Jeden z najstarszych parków miejskich w Kielcach. Zaplanowany i utworzony na pozostałościach ogrodu użytkowo-ozdobnego z XVIII wieku, na terenie rezydencji biskupów krakowskich. Obiekt stworzony w typie parków angielskich, który koniecznie warto odwiedzić, jeśli będziecie w Kielcach.
Kielce – wspaniałe miasto i stolica regionu świętokrzyskiego. Jeżeli podróżujecie po tej części kraju kamperem i będziecie zatrzymywali się w Kielcach, poświęćcie chwilę i zwiedźcie ten park. To nie tylko wspaniałe miejsce na odpoczynek po podróży kamperem. To także imponujący zabytek i wspomnienie czasów, kiedy w ubiegłych wiekach było to ulubione miejsce spacerowe i rekreacyjnego dawnych mieszkańców miasta.
Park jest położony na południowym stoku Wzgórza Zamkowego, między ulicami Jana Pawła II Ogrodową, Paderewskiego, Śliską, Zamkową i murami wygradzającymi go od północy sąsiedztwa.
Zajmuje około 7 hektarów, powierzchni, z czego 1,1 hektara przypada na staw. Rosną w nim klony pospolite, lipy drobnolistne, wiązy polne oraz kasztanowce. Część wschodnia, starsza posiada aleję główną biegnącą jej środkiem wzdłuż osi podłużnej, obsadzoną kasztanowcami, przy której - po stronie południowej - stoi obelisk z popiersiem Staszica. Od tej alei odchodzą swobodnie, koliście wytyczone alejki.
W drugiej, zachodniej części parku ośrodkiem kompozycji jest staw, zasilany wodami płynącymi ze źródła, bijącego u stop Wzgórza Zamkowego. Zachodnim obrzeżem parku płynie rzeczka Silnica. Na szerokiej grobli, między stawem a rzeką, stoi późnobarokowa kamienna figura św. Jana Nepomucena, którą prawdopodobnie wykonał Jakub Kornecki. Obrzeże utwardzonego placu w pobliżu ulicy Zamkowej zajmuje natomiast piękna muszla koncertowa.
Niedaleko Pałacu Tomasza Zielińskiego mieści się ciekawy obiekt, który warto obejrzeć. To ptaszarnia, w której znajduje się wiele, dość rzadko w Polsce spotykanych ptaków.Warto też wiedzieć, że na terenie tego kieleckiego parku rośnie około 1300 drzew i krzewów. Zobaczymy tu liczne kasztanowce, jesiony, lipy, klony, wiązy oraz robinie akacjowe. Wiele z tych drzew liczy sobie ponad 100 lat.
Parki niezbyt często są ulubionymi miejscami do zwiedzania przez turystów. Jednak park w Kielcach warto zwiedzić, pospacerować alejkami, odpocząć na łonie przyrody, zajrzeć do ptaszarni. Warto zdawać sobie sprawę, że właśnie w ten sposób, przed wiekami, wolny czas spędzali mieszkańcy tego miasta – więc z taką pieczołowitością urządzili ten obiekt w stylu parków angielskich.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!