artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Pałac prezydencki w Wiśle
  fot. Wikipedia Pałac prezydencki w Wiśle

Pałac prezydencki w Wiśle

Pałac prezydencki w Wiśle to jedna z największych atrakcji tego miasta i spory kawałek historii. Podróżując po tym regionie Polski warto się tu zatrzymać i obejrzeć dawną rezydencję najważniejszej osoby w państwie.

W 1907 r. na Zadnim Groniu na polecenie arcyksięcia cieszyńskiego Fryderyka wybudowano pałacyk myśliwski Habsburgów, a powyżej niego w 1909 r. drewniany kościółek. Po upadku monarchii austro–węgierskiej zameczek Habsburgów opustoszał.

W 1927 r. obiekt został wyremontowany z zamiarem przekazania do dyspozycji prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu. Jednakże tuż po zakończeniu remontu, w nocy z 23 na 24 grudnia, pałacyk doszczętnie spłonął.

W latach 1929–1930 wybudowano nowy obiekt i w miejscu spalonego budynku stanął Zamek Dolny, a 200 m powyżej – Zamek Górny. Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy odwiedził zamek w Wiśle w styczniu 1931 r. i od tego czasu chętnie zapraszał do Wisły znakomitych gości.

W 1945 r. zamek na powrót stał się rezydencją głowy państwa polskiego, potem – w latach 80. XX w. był ośrodkiem wypoczynkowym dla górników obecnej kopalni „Pniówek”, a następnie został przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na powrót przejęty w użytkowanie prezydentów RP. 

Rezydencja Prezydenta

Aktualnie na Rezydencję Prezydentów RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy składają się: Zamek Górny – historyczna rezydencja Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, drewniana zabytkowa kaplica z 1909 r. pw. św. Jadwigi Śląskiej i Zamek Dolny z Gajówką udostępniony turystom jako obiekt noclegowy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy