artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu

Czas czytania 3 minuty
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu fot. flickr.com

Jeżeli podróżujecie kamperem do Przemyśla, koniecznie musicie odwiedzić to muzeum. Wśród wielu zabytków tego pięknego, podkarpackiego miasta, ta placówka zaskoczy Was wieloma ciekawymi eksponatami.

Mówimy o Muzeum Dzwonów i Fajek, które mieści się na Starym Mieście, w barokowej Wieży Zegarowej. Tam możecie podziwiać eksponaty niezwykłe, ponieważ zgromadzono tu wspaniałą ekspozycję fajek, która ciągle się powiększa. Na pierwszej kondygnacji wieży prezentowane są fajki ze zbiorów muzealnych. Największą część ekspozycji stanowią artystyczne fajki z sepiolitu. Tego typu fajki powstawały w XIX wieku na terenie Austro-Węgier oraz w Niemczech.

Warto tam również zwrócić uwagę na fajkę dekorowaną wzorem z koroną św. Stefana oraz milenijna fajka węgierska projektu J. Koppa, liczny zespół fajek biedermeierowskich, powstałych w ośrodku w Ruhla. Warte obejrzenia są także drobne sprzęty i akcesoria fajczarskie.

Jeśli chodzi o drewniane fajki uwagę zwróćmy na unikalną główkę w kształcie głowy tajemniczego zwierzęcia. Ciekawa jest także myśliwska fajka z Kelc na Morawach, a także zdobiona sceną rustykalną, należąca do lwowskiego cukiernika Sotschka.

Warte uwagi są także gliniane lulki. Najstarsza z nich pochodzi z końca XVII, zaś najmłodsze, tzw. fajki kawiarniane, z początku XX wieku. Ciekawą atrakcją turystyczną są także fajki wodne tzw. nargille.

Na najwyższej kondygnacji wieży znajduje się taras widokowy.

W zabytkowej wieży, na czterech kondygnacjach, zobaczymy również efekty pracy dawnych ludwisarzy, czyli rzemieślników zajmujących się wytwarzaniem dzwonów. Możemy tu poznać, niezmieniony od średniowiecza, proces powstawania dzwonu. Duże dzwony zostały zawieszone w szybie wieży na specjalnym, stalowym rusztowaniu. Warto zwrócić uwagę na wyroby z warsztatów gdańskich i toruńskich z XVII i XVIII wieku.

ReklamaMuzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu 1
Z tym miastem związane są dwa piękne dzwony. Zostały ozdobione elementami herbu Przemyśla – jeden dzwon pochodzi z ratusza i został ufundowany przez burmistrzów Czehowicza i Grzybowskiego z roku 1740 oraz równie okazały dzwon z roku 1878.

Ekspozycje uzupełniają dokumenty i archiwalia dotyczące rodziny Felczyńskich, która, od 1808 w Kałuszu, a od 1915 roku w Przemyślu, jest związana z ludwisarskim rzemiosłem. Dzwony Felczyńskich są tworzone w dwóch odlewniach w Przemyślu oraz w Taciszowie koło Gliwic. W tej placówce kultury obejrzymy także dzwony okrętowe, które zostały wypożyczone z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News