To tu bywali Henryk Sienkiewicz, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Wyspiański czy Lucjan Rydel. Tu Maria Konopnicka napisała słynną „Rotę”. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu mieści się w przepięknym dworku z XVIII wieku, w którego wnętrzu czas się zatrzymał. Mamy więc możliwość obejrzenia autentycznego wnętrza mieszkalnego sprzed kilkuset lat.
Historia Muzeum w Żarnowcu zaczyna się w 1902 r., kiedy wielka, polska literatka - Maria Konopnicka obchodziła swój jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Poetka podróżująca od wielu lat po Europie pisała w listach do Elizy Orzeszkowej, że marzy o własnym miejscu w Polsce.
Wielbiciele twórczości poetki zdecydowali o zakupieniu Konopnickiej jako dar narodu, małej posiadłości złożonej z gruntu i domu. Warto wiedzieć, że było to najwyższe wyróżnienie dla polskich twróców w czasach zaborów. Przed Konopnicką tylko Henryka Sienkiewicza spotkał taki zaszczyt. W tym celu powstały specjalne komitety w Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Warszawie, których celem było wybranie odpowiedniego miejsca dla poetki oraz zbieranie datków na zakup domu.
W końcu wybrano pochodzący z XVIII w. dworek w Żarnowcu. Razem z parkiem zakupiony został od Jadwigi Biechońskiej.
Konopnicka przybyła do Żarnowca 8 września 1903 r. wraz ze swoją przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką. W tym dworku spędzała czas głównie wiosną i latem. Pisała tam i zajmowała się działalnością oświatową i społeczną.
Po śmierci polskiej poetki właścicielkami dworku i parku zostały córki Konopnickiej - Zofia Mickiewiczowa i Laura Pytlińska.Jak można się domyślać, II wojna światowa wypędziła potomkinie poetki z dworku. Jednak w 1945 r. powraca do Żarnowca Zofia Mickiewiczowa. W 1956 r., tuż przed śmiercią, przekazała dworek i park narodowi polskiemu.
W 1957 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki utworzyło tu Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Otwarcia ekspozycji dokonano 15 września 1960 r.
W 1991 r. oddano do użytku gmach „Lamusa”, który został wybudowany na fundamentach dawnego spichlerza dworskiego. Mieszczą się tam ekspozycje, biblioteka, działy merytoryczne, administracja muzeum oraz magazyny zbiorów.
Przyjeżdżając Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, zastaniemy tam wystrój wnętrz z epoki, w której żyła poetka. Możemy więc wczuć się w ten dawny klimat. Na parterze znajdują się pokoje reprezentacyjne i mieszkalne właścicielki, a także pomieszczenia kuchenne. Natomiast na piętrze – pokoje i pracownia Marii Dulębianki, gdzie także obejrzymy kolekcję jej obrazów.
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu gromadzi ponad 30 tysięcy obiektów z zakresu polskiej kultury literackiej XIX i XX wieku. Znajdziemy tam również rękopisy utworów Marii Konopnickiej, a także listy poetki i wielu pisarzy polskich - Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego.
W dworku w Żarnowcu obejrzymy również jedną z największych w Polsce kolekcji zabytkowych kałamarzy i przyborów piśmiennych.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!