NIEZWYKŁOSTKI

ponad rok temu  21.04.2017, ~ Administrator   

Ekologiczna, aerodynamiczna, elegancka, w stylu retro – taka właśnie jest przyczepa Homegrown Trailers.

Ekologiczna, aerodynamiczna, elegancka, w stylu retro – taka właśnie jest przyczepa Homegrown Trailers.

Strona 1 z 3

Niewielka firma w amerykańskiej miejscowości – Homegrown Trailers w Woodinville w stanie Waszyngton – produkuje przyczepy kempingowe. Wydawałoby się, że takich firm jest wiele, ale tylko ta szczyci się tym, że produkuje najbardziej ekologiczne i przyjazne środowisku przyczepy na świecie. Czy ma do tego powody? Sprawdziliśmy.

Przede wszystkim energia odnawialna – to priorytet Homegrown Trailers, która stara się we wszystkim korzystać z możliwości, jakie daje natura, a minimalizować (w zasadzie wykluczać) konieczność korzystania z różnego rodzaju paliwa. Stąd pomysł, koncepcja, a w efekcie – stworzenie przyczepy kempingowej w stu procentach zasilanej energią słoneczną, w której tę energię pozyskuje się przez słoneczne panele, a gromadzi w akumulatorze (który oczywiście może być też zasilany przez tradycyjne źródła). W planach: pozyskiwanie energii z wiatru. Zostawmy jednak plany i przyjrzyjmy się przyczepie, którą można kupić już dziś.

Po pierwsze: drewno i żadnej chemii
Ekologiczna przyczepa nie może być zbudowana z metalu (oprócz podwozia rzecz jasna). W zasadzie jedynym dopuszczalnym elementem jest drewno i jego pochodne, jako naturalny budulec. W podejściu ekologicznym do budowy wykorzystywane mogą być tylko wiatrołomy lub drewno pochodzące z odzysku (recyklingu). I tak właśnie jest w przypadku Homegrown Trailers, bo drewno pochodzi z odzysku: szkielet przyczepy wykonany jest z paneli z czerwonego cedru zachodniego, a ściany wewnętrzne z brzozy. Drewno pochodzi z lokalnych źródeł, lokalnie pozyskiwane z odzysku są także belki i sklejki. Izolacja z wełny jest umieszczana przez pracowników ręcznie w ścianach i suficie. Przód oraz krzywizny przyczepy zbudowane są z pochodzącego z odzysku drewna z topoli oraz włókna szklanego. Podłoga natomiast jest korkowa (sklejka z izolacją z pianki), a wewnętrzne ściany z drewna klonowego i topoli.

Po drugie: tylko panele słoneczne
Przyczepa wyposażona jest w system solarny z dużą baterią, która może przechować energię nawet przez jeden do dwóch dni. Pakiet pozwala uaktualnić panele słoneczne od 400 do 800 watów, a baterię – do 7000 watów. Na stronie producenta zamieszczono przykładowe czasy korzystania z paneli bez konieczności podłączenia do jakiejkolwiek zewnętrznej sieci. I tak, przy oszczędnym korzystaniu (30 minut gotowania dziennie, włączenia oświetlenia na 3 godziny dziennie i włączonej przez całą dobę lodówce), przy pełnym nasłonecznieniu – można korzystać przez czas nieokreślony. Przy takich samych parametrach użytkowania, ale ograniczonym nasłonecznieniu, czas użytkowania wynosi od trzech do pięciu dni. Przy intensywnym użytkowaniu przyczepy (przykładowo: aż 90 minut gotowania dziennie, 6 godzinach oświetlania wnętrza oraz normalnej pracy lodówki): w pełnym nasłonecznieniu możemy spędzić w dziczy od trzech do pięciu dni. Jeżeli jednak nasłonecznienie będzie ograniczone, to już zapewne po jednej dobie trzeba będzie podłączyć się do zewnętrznego źródła, by naładować akumulator.
Podczas podróży mamy stałe dwie opcje korzystania z energii: jedną jest korzystanie z paneli słonecznych, a drugą – z podłączenia do standardowych gniazdek np. na kempingu (110/120 V), która pozwala na zaoszczędzenie energii zgromadzonej w baterii. To rozwiązanie jest jednak mniej ekologiczne i mniej chwalone przez producentów Homegrown Trailers.

Toaleta też ekologiczna
Toaleta w przyczepie przyjaznej środowisku musi być także temu środowisku przyjazna. Istnieje wiele rodzajów toalet kompaktowych, a Homegrown Trailers wykorzystuje system toaletowy, który „pozostaje czysty, bez problemów instalacyjnych i konieczności korzystania z punktów zrzutu nieczystości” – jak podkreśla Eric Gertsman, jeden ze współtwórców firmy i jej szef marketingu. W jaki sposób? Nieczystości są przekazywane do zbiornika, w którym są przechowywane, a który można opróżnić w WC lub na zewnątrz (z dala od kempingu), ponieważ zbiornik jest sterylny. W przypadku dłuższej wizyty w toalecie, po skorzystaniu z niej wrzucamy do środka specjalną mieszankę (oczywiście: naturalną, bez szkodliwej chemii!) i zamykamy komorę. Wówczas wewnątrz komory toalety rozpoczyna się proces suszenia oraz rozdrobnienia jej zawartości, który – dzięki wspomnianej przed chwilą naturalnej mieszance – praktycznie eliminuje brzydkie zapachy. Ewentualne pozostałe jeszcze zapachy są niwelowane przez mały wentylator wyciągowy, dzięki któremu nie przedostają się one do wnętrza przyczepy. Gdy pojemnik z nieczystościami jest pełny (co może nastąpić od siedmiu do trzydziestu dni, w zależności od częstotliwości stosowania), można jej zawartość wyrzucić do kosza lub zakopać w ziemi – „co najmniej 10 cali pod ziemią” – jak upominają producenci przyczepy.
Rozwiązanie jest ekologiczne, choć nie nowe. Natomiast w przyszłości Homegrown Trailers ma nadzieję wykorzystywać zawartość pojemnika z nieczystościami do wytwarzania „zielonej” energii. Z kolei zawartość pojemników z przyczep wynajmowanych przez firmę miałaby być wykorzystywana jako nawóz dla – jak to ujmują w deklaracji na stronie internetowej – „lasów dostarczających drewno używane do budowy naszych naczep”. To się nazywa ekologiczne podejście do obiegu w naturze!

GALERIA ZDJĘĆ

Panele słoneczne dostarczają ekologicznej energii całej przyczepie
Toaleta w Homegrown Trailers wykorzystuje system toaletowy, który „pozostaje czysty, bez problemów instalacyjnych i konieczności korzystania z punktów zrzutu nieczystości"
Duże, dwuosobowe łóżko w przedniej części przyczepy. Obok, za ścianką, widoczna toaleta
Górne łóżko z piętrowego zestawu można złożyć, by otrzymać kanapę-siedzisko z bardzo wygodnym oparciem
W części kuchennej do dyspozycji mamy m.in. zlew i lodówkę oraz kuchenkę z płytą indukcyjną, która wodę zagotuje w dziewięćdziesiąt sekund
Po lewej stronie od wejścia do przyczepy znajdują się otwarte półki, a za nimi lodówka w części kuchennej
Ciekawe rozwiązanie drzwi wejściowych – można otworzyć ich tylko dolną lub górną połowę
Zewnętrzny bagażnik w tylnej ścianie przyczepy
Przyczepy Homegrown Trailers są przyjazne środowisku i promują ekologiczny styl życia

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony