artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Łódzki Szlak Bajek
  fot. Wikipedia Łódzki Szlak Bajek

W łódzkim świecie bajek

Czas czytania 3 minuty

Dotarliście kamperem do Łodzi? Świetnie. W tym mieście jest naprawdę wiele rzeczy do obejrzenia. Jednak nie tylko warta uwagi jest ul. Piotrkowska czy zabytkowe zabudowania fabryczne. W Łodzi, zwłaszcza starsi podróżnicy, mogą nieomal cofnąć się w czasie do swojego dzieciństwa.

Kto z nas nie zna takich, jak „Miś Uszatek”, Miś Colargol” czy „Zaczarowany Ołówek”? Na tych filmach animowanych wychowały się pokolenia Polaków. Co te filmy ze sobą łączy? Przede wszystkim fakt, że wszystkie zostały zrealizowane w wytwórni filmowej w Łodzi.

Sercem łódzkich filmów animowanych jest oczywiście słynna wytwórnia Se-ma-for, która funkcjonuje to od lat 70-tycy XX wieku. Realizowano tu zarówno bajki dla dzieci, jak i filmy dla dorosłych. Warto wiedzieć, że dwie produkcje stworzone właśnie tu, w Łodzi, zostały nagrodzone Oscarami.

Co więcej, teraz tych naszych bajkowych bohaterów z dzieciństwa możemy teraz odnaleźć w różnych zakątkach Łodzi. Będąc w tym mieście z dziećmi, możemy zabawić się w poszukiwanie naszych bohaterów z dzieciństwa i ruszyć szlakiem Łodzi bajkowej.

Na całym terenie miasta rozsianych jest dziesięć niewielkich pomników prezentujących bajkowych bohaterów. Właśnie oni przypominają nam o dorobku łódzkiej animacji.

Na słynnej ulicy Piotrkowskiej znajdziemy pomnik kultowego już Misia Uszatka. Natomiast przy Muzeum Kinematografii spotkamy koty Filemona i Bonifacego. Tuż przed wejściem do Palmiarni znajduje się figurka wróbla Ćwirka. Dwa skrzaty Maurycego i Hawranka znajdują się w największym łódzkim parku Na Zdrowiu, tuż przy wejściu do Zoo. Natomiast przy wejściu do aquaparku Fala znajdziemy pomnik pingwina Pik-Poka.

ReklamaW łódzkim świecie bajek 1
To jednak nie wszyscy bohaterzy bajek łódzkiej wytwórni, którzy stoją sobie na terenie miasta. Szukajcie dalej, bo jest ich więcej.

Poniżej podajemy wszystkie bajkowe figurki, tworzące Łódzki Szlak Bajek.

  • Miś Uszatek, ul. Piotrkowska 87 - znany miś stoi przed wejściem do Centrum Informacji Turystycznej, odsłonięcie rzeźby miało miejsce w 2009 roku.
  • Maurycy i Hawranek, ul. Konstantynowska 8/10 - rzeźba stanęła w 2014 roku przed łódzkim Zoo.
  • Maurycy i Hawranek - przed łódzkim Zoo.
  • Pingwinek Pik Pok, al. Unii Lubelskiej 4 (AquaPark) - odsłonięty w 2010 roku.
  • Filemon i Bonifacy, Plac Zwycięstwa 1 – pomnik postawiono w 2011 roku, tuż przed Muzeum Kinematografii.
  • Zaczarowany Ołówek, ul. Traugutta 18 – figurę Piotrusia z zaczarowanym ołówkiem i pieskiem umiejscowiono w 2011 roku, przed Domem Kultury.
  • Trzy Misie, ul. Piotrkowska 282 – figury misiów: Kuba, Bartek i Misia od 2012 roku witają gości zwiedzających Skansen i Centralne Muzeum Włókiennictwa.
  • Plastuś, Park im. H. Sienkiewicza – Plastuś, bohater „Plastusiowego Pamiętnika” znajduje się koło placu zabaw w parku od 2014 roku.
  • Wróbelek Ćwirek, ul. Piłsudskiego 61 - główny bohater filmu „Przygód kilka Wróbla Ćwirka” znajduje się w gniazdku przed budynkiem Palmiarni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News