię kilometry nieodkrytego raju.

Plaża Bahía de las Águilas oddalona jest ok. 300 km od stolicy Santo Domingo. To część parku narodowego Jaragua w prowincji Pedernales, a także rezerwatem biosfery UNESCO. Na plażę prowadzą tylko dwie drogi. Można się tam dostać łodzią lub autem z napędem na cztery koła. W obu przypadkach najlepiej jechać z przewodnikiem, który doskonale zna ten region i nie zabłądzi w terenie.

Nazwa Bahía de las Águilas (w tłumaczeniu – zatoka orłów) pochodzi najpewniej od kształtu wybrzeża, które z lotu ptaka przypomina orła. Inna teoria mówi, że nazwę zainspirował ptak rybołów zwyczajny (hiszp. el águila pescadora), który emigruje tu co roku ze Stanów Zjednoczonych, żeby przeczekać chłodniejsze okresy i spłodzić potomstwo.

Bahía de las Águilas to dom kilku zagrożonych gatunków zwierząt, m.in. legwanów nosorogich czy legwanów Ricordo. Swoje jaja składają tutaj żółwie zielone, żółwie szylkretowe, żółwie skórzaste oraz karetty. W regionie żyje ponad 130 gatunków ptaków, wymienić można np. gołąbczaki karaibskie czy różowoszyje. Z endemicznych gatunków zwierząt występują tu np. myszoryjki, hutie hispaniolska czy manaty karaibskie. Żyje tutaj także jedenaście gatunków nietoperzy, np. rybak nocny. Pod powierzchnią wody ukrywają się koralowe ogrody, między którymi można pływać z maską i fajką i obserwować rozgwiazdy czy wielokolorowe rybki.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
W tej części Republiki Dominikańskiej nie znajdziesz gajów palmowych. Minimalne opady i suchy klimat sprawiają, że ta część kraju jest jałowa, usiana kaktusami i innymi sucholubnymi roślinami. Plażę Bahía de las Águilasz z jednej strony otaczają skały, wśród których rośnie niska krzaczasta roślinność. Na pewno dobrze mieć pod ręką krem do opalania z dużym filtrem, parasol chroniący od słońca oraz wodę i jedzenie.

Park Narodowy Jaragua, razem z Parkiem Lago Enriquillo i Sierra de Bahoruco, został w 2002 r. ogłoszony rezerwatem biosfery UNESCO. W drodze powrotnej możesz zatrzymać się u podnóża gór Sierra de Bahoruco i wybrać się na pieszą wycieczkę lub przejażdżkę na koniach. Pośrodku Parku Narodowego Jaragua znajduje się kilka lagun i znane stanowisko archeologiczne z okresu przedkolumbijskiego. W jaskiniach El Guanal, La Poza i Mongó możesz podziwiać malowidła rdzennych mieszkańców wyspy, Indian Taino. Warto odwiedzić także kopalnie larimaru – ten cenny i rzadki kamień półszlachetny nie jest wydobywany nigdzie indziej na świecie. Dawkę adrenaliny zapewnia zjazd na zip-line (tyrolce) między koronami drzew dziewiczego niedaleko Casa Bonita.

Musisz też spróbować miejscowej kuchni, w której mieszają się wpływy hiszpańskie, afrykańskie i indiańskie. Wyśmienicie smakują dania ze świeżej langusty i ryb, moro (fasola z przyprawionym ryżem), locrio przypominający hiszpańską paellę, pszeniczne placki yaniqueques czy bolas de yuca (starta bulwa yuca z serem, mięsem z kurczaka i warzywami).

ReklamaZatoka Orłów – niemal ostatni raj na ziemi 2
Jeśli chodzi o rozwój Pedernales w przyszłości, rząd dominikański niedawno określił region jako tzw. prowincję ekoturystyczną. W najbliższych latach w ramach projektu „Master Plan” stopniowo powstaną tu hotele, infrastruktura transportowa, zostanie odnowione lotnisko i port.

O Republice Dominikańskiej
Republika Dominikańska należy do ulubionych turystycznych destynacji na Karaibach. Zajmuje mniej więcej dwie trzecie wyspy Hispaniola, która leży na południowy wschód od Florydy. Ta destynacja jest, po Kubie, drugim największym państwem na Morzu Karaibskim, gdzie mówi się po hiszpańsku. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Znaleźć tu można bezkresne dziewicze plaże, wiecznie zielone lasy tropikalne i tereny górskie. Ruch turystyczny należy do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Dominikana posiada pięć regionów turystycznych: Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa.

Zatoka Orłów – niemal ostatni raj na ziemi 3


Administrator29.08.2017
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News