artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
Reklama

Bezpieczna podróż samochodem

Bezpieczna podróż samochodem

Samochód to środek transportu wybierany na wakacje przez około 60% Polaków. Podróż autem jest bowiem gwarancją wygody i niezależności. Samochodem dotrzesz w niemal każde, nawet najbardziej odludne miejsce. Oprócz komfortu jazdy warto zadbać również, aby wycieczka odbyła się bez niespodzianek.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko przestrzeganie przepisów, zapinanie pasów czy robienie regularnych postojów. Zanim wybierzesz się samochodem na wakacje, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu pojazdu.

Po pierwsze: sprawdź stan techniczny. Długa i daleka podróż to prawdziwe wyzwanie dla elementów konstrukcji samochodu. Sprawdź więc, czy auto jest w pełni sprawne. Co w szczególności należy skontrolować?

Ciśnienie powietrza w oponach
Nieprawidłowe ciśnienie powoduje zmniejszenie precyzji prowadzenia oraz przyczepności do podłoża, a także zwiększenie zużycia paliwa. Informacje o prawidłowym ciśnieniu znajdziesz w książce obsługi samochodu lub na naklejkach kontrolnych (przy drzwiach kierowcy albo na klapce wlewu paliwa).

Sprawność układu hamulcowego
Nie trzeba nikogo przekonywać, że niesprawne hamulce mogą doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Dlatego też przed wyjazdem warto dokonać podstawowego przeglądu, w skład którego wchodzi sprawdzenie stanu zużycia kloców hamulcowych i jakości płynu hamulcowego.
 
Poziom i jakość płynów eksploatacyjnych
Częste problemy w trakcie długiej podróży związane są z płynami eksploatacyjnymi, czyli olejem i płynem chłodniczym. Olej smaruje poszczególne elementy silnika, przez co zmniejsza ich zużycie. Chłodzi i uszczelnia ruchome części, a także chroni je przed korozją. W trakcie eksploatacji samochodu olej jednak zużywa się i traci swoje właściwości, przez co nie stanowi już pełnego zabezpieczenia przed tarciem. Zaniedbanie wymiany oleju lub uzupełnienia jego stanu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Poziom oleju można sprawdzić we własnym zakresie przy użyciu bagnetu z zaznaczonym stanem minimalnym i maksymalnym. W celu zweryfikowania jakości i wymiany warto jednak udać się do serwisu.

Płyn chłodzący zapewnia z kolei odpowiednią temperaturę pracy dla silnika. Podobnie jak olej, płyn z biegiem czasu traci swoje właściwości termiczne. Dlatego też należy wymieniać go co około 2 lata, a jego stan i jakość kontrolować przynajmniej raz w miesiącu (oraz przed każdą długą podróżą). Zbyt mała ilość płynu lub jego niedostateczna jakość może bowiem prowadzić do przegrzania się silnika lub uszkodzenia chłodnicy i innych elementów układu chłodzenia. Kontrolę jakości należy powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednimi miernikami. Przy wymianie także warto skorzystać z pomocy fachowca – pomoże dobrać płyn do typu samochodu.

Przed wyruszeniem w podróż warto zatem wykonać przegląd w serwisie, sprawdzić szczelność układów i uzupełnić niedobory lub dokonać wymiany płynów słabej jakości. W ten sposób unikniesz poważnych i kosztownych awarii.

Oświetlenie
Sprawne oświetlenie bezpośrednio wpływa na widoczność, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też przed podróżą należy wymienić przepalone lub przepalające się żarówki. Warto również mieć przy sobie dodatkowy komplet.

Po drugie: sprawdź wyposażenie
Równie ważne jak stan techniczny jest odpowiednie wyposażenie samochodu. Zgodnie z polskim prawem w każdym aucie obowiązkowo znajdować się musi trójkąt ostrzegawczy i gaśnica, która raz w roku powinna być poddawana przeglądowi. Warto wozić ze sobą także kamizelkę odblaskową, podstawowe narzędzia (m.in. podnośnik, wkrętaki, młotek czy klucz krzyżakowy) oraz apteczkę zawierającą: bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną oraz koc termoizolacyjny.

Należy jednocześnie pamiętać, że przepisy dotyczącego obowiązkowego wyposażenia samochodu różnią się w zależności od kraju. W większości państw europejskich trzeba więc mieć w samochodzie apteczkę i kamizelkę odblaskową, we Francji dodatkowo alkomat, a na Węgrzech i w Słowacji – linkę holowniczą.

Bezpieczeństwo podróży w dużym stopniu zależy od tego, jak przygotujesz samochód do jazdy. Przed wyjazdem odwiedź zatem serwis i skorzystaj z doświadczenia ekspertów.

Źródło: Feu Vert


Administrator27.07.20160