artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Przemyśl – polskie miasto jak Rzym

Czas czytania 4 minuty
Przemyśl – polskie miasto jak Rzym
Przemyśl – polskie miasto jak Rzym fot. flickr.com

Dlaczego historyczny, zabytkowy Przemyśl nazywany jest często „polskim Rzymem”? O tym dowiecie się jeśli kamperem dotrzecie do tego wspaniałego miasta. Naprawdę warto je odwiedzić.

Powinniśmy wiedzieć, że  Przemyśl to jedno z najstarszych polskich miast. Jest położony niemal jak Rzym, czyli zlokalizowany jest na wzgórzach łańcucha Karpat. Stąd właśnie jego nazwa – „polski Rzym”.


Przemyśl jest bogaty we wspaniałe zabytki

Przemyśl to wspomnienie dawnych, polskich Kresów, stąd wiele tu również pamiątek historii oraz niezwykła atmosfera miasta. Śródmieście Przemyśla znajduje się na prawym brzegu Sanu. Natomiast Rynek miasta otaczają zabytkowe kamienice pochodzące z XVI i XVII wieku.

Będąc w Przemyślu warto zajrzeć Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które znajduje się przy pl. Berka Joselewicza 1. Obejrzymy tam liczne zbiory z historii i etnografii miasta regionu oraz bogate kolekcje dzieł sztuki i zbiór ikon.

Ciekawą atrakcją Przemyśla jest również Muzeum Dzwonów i Fajek, znajdujące się się w zabytkowej, barokowej wieży zegarowej z XVIII w. Dlaczego właśnie taki temat placówki? Ponieważ Przemyśl już w XIX w. był znany z produkcji fajek i dzwonów. Obejrzymy tu zakład fajkarski ze starymi sprzętami i narzędziami. Natomiast z tarasu znajdującego się na szczycie wieży możemy podziwiać piękną architekturę Przemyśla.

Rusz Szlakiem Staromiejskim w Przemyślu

Najważniejsze zabytki tego pięknego miasta znalazły się na 3,5-kilometrowym Szlaku Staromiejskim. Trasa rozpoczyna się na Rynku Starego Miasta, który jest pochyły jak w Sandomierzu. Ta specyficzna budowa miała zniwelować powodzie powodowane przez często wylewającą rzekę Sam.

ReklamaPrzemyśl – polskie miasto jak Rzym 1
Cały plac otaczają zabytkowe, renesansowe kamieniczki. Natomiast historyczne wnętrza mieszczańskiego domu, z jego pełnym wyposażeniem oraz atelier fotograficzne z końcówki XIX w. zobaczymy w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Ciekawostka - pod Ratuszem zlokalizowana jest trasa do Przemyskich Podziemi. Najstarsze piwnice pochodzą z czasów średniowiecza.

Na Rynku stoi Ławeczka Józefa Szwejka, bo znaczna część IV tomu jego przygód „Po przesławnym laniu” rozgrywa się właśnie w Przemyślu, zaś lokalni przewodnicy chętnie oprowadzają jego śladami.

Szlak dalej wiedzie poprzez Wzgórze Zamkowe. Ciekawe fragmenty rotundy i palatium z czasów króla Bolesława Chrobrego znajdują się tuż obok Zamku Królewskiego.

Prawdziwa perełka Przemyśla znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Tam możemy zwiedzić 1000-letnią archikatedrę, z gotycką, alabastrową figurką Matki Bożej Jackowej. Figura uratowana z tatarskiego najazdu podobno słynie z wielu cudów. W świątyni zobaczymy również bezcenne nagrobki, w tym rodziny Fredrów. Przy kościele stoi 71-metrowa Wieża Katedralna – to jeden z symboli miasta, a także dobry punkt widokowy.

Zajrzyj do Twierdzy w Przemyślu

Podążając ścieżką przyrodniczo-edukacyjną o nazwie „Modraszkowe Wzgórza” (niebieski szlak) dotrzemy do części wewnętrznego pierścienia fortyfikacji słynnej Twierdzy Przemyśl.  Podczas I wojny na terenie twierdzy przebywało nawet 130 tys. żołnierzy oraz ponad tysiąc dział. Większość fortyfikacji przemyskiej twierdzy przetrwały do dziś. Obiekt jest malowniczo wkomponowany w podkarpackie wzgórza. Warto wiedzieć, że po Twierdzy Przemyśl prowadzą dwie trasy rowerowe.

ReklamaPrzemyśl – polskie miasto jak Rzym 2
Idąc dalej dotrzemy do Wzgórza Trzech Krzyży. Tu podobno, jeszcze w czasach przedpiastowskich, miał znajdować się potężny gród. Natomiast idąc niebieskim szlakiem dotrzemy do tajemniczego Kopca Tatarskiego, który podobni skrywa szczątki poległego w walce chana.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News