artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Schron pod dworcem w Szczecinie
  fot. Wikipedia Schron pod dworcem w Szczecinie

Schron pod dworcem w Szczecinie

To świetne miejsce dla wszystkich miłośników historii i penetracji podziemnych schronów lub korytarzy. Jeśli będziecie podróżowali kamperem do Szczecina lub okolic, koniecznie odwiedźcie podziemny schron w tym mieście.

Jeśli Waszym celem w podróży kamperem po Polsce będzie Szczecin, tam znajdziemy największy w Polsce cywilny schron z okresu II wojny. Obiekt znajdziemy pod głównym dworcem kolejowym, za pofortecznym pruskim murem. Można go zwiedzać.

Schron powstał w roku 1941 roku z przeznaczeniem na schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej tego miasta, które przed wojną znajdowało się w granicach Niemiec. Kiedy wojna kończyła się w 1945 r., nie kończyła się historia tego obiektu w Szczecinie. Został przekształcony w schron przeciwatomowy i w tej roli przetrwał do roku 1990.

Musimy zdawać sobie sprawę, że nie mamy do czynienia ze zwykłym obiektem ochronnym. To potężny kompleks, gdzie najdłuższy korytarz ma około 100 metrów. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 2500 m2.

Jeśli chcemy dostać się do jego wnętrza, to musimy dotrzeć do tunelu pasażerskiego na szczecińskim dworcu kolejowym. Drugie wejście znajdziemy na placu Zawiszy Czarnego, od strony miasta.

Podziemny schron cywilny w Szczecinie jest wykorzystywany jako obiekt turystyczny. Co oznacza, że w schronie mamy udostępnione dwie tematyczne trasy turystyczne.

Jedna z nich to trasa tematyczna pod nazwą „II Wojna Światowa” - prezentuje rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów bombowych w czasie ostatniej wojny światowej. Poznamy tu technikę budowy schronu, czas II wojny światowej, walki o Szczecin, przejmowanie tego miasta przez władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kolejna trasa nosi nazwę „Zimna Wojna”, czyli poznajemy czasy, kiedy schron pełnił funkcję obiektu przeciwatomowego. Na trasie poznamy organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę tamtych lat. Przenosi zwiedzających w czasy fobii atomowej. Poznajemy również wiele informacji na temat samej broni atomowej.

Schron podziemny w Szczecinie możemy zwiedzać w godzinach pracy jego biura, czyli od godz. 9.00 do 16.00, w soboty od godz. 9.00 do 14.00. Od poniedziałku do piątku, o godzinie 12.00 zwiedzanie rusza niezależnie od ilości osób. Poza tymi godzinami zwiedzanie może się odbyć tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy