artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Starówka w Lublinie po prostu zachwyca
  fot. flickr.com Starówka w Lublinie po prostu zachwyca

Starówka w Lublinie po prostu zachwyca

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem do Lublina koniecznie zaplanujcie sobie czas, aby dokładnie obejrzeć tamtejsze Stare Miasto. Jego historyczna zabudowa imponuje zwiedzającym i naprawdę jest tam co oglądać. Tak więc sprawdźmy co czeka nas podczas spacerów po lubelskiej starówce.

Lublin jest przepięknym miastem, wschodnią perłą naszego kraju. Prężnie rozwijające się miasto dba również o swoją wielowiekową historię i kulturę. Miasto było niegdyś wielonarodowościowym i wielokulturalnym tyglem. To widać zwłaszcza dziś na lubelskim Starym Mieście, które koniecznie warto dokładnie spenetrować, gdy już tu dotrzecie.

Z pewnością nie można przejść obojętnie obok po prostu zachwycającego Starego Miasta w Lublinie. To co na pewno nas zachwyci to nadal średniowieczny układ urbanistyczny oraz bogactwo zdobień wielowiekowych kamienic.

Rynek posiada dobrze zachowany swój pierwotny układ architektoniczny. Wokół niego znajdują się okazałe kamienice. Niegdyś były własnością mieszczan. Przez wiele wieków żyli tu również Niemcy, Żydzi, Włosi, Rusini, Ormianie, Grecy, Węgrzy, Francuzi i Szkoci.

Na terenie lubelskiego Starego Miasta znajduje się wiele zabytków architektury z różnych epok. Zobaczymy również pozostałości murów miejskich w postaci dwóch bram: Bramy Krakowskiej i Grodzkiej oraz Baszty Gotyckiej. Obejrzymy również bogato zdobione renesansowe kamienice. Zwróćcie uwagę również na dawny ratusz (Trybunał Koronny), Archikatedrę w Lublinie, Wieżę Trynitarską, Bazylikę Dominikanów oraz na Teatr Stary.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Koniecznie dotrzyjcie również do Placu Po Farze. Ciekawym miejscem jest także Brama Krakowska – Plac Łokietka. Jeśli wyjdziemy poza granicę murów miejskich, obejrzymy Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej oraz donżonem.

O tym jak imponującym miejscem jest Stare Miasto w Lublinie może świadczyć fakt, że na powierzchni blisko jednego kilometra kwadratowego znajduje się aż 110 zabytków. Dodajmy do tego, że lubelska starówka posiada w ponad 70 procentach oryginalną zabudowę. Najstarsze zabytki Starego Miasta pochodzą z XIII w. Warto dodać, że starówka w Lublinie jest wpisana na listę Pomników Historii.

W staromiejskim Ratuszu, który był siedzibą Trybunału Koronnego, rezydowali w XVI-XVII wieku burmistrzowie miasta, wśród których nie brakowało też osób z Włoch, Francji czy Niemiec.

Obecnie przepiękny Rynek lubelskiej starówki otoczony jest kawiarnianymi ogródkami, w których często przesiadują mieszkańcy i turyści. Warto wiedzieć, że latem odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne.

Jeżeli dotrzecie kamperem do Lublina, koniecznie poświęćcie trochę czasu na spokojny, wolny spacer po uliczkach Starego Miasta. Z pewnością nie będzie zawiedzeni, a wręcz zachwyceni lubelską starówką.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News