artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego.
  fot. Wikipedia Teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Muzeum w Majdanku

Czas czytania 3 minuty

Są takie miejsca na mapie Polski, które trzeba zwiedzać w ciszy i zadumie rozpamiętując co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi, jeśli pozwolimy na istnienie zła. Chodzi tu o byłe niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne – obecnie są to przerażające placówki muzealne. Niedaleko Lublina, w Majdanku, jest właśnie takie miejsce.

Przerażające i przygnębiające. Nie dla każdego. Te miejsca jednak warto odwiedzić podczas podróży kamperem w okolicach Lublina. Choćby po to, aby nie wymazać z naszej pamięci tego, co wydarzyło się w Polsce podczas II wojny światowej za sprawą morderczych działań Niemców.

Państwowe Muzeum w Majdanku jest najstarszą tego typu instytucją muzealną w Europie, która upamiętnia ofiary drugiej wojny światowej. Muzeum zostało utworzone już jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, nazywanego właśnie Majdankiem.

Na terenie tej placówki muzealnej, która znajduje się na przedmieściach Lublina, znajduje się prawie 70 obiektów historycznych. Szczególne znaczenie mają te miejsca, które są bezpośrednio związane z działalnością obozu, czyli masową eksterminacją ludności. Zobaczymy tu więc komory gazowe, krematorium a także rowy egzekucyjne. Właśnie w nich rozstrzelano prawie 18 tysięcy Żydów.

Zachowano tu również jedno z pięciu tzw. pól więźniarskich, a także część zabudowań administracyjnych i gospodarczych. Odwiedzając barak nr 62 możemy skorzystać z multimedialnej wystawy pod tytułem: „Więźniowie Majdanka”.

ReklamaMuzeum w Majdanku 1
Jaki sens ma w ogóle istnienie takiej placówki muzealnej?

Wyjaśnia to misja Muzeum, którą jest „pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze”.

Warto również dodać, że zwiedzanie terenu całego obozu koncentracyjnego oraz korzystanie z usług Centrum Obsługi Zwiedzających czyli z przewodników, kina i wydawnictwa jest możliwe przez cały rok, jedynie oprócz poniedziałków, świąt państwowych oraz religijnych.

Natomiast wystawa historyczna, stała wraz z instalacją artystyczną  -„Shrine” jest dostępna tylko w sezonie turystycznym, czyli od wiosny do końca października.

Czy możemy polecić Wam odwiedzenie tego miejsca podczas kamperowej podróży w okolicach Lublina? Wstrzymamy się z tym ponieważ jest to miejsce jedynie dla osób o mocnych nerwach. Musicie sami zdecydować czy chcecie do Majdanku dotrzeć i obejrzeć pozostałości najbardziej ponurej działalności człowieka w Europie w XX wieku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News