artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
  fot. wikipedia.org Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Czas czytania 5 minut

Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania, które pozwoli Ci przenieść się w czasie i poznać kulturę i tradycje regionu radomskiego, to warto odwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. To skansen, który zgromadził ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej, z różnych miejscowości i okresów historycznych.

Wśród nich znajdziecie chałupy, dwory, kościół, kuźnie, wiatraki, młyny wodne i wiele innych. Zobaczysz też, jak wyglądało życie codzienne na wsi, jakie narzędzia i przedmioty używano, jakie zwierzęta hodowano. Muzeum ma też bogatą kolekcję eksponatów ruchomych, takich jak pojazdy, maszyny rolnicze, uli i narzędzia pszczelarskie, tkaniny i sztuka ludowa.

Muzeum Wsi Radomskiej powstało w 1977 roku z inicjatywy etnografów i historyków sztuki, którzy chcieli zachować dla przyszłych pokoleń dziedzictwo kulturowe dawnej ludności zamieszkującej Radomskie. Muzeum gromadzi i konserwuje zabytki architektury ludowej, które są przenoszone z różnych miejscowości i odtwarzane na terenie skansenu. Prowadzi również badania naukowe nad historią i kulturą regionu oraz organizuje liczne wystawy i warsztaty edukacyjne.

Jednym z największych atutów Muzeum Wsi Radomskiej jest jego malownicze położenie w dolinie rzeki Mlecznej, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Dolina Kosówki". Na terenie Muzeum wyznaczono ścieżkę przyrodniczą, która prowadzi przez mokradła i lasy. Z wieży widokowej można podziwiać piękny widok na cały skansen i okolicę. Na terenie Muzeum można również spotkać zwierzęta gospodarskie, takie jak owce, kozy, kury czy konie.

ReklamaMuzeum Wsi Radomskiej w Radomiu 1
Muzeum Wsi Radomskiej to miejsce, które żyje przez cały rok. W harmonogramie wydarzeń muzealnych znajdują się festyny plenerowe, inscenizacje historyczne, koncerty i pokazy folklorystyczne. Wśród nich są takie imprezy jak Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej, Niedziela Palmowa, Boże Ciało, Święto Chleba czy Festiwal Ziemniaka. Muzeum zaprasza również do zwiedzania swojego oddziału - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, poświęconego życiu i twórczości słynnego etnografa.

Co można obejrzeć w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu?

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu powstało w 1977 roku na południowo-zachodnich obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Mlecznej. Zajmuje obszar 32,5 ha, na którym rozmieszczono obiekty zgodnie z ich pierwotnym usytuowaniem i funkcją. Muzeum ma na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego dawnej ludności zamieszkującej Radomskie, krainę leżącą na pograniczu Mazowsza i Małopolski. Muzeum organizuje też liczne wystawy i warsztaty muzealne mające na celu upowszechnianie wiedzy o kulturze regionu. W harmonogram wydarzeń muzealnych na stałe wpisały się festyny plenerowe, cieszące się dużym powodzeniem, mające na celu propagowanie folkloru i sztuki ludowej. Wśród nich są: Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej, Niedziela Palmowa , Boże Ciało, Święto Chleba, Festiwal Ziemniaka.

Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w Muzeum jest drewniany kościół pw. św. Doroty z Wolanowa z roku 1749. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej, pokryta gontem. We wnętrzu zachowała się iluzjonistyczna polichromia przedstawiająca bogate wnętrze barokowej świątyni murowanej. Na ścianach i sklepieniu widoczne są malowane kolumny, łuki, nisze i ornamenty. Ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku i zawiera obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Kościół otoczony jest drewnianym ogrodzeniem z bramkami.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Innym ciekawym obiektem jest dwór z Brzeziec z początku XIX wieku. Jest to budynek o konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami i otynkowany. Dach pokryty jest dachówką karpiówką. Dwór składa się z sieni i czterech izb: salonu, jadalni i dwóch sypialni. We wnętrzu można podziwiać oryginalne meble i sprzęty z epoki: komody, szafy, ławy, stoły, krzesła, obrazy, lustra, porcelanę, zegary itp.

Warto też zwrócić uwagę na kolekcję wiatraków prezentującą różne typy tych budowli: paltrakowy z Kowali, koźlak z Woli Korybutowej, holender z Woli Korybutowej i holender z Wólki Milanowskiej. Wiatraki służyły do mielenia zboża na mąkę lub do pompowania wody. W Muzeum można zobaczyć, jak wyglądały ich mechanizmy i jak były obsługiwane.

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu to nie tylko zabytki, ale też przyroda. Na terenie placówki wyznaczono ścieżkę przyrodniczą biegnącą pomostami ponad mokradłami. Można tu podziwiać rzadkie gatunki roślin, owadów i płazów. Nad jednym ze stawów znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się panorama skansenu i okolicy.

Muzeum to idealne miejsce dla osób zainteresowanych historią, kulturą i tradycją regionu. To także świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, które mogą tu spędzić aktywnie i edukacyjnie czas.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News