artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wschodniopruska Pozycja Obronna
  fot. mazury24.eu Wschodniopruska Pozycja Obronna

Wschodniopruska Pozycja Obronna

Czas czytania 2 minuty

W Bakałarzewie na Mazurach czeka niesamowita atrakcja dla wszystkich miłośników historii i wojskowości. W dawnych bunkrach z okresu II wojny światowej powstało muzeum ukazujące burzliwą historię linii umocnień Prus Wschodnich.

Budową tych umocnień zajmowały się między innymi jednostki inżynieryjne Wehrmachtu oraz organizacja Todt.

Muzeum stworzył Adam Strużyk – wielki miłośnik historii i militariów, który odrestaurował bunkry w Bakałarzewie. Obiekty te stanowiły linię obronną Ostpreussen Schutzstellung czyli Wschodniopruską Pozycję Obronną.

Rozciągała się wzdłuż granicy dawnych Prus oraz były częścią Mazurskiej Pozycji Granicznej (Masurische Grenzstellung), ciągnącej się na zachód od Bakałarzewa wzdłuż rzeki Rospudy.

Co możemy zwiedzić?

Obecne muzeum składa się z pięciu schronów biernych oraz obiektów klasy Bneu A, których żelbetonowe mury zewnętrzne miały grubość nawet 3,5 metra. Głównym punktem tych umocnień jest dwukondygnacyjny schron z zachowaną kopułą pancerną ckm typu 20P7.

Wewnątrz zobaczymy dokładnie odtworzone wyposażenie obiektu: pancerne drzwi, kraty, elementy otworów strzelniczych, żołnierskie łóżka. Urządzona została tu także ekspozycja, na której zobaczymy  min.: kolekcję broni, pancerzy, ekwipunku żołnierza wraz z prezentacją umundurowania. Zainstalowane zostały schody prowadzące do kopuły bojowej.

W otoczeniu schronu odbudowano natomiast zapory przeciwczołgowe, przeciwpiechotne, transzeje. Możemy również wejść na wieżę widokową, która umożliwia obserwację nadrospudzkich krajobrazów.

ReklamaWschodniopruska Pozycja Obronna 1
Jak dotrzeć do muzeum?

Wschodniopruska Pozycja Obronna znajduje się na trasie oznakowanego historycznego szlaku samochodowego i rowerowego (R-68) o nazwie „Fortyfikacje Pozycji Granicznej”.

Schron w Bakałarzewie jest jednym udostępnionym do bezpiecznego zwiedzania na całej polskiej linii tych poniemieckich fortyfikacji. Muzeum jest obiektem prywatnym, zwiedzanie odbywa się pod opieką właścicieli obiektu, odpłatnie. Przy obiekcie znajduje się prywatny parking dla samochodów osobowych, więc spokojnie można zaparkować tu kampera i udać się na ciekawą wycieczkę w głąb historii tego regionu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News