PRZEGLĄD RYNKU

11 miesięcy temu  05.12.2017, ~ Administrator   

Coraz częściej w opisach kamperów w naszym czasopiśmie, możecie się spotkać z określeniem „materace z zimnej pianki”. Takie nazewnictwo wyposażenia części mieszkalnej stosuje np. marka Buerstner. Na naszym rynku coraz więcej producentów zaczyna oferować materace (nie tylko do caravaningu) właśnie na bazie „zimnej pianki”. Więc czym ona jest?

Pianek poliuretanowych na naszym rynku jest bardzo dużo i różnią się od siebie wieloma szczegółami. Generalnie jednak można je podzielić na dwie grupy: 

 • hot cure, czyli tłoczone w wysokiej temperaturze
 • cold cure, czyli tłoczone w niskiem temperaturze.

Te pierwsze tłoczone są w wyższej temperaturze, wypalanie podzielone jest na kilka cykli trwających zazwyczaj od 10 do 20 minut. Cały proces przebiega w temperaturach rzędu od 100 do 125 stopni. 

Zimna pianka natomiast jest złożona z zupełnie innych substancji, które reagują szybciej i w niższej temperaturze. Cykle trwają o wiele mniej (od 3 do 5 minut) i w o wiele niższej temperaturze (od 75 do 85 stopni). Proces jest nie tylko szybszy, ale też pozwala nadać piance konkretne właściwości. Jakie? Taki materac może być bardziej przewiewny, wygłodzony, może mieć większą elastyczność.

Dlaczego producenci coraz częściej korzystają z zimnej pianki? Przede wszystkim ze względu na ekologię. Proces wypalania pochłania o wiele mniej energii a składniki zawierają mniejszą ilość chemikaliów. Oznacza to również, że jest tańszy. Dodatkowo taki materac charakteryzuje się o wiele lepszą sprężystością i dopasowaniem do ciała, zachowują swój kształt na wiele lat. Jednocześnie są przyjemnie miękkie.

Materace wykonane z zimnej pianki charakteryzują się również o wiele większą wytrzymałością. W przypadku klasycznych odpowiedników dało się uzyskać taki efekt, ale kosztem wygody. Tutaj takiego dylematu nie ma. Podłoże na naszym łóżku będzie zarówno trwałe jak i wygodne.

Co ważne z punktu widzenia caravaningu, materace z zimnej pianki mają świetną przepuszczalność powietrza i na długo zachowują świeżość. Materiał, który możemy zmodyfikować już na poziomie komórek, nigdy nie stanie się siedliskiem mikroorganizmów. Wnętrze nie gromadzi również kurzu co oznacza brak roztoczy. 

Podsumowując, materace z zimnej pianki są w całości syntetyczne, ale zawierają mniej chemikaliów i są wytwarzane w sposób bardziej ekologiczny. W dodatku nie kosztują fortuny i świetnie sprawdzają się w takich warunkach jak kamper czy przyczepa. Warto spojrzeć na ten aspekt podczas kupowania naszego wycieczkowego pojazdu. 

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony