Niedaleko Lublina znajduje się miejsce niezwykłe – to Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Miejsce, gdzie możemy poznać wszystkie tajniki tego ginącego już niestety zawodu. Jeśli więc będziecie podróżowali kamperem w okolicach Lublina, koniecznie zajrzyjcie również do niewielkiego Wojciechowa.
Kowalstwo – niegdyś popularny fach, dziś niestety jest coraz bardziej ginącym zawodem. Kowale nie tylko słynęli z podkuwania koni. Tworzyli również wiele rzeczy codziennego użytku z metali oraz dzieła artystyczne. Dziś niestety zastępują już ich maszyny, a dawny czar kowalskiego pieca, pracującego miecha i rytmicznych uderzeń młotem w rozgrzany metal przechodzi do historii.
Jednak tu, w Wojciechowie, nadal możemy przenieść się w przeszłość i zobaczyć prawdziwego kowala przy pracy.
Najwyższe piętro Wieży Ariańskiej w Wojciechowie zajmuje właśnie Muzeum Kowalstwa. To miejsce jest jak wehikuł czasu, który pozwala nam cofnąć się w czasie do lat 20-tych XX wieku. Wnętrze tej ciekawej placówki stylizowane jest na wzór chałupy Wojciechowskiej, dodatkowo w pełni wyposażone zostało w sprzęty i narzędzia którymi posługiwali się niegdyś mieszkańcy naszego kraju.
W tym niezwykły miejscu obejrzymy ponad kilkaset eksponatów sztuki kowalskiej, które prezentują zmienność i zróżnicowanie form regionalnych w naszym kraju. Ponadto przekazują wysiłek twórczy wielu kowali oraz charakteryzują ich warsztatowy i zdobniczy kunszt.
Muzeum Kowalstwa składa się z trzech części. W pierwszej możemy obejrzeć wystrój starej kuźni. Zobaczymy tu miech kowalski, palenisko, kowadło i wiele narzędzi wykorzystywanych w pracy z twardym żelazem.
W drugiej części natomiast obejrzymy przedmioty, które kowal niegdyś tworzył na potrzeby rolnictwa. Znajdują się tu różnorodne motyki, topory, stary wóz, drewniane brony itp. Tu również prezentowane są ciekawe artefakty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Obejrzymy więc fragmenty naczyń, zapinki do książki, kafle średniowieczne oraz makietę dawnego średniowiecznego grodu, z którego do naszych czasów przetrwała wieża z fragmentem murów i suchą fosą.Trzecia część to już ekspozycja współczesnych wyrobów artystycznych, które nadal są wykonywane tradycyjnymi technikami kowalskimi. Oczywiście z zachowaniem cech regionu z jakiego dany kowal się wywodził.
W Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie prezentowana jest także historia folkloru tego regionu.
Przy placówce funkcjonuje również Galeria Sztuki Ludowej, w której można kupić wiele ciekawych pamiątek, m.in. podkowę "na szczęście" i inne wyroby miejscowych twórców, a także wybić pamiątkową monetę.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!