Polska nie była niegdyś taj jednolita etnicznie jak obecnie. Jeśli więc poszukujecie inspiracji do wypraw kamperowych po Polsce, warto ruszyć w kierunku Sanoka. W tym pięknym mieście znajduje się jedyny w swoim rodzaju skansen, w którym poznacie kulturę, sztukę, historią, folklor mniejszości etnicznych, które niegdyś zamieszkiwały ten region naszego kraju.
Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie, Dolinianie – brzmi to jak nazwy dawnych plemion słowiańskich mieszkających przed wieloma wiekami na terenie dzisiejszej Polski. Na pewno? Nic z tego – to grupy etniczne, których ostatni przedstawiciele żyją jeszcze w naszym kraju, a ich kulturę, tradycję i codzienne życie możemy nadal oglądać i poznawać w skansenie w Sanoku.
To jedyny tego typu skansen w Polsce. Tak można określić Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, które prezentuje architekturę i sztukę ludową Bojków, Łemków, Dolinian i Pogórzan. Jest największą tego typu instytucją w kraju oraz jedną z największych w całej Europie.
Na 38 hektarów terenu ukazana jest historia kultury polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat, czyli na terenie Bieszczad oraz Beskidu Niskiego wraz z Podkarpaciem. To tu zobaczymy ocalone od zapomnienia dziedzictwo Bojków, Łemków, Pogórzan czy Dolinian. Cała ekspozycja podzielona została na oddzielne sektory ekspozycyjne.
Na terenie muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Oprócz budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych czy gospodarczych, na terenie skansenu znajdują się również obiekty sakralne, takie jak XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z początku XIX w., kilka malowniczych kapliczek, budynki użyteczności publicznej, czyli szkoła wiejska oraz zajazd, a także obiekty przemysłowe takie jak młyn wodny, wiatraki, kuźnie.
Warto wiedzieć, że wszystkie obiekty sakralne oraz budynki mieszkalne i gospodarcze są wyposażone tak, jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą wyszli. Wchodząc do ich wnętrz można poczuć się niemal jak podczas podróży w czasie. W środku możemy zobaczyć np. warsztaty rzemieślnicze, pracownie tkackie, pracownię garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek czy koszy wiklinowych i wiele innych stanowisk dawno już wymarłych zawodów.Na terenie skansenu obejrzymy również ekspozycję malarstwa ikonowego pod nazwą „Ikona karpacka”, gdzie prezentowanych jest ponad 200 ikon, ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa na terenie Polski.
Ciekawym dopełnieniem skansenu w Sanoku jest również ekspozycja sektora naftowego. Ukazuje ona rozwój przemysłu naftowego w dawnej, polskiej Galicji. Do użytku został oddany również sektor z rekonstrukcją całego, XIX-wiecznego miasteczka galicyjskiego.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!