artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-15.04 Sebastian
Zamek joannitów w Swobnicy
  fot. wikipedia.org Zamek joannitów w Swobnicy

Zamek joannitów w Swobnicy

Czas czytania 4 minuty

Wyprawa kamperem na tropie tajemnic Pomorza Zachodniego? Czemu nie. Zwłaszcza jeśli uwielbiacie zagadki historyczne. W niewielkiej wsi Swobodnica wznoszą się ruiny zamczyska. To dawna twierdza słynnego Zakonu Joannitów.

Pomorze Zachodnie pełne jest zagadek i niesamowitych miejsc do odkrycia. Mamy tu byłą kaplicę obronną zakonu Templariuszy. Są też ruiny zamku innego słynnego zakonu rycerskiego – Joannitów z XIV wieku położone za wsią Swobnicy nad jeziorem Grodziskim.

Jeśli podróżujecie kamperem po tym regionie Polski, koniecznie obierzcie kierunek na niewielką miejscowość Swobodnica, właściwie to wioska. Jednak nad akwenem Grodziskim wznosi się dawna, potężna twierdza Zakonu Joannitów, którzy walczyli w wyprawach krzyżowych, a następnie osiedli w całej Europie i dotarli również do Polski.

Tak jak tajemniczy jest ten dawny rycerski zakon, tak również zamek w Swobodnicy nie jest do końca poznany. Wiadomo, że zakonnicy wznieśli tu twierdzę po roku 1377.

Skąd tu jednak wzięli się Joannici? Otóż przejęli oni dobra innego, równie tajemniczego zakonu – czyli Templariuszy. Gdy ich zakon został rozwiązany, a przywódcy spaleni na stosach, pojawili się w tym miejscu właśnie Joannici. Piastowscy książęta rezydujący w Szczecinie wydali zezwolenie, aby zakonnicy wznieśli tu swoją komandorię.

Nowy zamek został wybudowany na półwyspie jeziora Grodziskiego. Budowla oparta została na planie kwadratu, a w narożniku murów wzniesiono 30-metrową wieżę. Przy murze północnym wzniesiono natomiast budynek mieszkalny dla rycerzy Zakonu Joannitów.  

ReklamaZamek joannitów w Swobnicy 1
W XV wieku Joannici kontynuowali rozbudowę swojego zamku – pojawiły się kolejne pomieszczenia mieszkalne. Przy południowym murze powstało skrzydło o charakterze gospodarczym.

W 1544 r., twierdzę zakonników przejmuje we władanie książę Filip I Pobożny. W 1600 roku ponownie przystąpiono do rozbudowy zamczyska. Wschodnie skrzydło zostało podniesione o jedną kondygnację. Tym samym zamek zaczął pomału tracić funkcje obronne na rzecz mieszkalnych i gospodarczych.

Koniec Zakonu Joannitów w tym miejscu nastąpił w roku 1648, po zawartym pokoju westfalskim. Wraz z zakończeniem Wojny Północnej, zakonnicy opuścili Swobnicę. Ich posiadłości zostają przejęte przez margrabiów z rodu v.Hohenzollern z Schwedt.

Twierdza ponownie została przebudowana, a nowy projekt nadał jej barokowy charakter. Tym samym obiekt został praktycznie pozbawiony gotyckich murów obronnych. W ich miejscu pojawiają się nowe budynki, przekształcają zamek w Swobnicy w trójskrzydłową rezydencję.

Bardziej ozdobny wystrój pojawił się również we wnętrzu zamkowego budynku.

W XVIII wieku dawna Twierdza Joannitów przeszła na własność Państwa Pruskiego, co wiązało się z dalszą przebudową zamku.

Zniszczenia wojenne oraz dalsza dewastacja w okresie Polski Ludowej doprowadziła ten zabytkowy obiekt do ruiny.

Z pierwotnego budynku w najlepszym stanie jest wieża zamkowa. Możemy tu obejrzeć również pozostałości murów obronnych i zabudowań. Niestety tylko piwnice są jedynymi pozostałościami wcześniejszego, gotyckiego stylu.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News