artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Hermetyczne wkłady do toalet Clesana

Hermetyczne wkłady do toalet Clesana

Czas czytania 3 minuty

Podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych (CMT) w Stuttgarcie szwajcarski producent prezentował innowację w dziedzinie mobilnych rozwiązań sanitarnych. Zasada funkcjonowania kaset toaletowych Clesana C1 opiera się na technologii medycznej z termicznym zgrzewaniem foliowych zasobników.

Firma Clesana opracowała sposób na radzenie sobie z fekaliami, który został zaprezentowany na targach CMT 2023. Pierwotnie pomysł powstał na zlecenie Federalnego Biura Ochrony Środowiska, a celem była ochrona szwajcarskich zbiorników wodnych przed skażeniem pozostałościami leków i innych substancji chemicznych.

Kluczowym celem przy opracowywaniu Clesana C1 było zapewnienie najlepszej kompatybilności środowiskowej, bez kompromisów w zakresie higieny. Powstałe rozwiązanie nie wymaga wody do spłukiwania i obywa się bez jakichkolwiek środków chemicznych czy odświeżaczy. Tym samym rozwiązania toaletowe firmy Clesana stały się jeszcze bardziej higienicznie czyste i przyjazne dla środowiska. Jesteśmy dumni z 10% niższego śladu CO2 w porównaniu z toaletami chemicznymi – chwalą się swą propozycją Szwajcarzy.

Materiały eksploatacyjne Clesana C1

Jak działa taka toaleta? Po włożeniu foliowych zasobników, Clesana jest gotowa do użycia i działa podobnie jak wszystkie inne kasety wc. Wkład barierowy umożliwia do 36 wizyt w toalecie. Po każdej wizycie w toalecie zamykasz klapę i naciskasz przycisk "flush large" lub wybierasz "mały cykl spłukiwania", a w tym czasie ekskrementy czy mocz trafiając do worka, są… automatycznie zamykane w próżniowym opakowaniu i trafiają do komory pod deską sedesową. Hermetyczne zamykanie worków odbywa się dzięki zgrzewaniu termociśnieniowemu, więc wymagane jest napięcie (12V), ale samego prądu zużywamy niewiele – w stanie czuwania tylko 0,14 W.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Niezależnie od tego, czy chodzi o papier toaletowy, kobiece produkty higieniczne czy pieluchy, system Clesana C1 hermetycznie zamyka wszystko za jednym naciśnięciem przycisku. Następnie automatycznie odnawia „wykładzinę foliową” i jest gotowy do kolejnego użycia. Wyświetlacz pokazuje dokładnie, kiedy nadszedł czas opróżnienia komory worków. Aby to zrobić, wystarczy wyciągnąć szufladę pod deską sedesową.

Clesana C1 kosztuje 1349 EUR

Już wiadomo, że w wersji komercyjnej będzie oferowana z workami polietylenowymi powstającymi na bazie biomasy i z recyklingu (Bio PE & rPE), aby prezentowane rozwiązanie sanitarne było jeszcze bardziej zrównoważone środowiskowo. Najnowsza propozycja trafi na rynek w drugim kwartale tego roku. Ma stanowić alternatywę dla chemicznych kaset toaletowych powszechnie dziś stosowanych w przyczepach i kamperach.

Fot. Clesana


Rafał Dobrowolski23.01.20230 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News