artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Pałac prezydencki w Wiśle
  fot. Wikipedia Pałac prezydencki w Wiśle

Pałac prezydencki w Wiśle

Czas czytania 3 minuty

Chcielibyście zobaczyć, jak i gdzie wypoczywali dawni prezydenci naszego kraju? Jeżeli podróżujecie kamperem w rejonie polskich Tatr, koniecznie zajrzyjcie do Wisły – miasta Adama Małysza. Tu również wznosi się willa prezydencka. Nazwa nie jest myląca. Tu wypoczywały "głowy naszego państwa".

Pałacyk, dziś określany jako willa prezydencka, powstał na długo przed tym niż Polska odzyskała niepodległość po wieloletnich zaborach. Budynek powstał w 1907 r. na zlecenie księcia Fryderyka Habsburga – jako pałacyk myśliwski. Dwa lata później dobudowano niewielki, drewniany kościół.

Kiedy po I wojnie światowej monarchia Habsburgów odchodziła do historii, również pałacyk w Wiśle opustoszał. Wszystko zaś się zmieniło, gdy odradzała się Polska.

W 1927 r. obiekt został wyremontowany z zamiarem przekazania do dyspozycji prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu. Niestety tuż po zakończeniu remontu, w nocy z 23 na 24 grudnia, pałacyk doszczętnie spłonął. W latach 1929–1930 zbudowano więc całkiem nowy obiekt zwany Zamkiem Dolnym, nieco wyżej zaś zbudowano tzw. Zamek Górny.

Prezydent Polski Ignacy Mościcki pierwszy raz pojawił się w Wiśle w styczniu 1931 r. Obiekt i okolica tak przypadły do gustu głównie państwa, że chętnie zapraszał do Wisły znakomitych gości.

Tradycję prezydenckich odwiedzin przerwała jednak II wojna światowa. Po jej zakończeniu, w 1945 r. zamek na powrót stał się rezydencją prezydencką, potem – w latach 80. XX w. był ośrodkiem wypoczynkowym dla górników obecnej kopalni „Pniówek”. W latach 90-tych ubiegłego wieku obiekt ponownie stał się rezydencją prezydencką.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Rezydencja Prezydentów RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy to: Zamek Górny – historyczna rezydencja Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, drewniana zabytkowa kaplica z 1909 r. pw. św. Jadwigi Śląskiej i Zamek Dolny z Gajówką udostępniony turystom jako obiekt noclegowy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy