Caravaning od dawna znajduje się w polu zainteresowania renomowanych projektantów, stylistów i designerów. Zdarza się często, że przy projektowaniu kamperów czy przyczep ich wygląd zewnętrzny czy układ wnętrza dawno przestał być podporządkowany tylko praktycznej stronie podróżowania – liczy się także piękno i oryginalność.
Wielu stylistów ma swój udział przy powstawaniu nowych modeli caravaningowych pojazdów, ale są i tacy, którzy istniejące już pojazdy poddają stylistycznej przemianie. Tak właśnie postąpił znany i ceniony niemiecki stylista Nils Holger Moormann, który dobrze znany caravaningowcom model Volkswagena T6 przemienił w oryginalny, stylowy kamper. Dokonał tego przy pomocy niewielkiej firmy z Langenhagen koło Hanoweru, która specjalizuje się w przystosowywaniu vanów dla potrzeb caravaningu.
Projektant mebli
Zanim szczegółowo omówimy ten oryginalny kamper, warto napisać parę słów o jego projektancie, który jest przede wszystkim... projektantem mebli. Jego meble charakteryzuje oryginalność, elegancja i minimalizm (który ceni przede wszystkim). W 2009 roku otworzył własny pensjonat w miejscowości Aschau w Chiemgau przy granicy z Austrią niedaleko Salzburga. Pensjonat jest wyposażony w meble jego projektu, a wnętrza robią naprawdę niesamowite wrażenie. Pensjonat nazywa się Berge, a obejrzeć go można w Internecie na stronie www.moormann-berge.de. Co sprawiło, że Nils Holger Moormann postanowił poświęcić swój czas zaprojektowaniu wnętrza kampera?
Pominąć wszystko, co można
Model Volkswagena T6 wydał się projektantowi najbardziej odpowiedni do przeprowadzenia zmian. Potrzebna była jednak współpraca z kimś, kto pomoże dokonać tej przemiany i kto ma w tym doświadczenie. Wybór padł na firmę „Custom Bus” z Langenhagen, która specjalizuje się w tym od lat. Nils Holger Moormann – w myśl swoich upodobań – współpracę w projektowaniu wnętrza kampera rozpoczął od „pominięcia wszystkiego, co mogło być pominięte”. Kolejnym krokiem był dobór odpowiedniego drewna, które jest ulubionym materiałem projektanta, do wystroju wnętrza. Potem należało przystosować wnętrze poprzez umieszczenie w nim kolejnych niezbędnych elementów, takich jak łóżko, kuchenka, zlew czy szafki. Ciągle pamiętając o tym, że im mniej będzie takich elementów, im mniej przestrzeń będzie zabudowana – tym lepiej.
– Dostępne na rynku kampery często niepotrzebnie budowane są z luksusowych materiałów lub z materiałów złej jakości – dodaje Moormann. – Ja postawiłem sobie za cel zastosować mieszankę tradycyjnych, naturalnych materiałów oraz nowoczesnych najwyższej jakości.
Wnętrze i wyposażenie
Wewnętrzne ściany kampera i poszczególne elementy jego wyposażenia pokryte są laminatem o jedwabistej i matowej powierzchni, który jest bardzo delikatny w dotyku i odporny na odciski palców. Odporny jest także na zarysowania i łatwy do czyszczenia. Krawędzie wykonane są z dębu naturalnego, natomiast uchwyty powlekane cynkiem proszkowym. Półki i szafki wyposażone są w specjalne zatrzaski, dzięki którym zamykają się bez hałasu, nie ma drgań ani możliwości samoczynnego otwarcia się podczas jazdy. Do dyspozycji podróżnych są cztery szafki lniane, jedna na wiszące ubrania, jedna na kosmetyki i dwa oświetlone regały. W przestrzeni bagażowej znajdują się dwie przegrody, a w części kuchennej mamy cztery miejsca na przybory kuchenne, w tym dwie szuflady (jedna specjalna na sztućce) i dwa....
Pełna treść artykułu w najnowszym wydaniu "Polskiego Caravaningu".