Roziskrzona słońcem plątanina ponad 55 tys. jezior, licznych wysp i wysepek, wąskich przesmyków, kanałów, plaż, mnóstwo terenów leśnych oraz niczym nieskażona przyroda stanowi cel podróży wielu turystów. Wszystkie te walory sprawiają, że miejsce pozostaje rajem dla miłośników przyrody, wędkarstwa i sportów wodnych.
Finlandia rozciąga się we wschodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Do kraju należy około 30 tys. wysp i wysepek towarzyszących linii brzegowej. Prawie 10 proc. ogólnej powierzchni Finlandii zajmują jeziora, których jest tu około 66 tys. Lasy to aż 70 proc. powierzchni kraju, co sprawia, że jest to najbardziej zalesione państwo w Europie. Ważnym regionem turystycznym w Finlandii jest Pojezierze Fińskie. W jego skład wchodzą trzy prowincje historyczne: Savo na południu, Karelia na wschodzie i Kainuu na północy. Cały region słynie przede wszystkim z licznych, najczęściej płytkich, jezior, które latem szybko się nagrzewają, a zimą natychmiast zamarzają. Setki jezior połączonych kanałami tworzą idealną sieć szlaków wodnych, którymi w lecie można dotrzeć do wielu miast. Tutaj też są organizowane najatrakcyjniejsze rejsy parowcem. Na wielkich jeziorach panuje tłok, a w portach cumują setki jachtów i łodzi. Jest to ulubione miejsce dla wędkarzy i miłośników sportów wodnych. Region ten oferuje także wspaniałe możliwości uprawiania turystyki pieszej. W kilku parkach narodowych wytyczono malownicze szlaki. Na miłośników dzikiej przyrody najwięcej atrakcji czeka w Karelii. Zachód regionu rozbrzmiewa w czasie licznych festiwali rytmami bluesa, rocka i jazzu, podczas gdy na wschodzie odbywa się Festiwal Operowy w Savonlinnie, Festiwal Tańca w Kuopi i festiwal muzyki poważnej w Mikkeli.
Domek wśród drzew, nad wodą... Finlandia to bliskość z naturą.
Wyrzuć swoją komórkę! Savonlinna to jeden z najpopularniejszych letnich kurortów w Finlandii. Symbolem miasta i jego największą atrakcją jest stojący na wysepce zamek Olavinlinna. Wspaniała średniowieczna warownia zbudowana została przez Szwedów w 1475 r. Chociaż jest potężna, nie wyróżnia się za bardzo w panoramie miasta. Jej nazwa upamiętnia króla Norwegii, św. Olafa. Od 1912 r. w lipcu odbywa się tu coroczny Festiwal Operowy, w czasie którego miasto przeobraża się w najważniejszy “salon” w kraju. Z okolicznej przystani pasażerskiej pływają najróżniejsze statki po licznych trasach wycieczkowych. Dopłynąć można do Kuopio, Mikkeli, Lappeenranty, a nawet do Helsinek. Pod koniec sierpnia w Savonlinnie odbywają się… Mistrzostwa Świata w Rzucie Telefonem Komórkowym! Ta niezwykła dyscyplina narodziła się właśnie w Finlandii, gdzie swoją siedzibę ma koncern Nokia, największy na świecie producent nowoczesnych telefonów komórkowych. Ciekawostką jest rekord świata, ustanowiony przez Fina Mikko Lampego, który swój telefon wyrzucił na odległość 94,97 m. Obszar wokół miasta oraz niepowtarzalny labirynt wysp, półwyspów, zatok i cieśnin zasługuje na miano najpiękniejszej części Pojezierza Fińskiego. Tylko 35 km od Savonlinny leży Punkaharju, którego okolice uchodzą za najładniejszy rejon na całym Pojezierzu Fińskim. Jedną z atrakcji jest tzw. esker, czyli wąski i długi wał o stromych stokach, zbudowany z piasków i żwirów osadzonych przez wody płynące pod lodowcem. Ciekawostką jest także jaskinia z wodospadami i salą koncertową, o głębokości 30 m i powierzchni 4 tys. m2, w której urządzono niezwykłe Centrum Sztuki Retretti. Warto odwiedzić także Fińskie Muzeum Lasu. Kerimäki z kolei to spokojne miasteczko, jakich nie brakuje w tej części regionu. Zasługuje jednak na szczególną uwagę ze względu na znajdujący się tam największy drewniany kościół świata. Świątynia może pomieścić nawet 5 tys. osób na stojąco, a jej nawa główna wynosi 27 m wysokości.
Większość finlandzkich kempingów ma wysoki standard.
Poruszanie się pojazdem kempingowym po Finlandii nie stanowi problemu. Sieć drogowa wynosi 79 150 km, w tym 51 599 km to drogi asfaltowe i 653 km to autostrady. Na turystów kempingowych czeka ponad 330 kempingów, z czego ok. 200 należy do krajowej sieci Fińskiego Stowarzyszenia Kempingów. Zawsze można na terenie kempingu znaleźć spory trawnik na rozbicie namiotów. Większość kempingów czynna jest sezonowo, średnio 2-3 miesiące w okresie letnim, a przez cały rok działa 70 obiektów. W zimie przy ośrodkach sportów zimowych, wioskach turystycznych, schroniskach i hotelach działa ok. 100 takich kempingów. Na każdym kempingu można wynająć domki o różnym standardzie. Na większości z nich znajdują się sauny oraz wypożyczalnie sprzętu turystycznego.
Atrakcji co niemiara Mikkeli to stolica południowego regionu Savo, położona nad jeziorem Saimaa w samym sercu Pojezierza Fińskiego. Jedną z atrakcji letnich jest wieża widokowa położona na wzgórzu Naisvuori, w pobliżu Kauppatori. Będąc w mieście, warto zobaczyć trzy najważniejsze świątynie – drewniany kościół parafialny (trzeci pod względem wielkości drewniany kościół w kraju), cerkiew Michała Archanioła oraz neogotycką katedrę wzniesioną z czerwonej cegły w 1897 r. Na uwagę zasługuje także Kenkävero – najpiękniejsza plebania w Finlandii, w której ogrodach organizowane są wystawy rzemiosła artystycznego. W porze letniej z Mikkeli pływają liczne statki wycieczkowe. Warto wybrać się takim do miejscowości Astuvansalmi, gdzie odkryto rysunki naskalne sprzed ok. 4-5 tys. lat. Około 70 rysunków na skałach o szerokości 15 m i wysokości 4 m to największy zespół prehistorycznych “dzieł sztuki” w krajach nordyckich.
Renifery na drodze to częsty widok. Kierowcy – bądźcie ostrożni!
Lahti nazywane jest bramą do Krainy Tysiąca Jezior. Polakom kojarzy się przede wszystkim z sukcesami Adama Małysza, które mistrz odnosił na pobliskich skoczniach. Jednym z interesujących miejsc jest wspaniałe Centrum Sportu ze skoczniami narciarskimi. Na największą z nich można wjechać kolejką gondolową i windą. Widoki ze szczytu są imponujące! Opodal znajduje się muzeum sportu, gdzie ogromną popularnością cieszą się symulatory skoków, biegów narciarskich i biathlonu. Jyväskylä to położone nad jeziorem wyjątkowe miasto, do którego dotrzeć można statkiem wycieczkowym. To z tego miejsca pochodzi kierowca rajdowy Tommi Mäkinen oraz genialny skoczek narciarski Matti Nykänen. Znane jest także dzięki Alvaro Aalto – wybitnego architekta. W okolicach miasteczka znajduje się Muzeum Sauny, gdzie zgromadzono ponad 30 zabytkowych saun z różnych regionów Finlandii. Okolice Lahti to przede wszystkim urokliwe miasteczko Heinola. Na początku sierpnia rozgrywają się tu Mistrzostwa Świata w Przebywaniu w Saunie. Mniej odważni turyści mogą wybrać się do ptasiego zoo, w którym można podziwiać skrzydlate stworzenia ponad 500 gatunków. Na wschód od Lahti leży Hollola, jedno z najstarszych miast w regionie. Na szczególną uwagę zasługuje gotycki kościół z końca XV w. Na północ od Lahti znajduje się duże centrum rekreacyjne. Dla narciarzy przygotowano największy stok w południowej części Finlandii, a w lecie na gości czeka pole golfowe i stadnina koni.
Warto odwiedzić finlandzkie plaże...
... czy zacumować w marinie.
Kuopio to największe miasto w całej wschodniej Finlandii, w którym jest sporo atrakcji turystycznych. W samym centrum rozciąga się Kauppatori – jeden z największych rynków, gdzie w lecie odbywają się liczne imprezy, a na straganach można kupić lokalne przysmaki. Największą popularnością jednak cieszy się 75 metrowa wieża Puijo. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama na jezioro Kallavesi. W mieście znajduje się wiele interesujących muzeów: Muzeum Miejskie, Muzeum Sztuki z bogatą kolekcją (ponad 5 tys. prac) fińskiej sztuki XIX w., muzeum samochodów, motocykli i rowerów z najstarszym zabytkiem z 1909 r. Przy ośrodku Rauhalahti znajduje się największa sauna dymna na świecie zwana Jätkänkämppä. Jednorazowo może pomieścić 60 osób. Tradycyjne wieczorki obejmują wizytę w saunie, pokazy drwali i kolację przy akordeonie.
Piękno Karelii Jednym z najbardziej znanych miast Karelii jest Lappeenranta, gdzie turyści przyjeżdżają tylko po to, aby popłynąć w rejs słynnym Kanałem Saimiańskim, łączącym jezioro Saimaa z Zatoką Fińską. Z portu pływają również liczne statki do Wyborga w Rosji. Atrakcją Lappeenranty są również interesujące muzea, np. Muzeum Karelii Południowej czy Muzeum Sztuki. Cerkiew Maryi Dziewicy z 1785 r. to najstarsza świątynia prawosławna w Finlandii. Niezwykłą atrakcją dla dzieci jest zamek z piasku na terenie portu oraz pozostałe rzeźby z piasku (np. statek kosmiczny) na niewielkim placu zabaw. Niedaleko Lappeenranty znajduje się miasteczko Imatra. Jego największą atrakcją jest słynny wodospad Matra na rzece Vuoksi. Dodatkową atrakcją – dla odważnych – są zjazdy na linie nad spienioną rzeką.
Tradycyjnym chlebem jest żytni, płaski i okrągły z otworem w środku, jako że kiedyś był suszony na drążku pod sufitem.
Gotowi do biegu... z żoną? Warto odwiedzić na początku lipca miejscowość Sonkajärvi, leżącą na północ od Kuopio. W miejscu tym odbywa się niezwykła impreza – Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żon. Impreza stała się hitem promującym Finlandię za granicą. Główna konkurencja to bieg z żoną (własną lub pożyczoną) na dystansie 253,5 m przez piasek, przeszkody wodne i po trawie. Zwycięzca oprócz osiągnięcia zaszczytnego celu i różnych upominków otrzymuje równowartość wagi małżonki w piwie. W Puho, kilka kilometrów na południe od Kitee, nad malowniczym jeziorem Pyhäjärvi znajduje się ogród zoologiczny, w którym można zobaczyć 200 zwierząt reprezentujących 50 różnych gatunków. Z kolei w mieście Ilomantsi w muzeum zoologicznym prezentowana jest kolekcja wypchanych zwierząt żyjących w okolicznych lasach. Miasteczko Nurmes warto odwiedzić za sprawą skansenu Bomba Talo. To właściwie duży teren rekreacyjny, gdzie główną atrakcją jest Dom Bomby – duży drewniany dom w tradycyjnym stylu karelskim, zeszpecony automatami do gry w holu wejściowym. Na terenie skansenu działają liczne domy gościnne, sklepy z pamiątkami i kawiarnie.
Przyroda i muzyka Kainuu to niewielki region w północnej części pojezierza, gdzie są wspaniałe tereny wędkarskie, zwłaszcza w okolicach Kajaani. Region jest również bardzo atrakcyjny dla amatorów pieszych wędrówek. Właśnie tu rozciągają się piękne tereny trekkingowi, m.in. słynny rejon Hossa. W okolicach miasteczka Kuhmo leży park tematyczny – wioska Kalevala. Wzrok przyciągają chaty karelskie, wystawy etnograficzne i galerie rękodzieła, a aktorzy w karelskich strojach odgrywają sceny związane z historią regionu. Dodatkową atrakcją jest prestiżowy cotygodniowy festiwal muzyki kameralnej, gdzie występują najwybitniejsi muzycy z całego świata.
Architektura fińska jest surowa i funkcjonalna.
Parki narodowe Na obszarze Pojezierza Fińskiego znajduje się kilka parków narodowych. Malowniczy Park Narodowy Linnansaari, obejmujący jezioro Haukivesi, rozciąga się między Varkaus a Savonlinną. W parku można zobaczyć rzadkie podgatunki foki obrączkowanej oraz usłyszeć rzadkie ptaki (np. rybołowa). Najlepiej zagospodarowana pod względem turystycznym jest większa wyspa Linnansaari, gdzie wytyczono szlaki piesze i wybudowano kemping z domkami i polem namiotowym. Niewielki Park Narodowy Kolovesi znajduje się niedaleko Enonkoski. Zobaczyć w nim można wspaniałe drzewostany i skalne urwiska. Jednak największą atrakcją są malowidła naskalne sprzed ok. 5 tys. lat na wzgórzu Ukonvuori. W parku wypożyczyć można łodzie oraz wykupić licencję wędkarską. Park Narodowy Koli jest największą atrakcją turystyczną Karelii Północnej. Rozciąga się na zachodnim brzegu jeziora Pielinem. Widoki ze wzgórza Koli (347 m n.p.m.) były inspiracją dla wielu twórców narodowego romantyzmu. Obecnie turystów przyciągają w lecie piękne szlaki piesze, a w zimie idealne warunki narciarskie. Do Parku Narodowego można dopłynąć promem z Lieksy lub dojechać samochodem. Petkeljärvi to najmniejszy park narodowy w Finlandii. Prawie połowę powierzchni parku zajmują jeziora, a sosnowe i brzozowe lasy przecinają malownicze szlaki piesze. W samym sercu parku znajduje się kemping, gdzie goście mają do dyspozycji kuchnie, grill i restauracje. Bez problemu można wypożyczyć łódkę lub kajak.
Tekst: Wojciech Witkowski Zdjęcia: Visit Finland, Finnish Campingsite Assoc.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).