artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Rzeszów – co w tym mieście warto zobaczyć?

Czas czytania 4 minuty
Rzeszów – co w tym mieście warto zobaczyć?
Rzeszów – co w tym mieście warto zobaczyć? fot. flickr.com

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego – pełna urokliwych i nieco tajemniczych zabytków wartych odwiedzin. Miasto stanowi centrum ekonomiczne, akademickie, kulturalne i rekreacyjne południowo-wschodniej Polski. Jeśli więc wybieracie się kamperem w tamtym kierunku, koniecznie zaznaczcie na waszej mapie Rzeszów.


W Rzeszowie zejdziemy do podziemi

Głęboko, bo 10 metrów w dół prowadzi Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”. Łączy 25 piwnic i 15 korytarzy w jeden ciąg spacerowy o długości 369 metrów. Może się wydawać, że to dość krótki odcinek do przebycia, jednak w tunelu znajdziemy również pełno atrakcji sięgających okresu średniowiecza.

Zobaczymy tam dyby, rewolwer na kule z pieprzem lub tabaką oraz zapasy węgierskiego, wielowiekowego Tokaju. To zaś zaledwie tylko kilka z wielu eksponatów znajdujących się w tych klimatycznych, podziemnych wnętrzach ozdobionych kamiennymi portalami oraz średniowiecznymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. W piwnicach znajduje się również restauracja hotelu Ambasadorski. Do podziemi wiedzie droga z Rynku.

Po wyjściu z podziemi, warto się po Rzeszowie rozejrzeć, ponieważ miasto oferuje do zwiedzania wiele wspaniałych zbytków.

Rzeszowski rynek to główna cześć Starówki. Pośrodku rynku znajduje się budynek ratusza z XVI wieku. Warto również zajrzeć do Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli, które mieści się w domu nr 6 przy Rynku. Najmłodszych kamperowych podróżników z pewnością zainteresuje duży zbiór powojennych zabawek. Dzieje Rzeszowa natomiast poznamy w Muzeum Historii Miasta, które mieści się w kamienicy nr 12.


ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Zamek, który jest sądem w Rzeszowie

Zabytkowy zamek Lubomirskich to obecnie siedziba Sądu Okręgowego. Wyróżnia się okazałą, kamienną bryłą budynku z bastionami. Zamek zaprojektowany zgodnie z włoskim, bardzo modnym w czasach renesansu modelem palazzo in fortezza, czyli ufortyfikowanego pałacu.

Ciekawostką jest fakt, że w zamku we wrześniu 1939 roku Niemcy przetrzymywali byłego premiera Polski Wincentego Witosa, namawiając go do utworzenia polskiego rządu kolaboracyjnego. Trzykrotny premier rządów II Rzeczpospolitej na propozycję okupantów nie przystał.

Niedaleko zamku zobaczymy letni pałacyk Lubomirskich. Natomiast przy al. Pod Kasztanami znajduje się ciąg secesyjnych willi. Zwróćcie uwagę na eklektyczny budynek nr 6 - jest ozdobiony popiersiem Adama Mickiewicza. Natomiast willa nr 8 to przykład stylu szwajcarskiego. Z kolei dom nr 10 Pod Sową ma kształt zameczku.
 

Świątynie i bajki w Rzeszowie

W najstarszym w Rzeszowie kościele farnym św. Stanisława i św. Wojciecha zobaczymy jedyne w Polsce grobowce rycerskie zdobione popiersiami zmarłych. Prawdopodobnie wykonano je w warsztacie nadwornego artysty Zygmunta Starego, Stefana Batorego i Anny Jagiellonki.

Z kolei w zespole klasztornym Ojców Bernardynów pątników przyciąga Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej – jej późnogotycka, drewniana figura, przypomina objawienia maryjne na tym miejscu. W kościele zobaczymy mauzoleum rodu Ligęzów - to kolejni po Rzeszowskich właściciele tego miasta.

ReklamaRzeszów – co w tym mieście warto zobaczyć? 2
Na najmłodszych czeka, znajdujące w pobliżu Rynku, Muzeum Dobranocek z ulubionymi bohaterami kreskówkowych bajek: Misiem Uszatkiem, Misiem Colargolem, Plastusiem od pamiętnika oraz Jackiem i Agatką.

Cyklicznie 3 maja organizowane jest Święto Paniagi, czyli głównego deptaka miasta. Podczas zaboru austriackiego była to ul. Pańska, potocznie określana przez mieszkańców właśnie Paniagą. Każdego roku impreza bogata jest w jarmarki rękodzieła, korowody taneczne, koncerty gwiazd i spektakle.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News