Zespół pałacowy w Łącku to zabytkowy kompleks architektoniczny położony nad Jeziorem Gopło, w województwie wielkopolskim. Zabytkowy obiekt składa się z pałacu, parku krajobrazowego, oranżerii, stajni i oficyny.
Pałac w Łącku to dawna rezydencja Potockich, jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce. Zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym, był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum im. Władysława Orkana, poświęconego życiu i twórczości tego wybitnego pisarza, który urodził się i spędził dzieciństwo w Łącku.
Wnętrza zachowały częściowo oryginalny wystrój rokokowy i klasycystyczny, z bogatymi stiukami, malowidłami i meblami.
Park krajobrazowy w Łącku ma powierzchnię około 30 hektarów i jest jednym z najstarszych parków w Polsce. Został założony w drugiej połowie XVIII wieku przez Ignacego Wysockiego, który sprowadził do Łącka wiele egzotycznych roślin i drzew. Ma charakter naturalistyczny, z licznymi stawami, alejami, mostkami i altanami. W parku rosną m.in. dęby, lipy, kasztany, buki, sosny, świerki, jesiony, klony i platany. Wśród roślin ozdobnych można podziwiać m.in. magnolie, azalie, rododendrony, hortensje i lilie.
Oranżeria w Łącku to budynek z przełomu XVIII i XIX wieku, przeznaczony do uprawy roślin egzotycznych. Ma kształt prostokąta z dwoma skrzydłami bocznymi i kopułą na środku. Jest zbudowana z cegły i szkła. W oranżerii można zobaczyć m.in. palmy, cytrusy, banany, ananasy, figi i kaktusy.
Stajnia i oficyna w Łącku to dwa budynki gospodarcze pochodzące z XVIII wieku. Stajnia mieściła niegdyś konie i powozy rodziny Wysockich, a obecnie jest siedzibą klubu jeździeckiego. Oficyna była niegdyś miejscem pracy służby pałacowej, a obecnie pełni funkcję hotelową.W muzeum można podziwiać wystawy stałe i czasowe, prezentujące m.in. meble, obrazy, rzeźby, porcelanę, militaria, stroje i pamiątki związane z Potockimi i Orkanem. Można też zwiedzić apartamenty pałacowe, urządzone w duchu epoki, z bogatym wyposażeniem i dekoracją. Warto zwrócić uwagę na salę balową z pięknym stropem kasetonowym, salę kominkową z portretami Potockich, salę myśliwską z trofeami zwierzęcymi i salę biblioteczną z cennymi książkami.
Oprócz pałacu warto też odwiedzić park krajobrazowy, który rozciąga się na ponad 20 hektarach. Jest to idealne miejsce na spacer, relaks lub piknik. Park zachwyca różnorodnością roślinności i zwierzęcości, a także licznymi zabytkami, takimi jak: kaplica grobowa Potockich, altana chińska, mostek kamienny czy fontanna z rzeźbą Neptuna. Z parku roztacza się też piękny widok na Dunajec i Pieniny.
Jeśli chcecie spędzić w Łącku więcej czasu, możesz skorzystać z oferty noclegowej i gastronomicznej. W pałacu znajduje się hotel z komfortowymi pokojami i apartamentami, a także restauracja serwująca dania kuchni polskiej i regionalnej.
Zespół pałacowy w Łącku to miejsce pełne uroku i historii, które na pewno Wam się spodoba. Zaplanujcie tam swoją wycieczkę i odkryjcie jego sekrety.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!