artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek Grodziec
  fot. Wikipedia Zamek Grodziec

Zamek Grodziec

Czas czytania 3 minuty

To jeden z najbardziej tajemniczych obiektów obronnych Śląska. Mamy tu praktycznie wszystko, co mogłoby posłużyć za kanwę historycznej powieści sensacyjnej – burzliwe dzieje, wojny, walczący książęta piastowscy, w końcu naziści i tajemnicze skarny. Poznajcie Zamek Grodziec niedaleko Złotoryi.

Zamek zachował się w dobrym stanie, mimo licznych wojen na przestrzeni wieków oraz ostatniej wojny światowej. Właśnie z czasami panowania tu nazistów, z zamkiem wiążą się historie o tajemniczych skrytkach ulokowanych w tym zabytkowym obiekcie oraz ukrytych skarbach. Czy to prawda? Nie wiadomo, ale pomyszkować po zamku można.

Historia zamku jest stara i długa. Nie za bardzo wiadomo kto go tu wzniósł. Jednak wzmianki historyczne wspominają twierdzę w Grodźcu już w 1155 roku (bulla papieża Hadriana). Dwadzieścia lat później piastowski książę Bolesław Wysoki sprowadza tu zakon cystersów. Kolejny książę z linii śląskich Piastów – Henryk Brodaty modernizuje zamek. Zastępuje drewniany obiekt obronny murowaną twierdzą. Na przestrzeni wieków zamek w Grodźcu przedzie jeszcze wiele modernizacji i zmiany stylów architektonicznych.

Kolejna znacząca modernizacja obiektu w Grodźcu zaszła w czasach, gdy Śląska znalazł się pod panowaniem króla Prus Fryderyka II (po wojnie o Śląsk z Austrią). Zamek został wówczas jedną z piękniejszych rezydencji gotycko-renesansowych na Śląsku.

Niestety, złe czasy nastały dla tej twierdzy w okresie XVIII wieku. Zamek padał ofiarą wielu wojen, ale zniszczenia również przytrafiały się przy okazji pożarów. Sytuacja uspokaja się dopiero około 1800 roku, kiedy zamkiem w Grodźcu zaczyna władać książę Rzeszy Niemieckiej Jan Henryk VI von Hochberg. Zniszczony obiekt twierdzy przeszedł gruntowne prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Niestety znów dała o sobie znać wojna. Tym razem pod zamek podeszły wojska francuskie pod wodzą Napoleona Bonaparte.

Po zakończeniu kolejnych kampanii wojennych, zamek w Grodźcu już w latach 30-tych XIX wieku został przeznaczony na cele turystyczne. Warto dodać, że był to pierwszy tego typu obiekt w Europie, który mogli zwiedzać goście przybywający tu w celach turystycznych.

W 1926 roku zamek dostaje się pod władanie nazistowskiego działacza Herberta von Dirkens. Pozostaje w rękach nazistów do 1945 roku. Pogłoska o ukrytych tu przez Niemców kosztownościach powoduje, że zamek ponownie pada ofiarą szabrowników i poszukiwaczy skarbów.  Obiekt uległ dewastacji, wywieziono zabytkowe zbiory, spalono dach zamku.

Zrujnowany, zabytkowy obiekt zostaje poddany renowacji dopiero w 1959 roku.

Obecnie twierdza w Grodźcu jest pod opieką Gminy Zagrodno. Organizowane są tu różnego rodzaju imprezy historyczne i kulturalne. Znajduje się tu również hotel oraz restauracja.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy