artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Sanok – miasto autobusów

Czas czytania 4 minuty
Sanok – miasto autobusów
Sanok – miasto autobusów fot. Wikipedia

Z pewnością każdy kojarzy Autosana – markę polskich autobusów. Te były produkowane właśnie w Sanoku. To jednak nie jedyna atrakcja tego wiekowego miasta na Podkarpaciu. Jeśli macie ochotę odkryć uroki tego regionu podczas kamperowych podróży po Polsce, koniecznie skierujcie się w stronę Sanoka.

Miasto założono w dolinie Sanu już XI wieku, pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1150 roku. Po II wojnie światowej produkowano w Sanoku znane w całej Polsce autobusy marki Autosan. Obecnie miasto stara się mocno rozwijać przemysł turystyczny i nie kojarzyć się tylko z autokarami.

Z pewnością jednak Sanok, ze względu na swoją wielowiekową historię, ma wiele ciekawych zabytków. Te zobaczymy na urokliwym, sanockim rynku. Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt, że Sanok ma…aż dwa budynki ratusza, które na dodatek znajdują się naprzeciw siebie. Pierwszy z nich – czyli stary ratusz mieści się przy ul. Rynek 16. Został zbudowany w XVIII wieku. Obecnie znajdziemy w nim punkty handlowe i usługowe. Drugi Ratusz, tzw. nowy, który jest siedzibą władz miejskich mieści się przy ul. Rynek 1. Ten budynek wybudowano w XIX wieku.

Obok starego budynku ratusza mieści się franciszkański kościół pochodzący z XVII wieku. Możemy tam obejrzeć barokowe ołtarze oraz obrazy pochodzące z XVII wieku. Na Placu św. Michała znajduje się kościół farny pw. Przemienienia Pańskiego wybudowany w XIX wieku.

Niedaleko rynku na wzgórzu nad rzeką San znajduje się zamek królewski. Obecnie obiekt jest odnowiony i  mieści Muzeum Historyczne Miasta.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Właśnie w tym miejscu zapoczątkowała się historia miasta Sanok. Archeolodzy podczas badania wzgórza stwierdzili, że we wczesnym średniowieczu znajdował się tu gród. Natomiast pod placem zamkowym znajdziemy poniemiecki bunkier, co ciekawe jest połączony z podziemiami zamku, co stanowi dodatkową atrakcję turystyczną.

Warto wiedzieć, że Sanok jest miastem nie byle jakim. W sanockim zamku, po śmierci króla Władysława Jagiełły, przez wiele lat mieszkała jego czwarta żona, królowa Zofia Holszańska. Natomiast w latach 1555–1556 przebywała tu mieszkała królowa węgierska Izabela. Także królowa Bona wielce zasłużyła się dla miasta o czym świadczy włączenie herbu Sforza - wąż połykający Saracena - do herbu Sanoka.

W tym pięknym, historycznym mieście obejrzymy również synagogi i cerkwie prawosławne. Nic w tym dziwnego ponieważ tereny te, podobnie jak całe Bieszczady były przez wieki wielowyznaniowe i wierni kościoła katolickiego nie byli najliczniejszą grupą.

Dwie najważniejsze cerkwie w Sanoku powstały w XIX wieku. Są to: cerkiew p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego i cerkiew p.w. św. Dymitra. Koniecznie obejrzyjcie również drewnianą cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy. Ten obiekt jest częścią skansenu w Sanoku.

Zajrzyjcie również do Muzeum Historycznego, które w Sanoku istnieje od 1934 roku. Znajduje się tu największa w Europie kolekcja ponad 700 ikon z XV-XIX wieku oraz wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego, dla którego Sanok był miastem rodzinnym.

ReklamaSanok – miasto autobusów 2
Samo Muzeum Budownictwa Ludowego powstało w 1958 roku. Jest to największa w Polsce, jedna z największych w Europie tego typu placówka kultury. Obejrzymy tam ekspozycję malarstwa cerkiewnego (XVI-XIX w.) oraz architekturę sakralna.

Warto wiedzieć, że Muzeum Budownictwa Ludowego, a także  Muzeum Historyczne rekomendowane są przez Encyklopedię Larousse’a.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News