artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Mława – śladami polskiego września
  fot. Wikipedia Mława – śladami polskiego września

Mława – śladami polskiego września

Czas czytania 3 minuty

Mława to niesamowita gratka dla wielbicieli turystyki militarnej. Znajduje się tu aż 50 żelbetowych schronów, budowle ziemno-drewniane i okopy. Właśnie te umocnienia przez trzy pierwsze dni września 1939 r. powstrzymywały atak hitlerowskich wojsk. Jeśli jesteście miłośnikami historii i często podróżujecie kamperem po Polsce, koniecznie zajrzyjcie do Mławy.

Polska linia obrony w Mławie stawiła najeźdźcom zacięty opór. Niemcy stracili tam aż 39 czołgów, a otaczające Mławę potężne umocnienia nazwano nawet "polską linią Maginota".

Te linie obrony zachowały się do dziś. Zespół schronów przetrwał praktycznie w całości. Teraz można go oglądać poruszając się czerwonym szlakiem turystycznym "walk wrześniowych 1939 roku". Pierwsze schrony na tym szlaku są umiejscowione w pobliskiej wsi Windyki. Natomiast w Uniszkach Zawadzkich, na trasie Warszawa – Gdańsk, znajduje się mauzoleum obrońców Mławy.

Najpotężniejsze fortyfikacje położone są natomiast za zalewem Ruda nad rzeczką Mławką.

Każdego roku w sierpniu, w okolicy Uniszek, jest organizowane jedno z najlepszych widowisk historycznych w Polsce: "Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą". To jedyna impreza historyczna, która rozgrywa się w scenerii fortyfikacji z 1939 roku.

Również w samej Mławie jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.

Kościół parafialny pw. św. Trójcy. Został wybudowany w roku 1477. Po pożarze odnowiony w stylu barokowym latach 1712–1719. Powiększony i ponownie całkowicie przebudowany w latach 1882–1886 w stylu neobarokowym.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Kościół pw. św. Wawrzyńca znajdujący się na wzgórzu cmentarnym w stylu późnobarokowym.

Ratusz miejski, który został odbudowany pod koniec XVIII w. ciekawostką jest to, że z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie o 12:00 hejnał Mławy.

Spichlerz „Lelewelówka” – to drewniany budynek z XVIII w. To jedyna już pozostałość po zabudowaniach, zwyczajowo zwanych zamkiem

Kamienice z elementami dekoracji secesyjnych z początku XX w.

Hala Targowa z 1912 roku, która powstała według projektu architekta Stefana Usakiewcza.

Park miejski im. Józefa Piłsudskiego. Powstał w 1897 roku jako ogród spacerowy. Przez mieszczan zwany „Salonem Mławy”. W parku warto zobaczyć fontannę wykonaną z brązu. Przedstawia czterech zdunów, legendarnych założycieli miasta i Muławę, od której imienia miasto wywodzi swoją nazwę, pomnik Józefa Piłsudskiego, Dąb Niepodległości z tablicą pamiątkową oraz dawną popówkę, jedyna pozostałość po cerkwi mieszcząca Urząd Stanu Cywilnego.

Bank przy ulicy Lelewela 6 (lata trzydzieste XX w.) – wybitny w skali kraju przykład architektury modernistycznej, realizacja pracy dyplomowej absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Wacława Olszewskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News