Podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych (CMT) w Stuttgarcie szwajcarski producent prezentował innowację w dziedzinie mobilnych rozwiązań sanitarnych. Zasada funkcjonowania kaset toaletowych Clesana C1 opiera się na technologii medycznej z termicznym zgrzewaniem foliowych zasobników.
Firma Clesana opracowała sposób na radzenie sobie z fekaliami, który został zaprezentowany na targach CMT 2023. Pierwotnie pomysł powstał na zlecenie Federalnego Biura Ochrony Środowiska, a celem była ochrona szwajcarskich zbiorników wodnych przed skażeniem pozostałościami leków i innych substancji chemicznych.
Kluczowym celem przy opracowywaniu Clesana C1 było zapewnienie najlepszej kompatybilności środowiskowej, bez kompromisów w zakresie higieny. Powstałe rozwiązanie nie wymaga wody do spłukiwania i obywa się bez jakichkolwiek środków chemicznych czy odświeżaczy. Tym samym rozwiązania toaletowe firmy Clesana stały się jeszcze bardziej higienicznie czyste i przyjazne dla środowiska. Jesteśmy dumni z 10% niższego śladu CO2 w porównaniu z toaletami chemicznymi – chwalą się swą propozycją Szwajcarzy.
Materiały eksploatacyjne Clesana C1
Jak działa taka toaleta? Po włożeniu foliowych zasobników, Clesana jest gotowa do użycia i działa podobnie jak wszystkie inne kasety wc. Wkład barierowy umożliwia do 36 wizyt w toalecie. Po każdej wizycie w toalecie zamykasz klapę i naciskasz przycisk "flush large" lub wybierasz "mały cykl spłukiwania", a w tym czasie ekskrementy czy mocz trafiając do worka, są… automatycznie zamykane w próżniowym opakowaniu i trafiają do komory pod deską sedesową. Hermetyczne zamykanie worków odbywa się dzięki zgrzewaniu termociśnieniowemu, więc wymagane jest napięcie (12V), ale samego prądu zużywamy niewiele – w stanie czuwania tylko 0,14 W.
Niezależnie od tego, czy chodzi o papier toaletowy, kobiece produkty higieniczne czy pieluchy, system Clesana C1 hermetycznie zamyka wszystko za jednym naciśnięciem przycisku. Następnie automatycznie odnawia „wykładzinę foliową” i jest gotowy do kolejnego użycia. Wyświetlacz pokazuje dokładnie, kiedy nadszedł czas opróżnienia komory worków. Aby to zrobić, wystarczy wyciągnąć szufladę pod deską sedesową.Clesana C1 kosztuje 1349 EUR
Już wiadomo, że w wersji komercyjnej będzie oferowana z workami polietylenowymi powstającymi na bazie biomasy i z recyklingu (Bio PE & rPE), aby prezentowane rozwiązanie sanitarne było jeszcze bardziej zrównoważone środowiskowo. Najnowsza propozycja trafi na rynek w drugim kwartale tego roku. Ma stanowić alternatywę dla chemicznych kaset toaletowych powszechnie dziś stosowanych w przyczepach i kamperach.
Fot. Clesana