ReklamaBilbord prenumerata podstrony

PODRÓŻE

5 miesięcy temu  17.06.2019, ~ Rafał Dobrowolski   

Rodzinny urlop: 71% Polaków planuje wspólne wakacje w kraju

Koniec roku szkolnego zbliża się nieubłaganie, a to oznacza, że wszyscy rodzice zachodzą w głowę, jak zorganizować czas swoim pociechom. Wyszukiwarka KAYAK.pl sprawdziła, jakie są najczęstsze plany urlopowe Polaków z dziećmi.

 • Większość respondentów zamierza spędzić rodzinne wakacje w Polsce, a prawie 12% - w kraju i zagranicą.
 • Prawie 50% badanych na wakacje w Polsce wybiera się nad morze, jedynie co piąty jedzie w góry.
 • Ponad połowa ankietowanych zamierza w tym roku pojechać całą rodzina na wspólne wakacje, a 15% wysyła dzieci do dziadków lub krewnych.

Już 19 czerwca uczniowie pożegnają szkolne mury i rozpoczną letnie wakacje. I to wcześniej niż zakładano, dzięki najnowszemu rozporządzeniu rządu, które skróciło rok szkolny o jeden dzień. Jednak radość uczniów z nadchodzącego lata to jednocześnie zagwozdka dla rodziców: jak zorganizować wolny czas swoim pociechom? KAYAK.pl zapytał Polaków, co zaplanowali dla swoich dzieci na letnie wakacje.

Lato? W Polsce najlepiej!

Wyniki ankiety KAYAK.pl pokazują, że polskie rodziny kochają wypoczywać w kraju. Zdecydowana większość ankietowanych (71%) spędzi lato w Polsce, a mniej niż co piąty (17%) – zagranicą. Pozostała grupa to osoby, które postanowiły nie iść na żadne kompromisy i zamierzają podróżować zarówno lokalnie jak i poza granice Polski.

Czy zamierzasz spędzić rodzinne wakacje w Polsce czy zagranicą?

W Polsce 71%
Zagranicą 17%
W Polsce i zagranicą 12%

A jakie miejsca rodzice wybierają najchętniej na urlop w kraju? Morze to ulubione miejsce Polaków na wyjazd z dziećmi – niemal połowa respondentów (47%) wytypowała Bałtyk jako najlepszy wakacyjny kierunek. Prawie co piąta rodzina zostająca w Polsce na lato, wyjedzie w góry (19%). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16%) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się polskie miasta oraz wsie.

Gdzie w Polsce planujesz spędzić wakacje z rodziną?

Wybieramy się nad morze 47%
Jedziemy w góry 19%
Wybieramy się nad jezioro 16%
Zostajemy w domu. Nie wyjeżdżamy nigdzie w tym roku 13%
Będziemy zwiedzać duże miasto 12%
Jedziemy na wieś 11%

Wakacje u dziadków czy na kolonii?

Nie ma nic lepszego niż wspólne wakacje. Ponad połowa rodziców (54%) planuje latem wyjechać na urlop razem ze swoimi dziećmi. Jest to szczególnie często wybierana odpowiedź wśród rodziców w wieku od 25 do 49 lat. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5% ankietowanych wysyła swoje pociechy na zajęcia w mieście, a 13% – na obozy czy wyjazdy kolonijne. Jednak także tutaj wiele zależy od wieku rodziców – ci do 24 lat trochę częściej decydują się na zorganizowane formuły: 18% na obozy i 12% na szkoły letnie. Chętniej dzieci wysyłane są na lato do dziadków lub krewnych – 15% wszystkich badanych rodziców wskazało to, jako ich sposób na zorganizowanie pociechom tegorocznych wakacji. A niemal jedna trzecia (27%) nie planuje niczego specjalnego. Jednak to głównie (58%) rodzice w wieku ponad 50 lat, których dzieci są zapewne starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

Co planujesz na tegoroczne wakacje dla swoich dzieci?*

Jedziemy całą rodziną na wspólne wakacje 54%
Nie planujemy niczego specjalnego 27%
Wysyłam dzieci do dziadków / krewnych 15%
Wysyłam dzieci na kolonię / obóz 13%
Chodzą do szkoły letniej 5%

*pytanie wielokrotnego wyboru

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Bardzo cieszy nas odkrywanie, jak bardzo Polacy uwielbiają podróżować – także całymi rodzinami – i jak chętnie wybierają na wakacje Polskę. Coraz cieplejsze lata i dynamicznie rozwijająca się infrastruktura turystyczna to z pewnością niektóre z powodów, dla których tak wiele rodzin decyduje się na wakacje w kraju, szczególnie nad Bałtykiem, w górach czy nad polskimi jeziorami”.

Lista hoteli, które zapewnią zarówno dzieciom i dorosłym atrakcyjny wypoczynek nad Polskim morzem dostępna jest pod linkiem.

UWAGI:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14.05-17.05.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1098 ankiet z osobami w wieku 18+, które mają dzieci. Kwestionariusz badawczy został przygotowany przez agencję SW RESEARCH na podstawie zagadnień dostarczonych przez KAYAK.pl.   

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (6)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ amanka 6 4 miesiące temu też uwielbiam wakacje w Polsce, zwłaszcza nad morzem :) sczególnie polecam Rewal, Trzęsacz - te okolice. Będąc w tym rejonie koniecznie trzeba zajrzeć do Kuchni Wielosmakowej i spróbować tamtejszej piersi w suszonych pomidorach :D nigdzie smaczniejszej nie jadłam ;)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Marek 5 5 miesięcy temu i dobrze :) Polska jest piękna... My ze znajomymi mamy już taką tradycje, że spędzamy kilka dni razem w górach. Wynajmujemy Wille Jesień koło Zawiercia, mamy stamtąd ciekawą baze wypadową w góry i dużo prywatności.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ natkak88 4 5 miesięcy temu my z dzieciakami jedziemy do Gdyni w tym roku bo chcieliśmy też wysłać je na kolonię i udało nam się załapać w Toddler British Centre gdzie odbędzie się obóz językowy i dzieciaki będą miały zajęcia z rówieśnikami z innych państw oraz native speakerem wiec super okazja żeby podszkoliły język angielski
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Ania 3 5 miesięcy temu My też stawiamy na Polske co roku :) Mamy już zaufane miejsce w Lucieniu i spędzamy tak każde wakacje... polecamy szczególnie dla miastowych, żeby spędzić sobie tydzień na Słonecznej Farmie, popyłwać na jeziorku i jeść posiłki prosto z ogórdka :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ ryśka 2 5 miesięcy temu owszem - wakacje planuje w Polsce nad morzem ale w październiku jeszcze zamierzam się wybrać na wycieczkę Mozaika Izraela z Konsorcjum gdyż zaciekawił mnie program i będzie sporo zwiedzania :D
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ sławek 1 5 miesięcy temu milo wiedziec, że tak jak większość jedziemy nad morze. widocznie wiecej osob zauwazylo, ze baltyk w ostatnich latach bardzo zyskal. Mamy zadbane, szerokie plaze, pogoda wlasicwie przez co najmniej 2 m-ce rewelacja + bardzo dobre hotele w sensownych cenach. Moj ulubiony to unitral w mielnie, ale w tym roku jeszcze nie mam rezerwacji, musze dograc urlop, a potem bede szukac wolnego pokoju :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony