Jeżeli podróżujecie kamperem po Kujawach, warto sobie zrobić przystanek i odpoczynek w Świeciu. Nie tylko ze względu na fakt, że to niewielkie, aczkolwiek bardzo ładne, historyczne miasteczko. Znajdziemy tu bardzo nietypowy w Polsce zabytek, który warto zobaczyć i zwiedzić.
Świecie to bardzo stare, historyczne miasto – jedno z najstarszych w Polsce. Pierwsze wzmianki o Świeciu pochodzą z 1198 r. Wówczas gród był stolicą księstwa pomorskiego. Kiedy na te ziemie sprowadzono Zakon Krzyżacki, Świecie nadal pozostawało miastem pod władaniem Piastów.
W 1309 r. zostało zdobyte przez rycerzy zakonnych po długiej obronie, to ostatnie polskie miasto na Pomorzu, które musiało podporządkować się Zakonowi Krzyżackiemu w jego złowrogiej, ekspansywnej polityce, która w konsekwencji doprowadziła do wielkiego starcie na polach Grunwaldu w 1410 r.
Jednak na razie tyle o historii tego wspaniałego miasta, a przejdźmy raczej już do samego, nietypowego w skali kraju zabytku.
Jak powszechnie wiadomo, najsłynniejsza krzywa wieża znajduje się we włoskiej Pizie. Mamy też lekko wykrzywioną wieżę w Toruniu. Jednak miano najwyższej, odchylonej od pionu wieży w Polsce przypada w udziale właśnie zamkowej baszcie w Świeciu.
Po zdobyciu miasta, Krzyżacy w latach 1335-50 wznieśli tu zamek obronny, który został wkrótce podniesiony do rangi komturii. Zamek miał kształt kwadratu, na rogach zaś znajdowały się obronne baszty.
Do dnia obecnego zachowało się z zamku w Świeciu jedynie skrzydło północne – niegdyś najbardziej reprezentacyjna część krzyżackiej twierdzy obronnej. Przetrwała również jedna z obronnych baszt, które niegdyś otaczały zamek. To ona właśnie jest największą atrakcję świeckiej twierdzy.
Otóż w 2008 roku przeprowadzono specjalistyczne badania, które wskazały, że baszta jest odchylona od pionu w kierunku zachodnio-północnym o całe 106 cm! Dlatego właśnie wieża zamku krzyżackiego w Świeciu, obecnie jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce.Wysokość wieży to prawie 35 metry, co powoduje, że stanowi również wspaniały punkt widokowy na najbliższą okolicę. Mogą na jej szczyt wejść turyści.
Jednak nie samą „krzywą wieżą” żyje nadal zamek krzyżacki w Świeciu. Na terenie twierdzy w Świeciu organizowane są cyklicznie wystawy, turnieje rycerskie, festyny, koncerty i imprezy kulturalne m.in.: Festiwal Mocnych Brzmień w lipcu czy Maraton Piosenki Osobistej Nocne Śpiewanie we wrześniu.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!