artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek książąt mazowieckich w Czersku
  fot. wikipedia.org Zamek książąt mazowieckich w Czersku

Zamek książąt mazowieckich w Czersku

Czas czytania 4 minuty

Jeśli szukacie ciekawego miejsca na wycieczkę po okolicach Warszawy, polecamy odwiedzić zamek książąt mazowieckich w Czersku. To imponująca ruina gotyckiej warowni, która była niegdyś siedzibą władców Mazowsza. Zamek ma bogatą i fascynującą historię, a także oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających.

Zamek książąt mazowieckich w Czersku to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Mazowszu. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku przez księcia Janusza I Starszego, był niegdyś siedzibą władcy i stolicą ziemi czerskiej. Dziś możemy podziwiać jego imponujące ruiny, które górują nad wiślaną pradoliną i zachwycają swoją gotycką architekturą.

Historia zamku sięga XI wieku, kiedy to w miejscu obecnej budowli istniał drewniany gród, który pełnił rolę ośrodka administracyjnego i obronnego. W tym grodzie uwięziono m.in. księcia Henryka Brodatego i Bolesława Wstydliwego, a także konsekrowano kościół św. Piotra. W XIV wieku gród stał się przestarzały i niewystarczający dla potrzeb rozwijającego się księstwa mazowieckiego. Dlatego książę Janusz I Starszy zdecydował się na budowę nowego, murowanego zamku, który miał być jego rezydencją i reprezentować jego potęgę.

Budowa zamku trwała około 20 lat i zakończyła się w 1410 roku. Zamek składał się z czterech skrzydeł otaczających dziedziniec, na którym stał kościół św. Piotra. Na narożach zamku wzniesiono cztery wieże: bramną, więzienną, mieszkalną i kapliczną. Zamek był otoczony murami obronnymi z basztami i fosą. Była to jedna z najważniejszych rezydencji książąt mazowieckich, a także miejsce ich pochówku. Tutaj zmarł Janusz I Starszy w 1429 roku, a także jego syn Bolesław IV w 1454 roku.

ReklamaZamek książąt mazowieckich w Czersku 1
W 1526 roku Mazowsze zostało przyłączone do Korony Polskiej, a zamek w Czersku stał się własnością królewską. W XVI wieku zamek został przebudowany i rozbudowany przez królową Bonę Sforzę, która urządziła tu swój pałac zwany Wielkim Domem lub dworem Feliksa Parysa. Na stokach wzgórza założono sady, ogrody i winnice. Zamek był często odwiedzany przez królów polskich, m.in. Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.

Niestety, w XVII wieku zamek uległ poważnemu zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. W 1656 roku wojska szwedzkie spaliły i wysadziły zamek, który od tego czasu popadał w ruinę. W XVIII wieku próbowano go odbudować, ale plany te zostały przerwane przez interwencję pruskiego zaborcy, który nakazał rozebrać część murów i wież. W XIX wieku ruiny zamku były wykorzystywane jako źródło materiału budowlanego dla okolicznych mieszkańców.

W XX wieku rozpoczęto prace konserwatorskie i badania archeologiczne na terenie zamku. Odkryto m.in. fundamenty kościoła św. Piotra i grobowiec książąt mazowieckich. Obecnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających przez cały rok i jest administrowany przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii. Z wież zamku roztacza się piękny widok na okolicę, a w pobliżu można spacerować po malowniczych sadach i ogrodach.

Na dziedzińcu zorganizowano średniowieczne atrakcje – kramy z drewnianymi mieczami i innymi pamiątkami, knajpkę czy atrakcje dla dzieci, tj. strzelanie z łuku. Zamek organizuje także liczne wydarzenia, pikniki średniowieczne czy koncerty.

ReklamaZamek książąt mazowieckich w Czersku 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News