artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
  fot. Wikipedia Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Czas czytania 3 minuty

Przedwiośnie, Popioły, Syzyfowe Prace, Wierna Rzeka, Siłaczka – to tylko niektóre dzieła literackie, które wyszły spod pióra Stefana Żeromskiego, wielkiego polskiego pisarza. Z pewnością każdy z nas – czy to z miłości do literatury czy w szkole czytając lektury, zetknął się z twórczością Żeromskiego. Teraz możecie zobaczyć gdzie mieszkał i tworzył wielki pisarz.

Podróżując kamperem po Polsce, jeśli będziecie w pobliży Nałęczowa, koniecznie odwiedźcie to miasto. Nie tylko ze względu na uroki tego miasteczka i pyszną, zdrową i leczniczą wodę. W Nałęczowie mieści się również Muzeum Stefana Żeromskiego. Tu właśnie mieszkał latem i tworzył nasz wielki pisarz.

Stefan Żeromski urodził się 14 października 1864 w Strawczynie, zmarł 20 listopada 1925 w Warszawie. Był polskim prozaikiem, publicystą i dramaturgiem. Przez moment był również prezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, kiedy Polska w 1918 roku dopiero zaczęła odzyskiwać niepodległość. Za swoją twórczość był czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wystarczy dodać, że to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich w naszej historii.

Muzeum wielkiego pisarza mieści się w dawnej jego pracowni, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Nie jest to jakiś wyszukany pałac, jakby mogło nam się wydawać. Wielki literat mieszkał i tworzył w jednoizbowym budynku z gankiem, który jest wsparty na filarach i z dachem krytym gontem.

ReklamaMuzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie 1
Budynek powstał z drewnianych bali kładzionych na tzw. “na zrąb”. Wznosi się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Obiekt posiada dodatkowo wyraźne cechy architektonicznego stylu zakopiańskiego. Okna budynku są zwrócone na wschód i zajmują całą szczytową ścianę. Takie usytuowanie okien zapewnia słoneczne oświetlenie od wczesnych godzin porannych. Co z pewnością pomagało Żeromskiego w jego twórczej pracy.

Tą drewnianą chatę Stefan Żeromski wybudował w Nałęczowie, kiedy otrzymał wysokie honorarium za powieść “Popioły”. Wielki polski pisarz mieszkał tu latem.  Wiadomo też, że pisarz kończył właśnie tu powieść “Dzieje grzechu”. W domu w Nałęczowie napisał również “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” czy „Różę”.

W hołdzie Stefanowi Żeromskiemu, 17 czerwca 1928 roku otwarto w jego domu w Nałęczowie muzeum poświęcone wielkiemu pisarzowi.

Chata w całości poświęcona jest życiu i twórczości Żeromskiego. Warto dodać, że wyposażenie pracowni jest oryginalne i posiada meble, obrazy, listy i pamiątki Stefana Żeromskiego z lat jego działalności literackiej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News