artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Mława – śladami polskiego września
  fot. Wikipedia Mława – śladami polskiego września

Mława – śladami polskiego września

Miasto Mława to niesamowita gratka dla wielbicieli turystyki militarnej. 50 żelbetowych schronów, budowle ziemno-drewniane i okopy, przez trzy pierwsze dni II wojny światowej powstrzymywały atak hitlerowskich wojsk.

Niemcy stracili wtedy aż 39 czołgów, a otaczające Mławę, leżącą 127 km na północ od Warszawy, potężne umocnienia nazwali "polską linią Maginota".

Zespół schronów zachował się do dziś praktycznie w całości i można go oglądać wędrując czerwonym szlakiem turystycznym "walk wrześniowych 1939 roku". Pierwsze schrony szlaku znajdują się koło pobliskiej wsi Windyki, z kolei w Uniszkach Zawadzkich (przy trasie Warszawa - Gdańsk) mieści się mauzoleum obrońców Mławy.

Najpotężniejsze fortyfikacje położone są natomiast za zalewem Ruda nad rzeczką Mławką.

W sierpniu w okolicy Uniszek odbywa się jedno z najlepszych widowisk historycznych w Polsce: "Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą" - jedyna impreza historyczna rozgrywająca się w oryginalnej scenerii fortyfikacji z 1939 roku.

Również w samej Mławie jest wiele ciekawych zabytków do obejrzenia.

Kościół parafialny pw. św. Trójcy – wybudowany prawdopodobnie w 1477 r. pierwotnie w stylu gotyckim. Po pożarze z 1692 roku został odnowiony w stylu barokowym latach 1712–1719. Powiększony i całkowicie przebudowany w latach 1882–1886 w stylu neobarokowym poprzez dostawienie naw bocznych i wież frontowych. Pozostałościami po pierwotnym założeniu gotyckim są ściany prezbiterium z oknem nad ołtarzem, łuk tęczowy oddzielający prezbiterium od nawy głównej i widoczna za ołtarzem bocznym w prawej nawie przypora zewnętrzna znajdująca się obecnie wewnątrz świątyni.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Kościół pw. św. Wawrzyńca – 1786 r. na wzgórzu cmentarnym, późnobarokowy z klasycyzującą elewacją frontową. Wcześniejsza od kościoła zakrystia sklepiona kolebkowo–krzyżowo powstała w drugiej połowie XVI wieku z fundacji mieszczan mławskich. W 1550 roku powstał kolejny kościół drewniany, a w 1786 obecny murowany.

Ratusz miejski – odbudowany pod koniec XVIII w. Z wieży ratuszowej odgrywany jest codziennie o 12:00 hejnał Mławy.

Spichlerz „Lelewelówka” drewniany z XVIII w., jedyna pozostałość po zabudowaniach starościńskich, czasami zwyczajowo zwanych zamkiem

Kamienice z elementami dekoracji secesyjnych z początku XX w.

Hala Targowa z 1912 roku wybudowana według projektu miejskiego architekta Stefana Usakiewcza.

Spichlerz Obywatelski przy ulicy Długiej, wybudowany w latach sześćdziesiątych XIX wieku, obecnie supermarket i dom handlowy.

Park miejski im. Józefa Piłsudskiego, założony w 1897 roku jako ogród spacerowy, powstał z poszerzenia ogrodu przy cerkwi prawosławnej. Przez mieszczan zwany „Salonem Mławy”. W parku warto zobaczyć fontannę wykonaną w brązie według projektu autorstwa Andrzeja Borcza przedstawiającą czterech zdunów, legendarnych założycieli miasta i Muławę od której imienia miasto wywodzi swoją nazwę, pomnik Józefa Piłsudskiego, Dąb Niepodległości z tablicą pamiątkową oraz dawną popówkę, jedyna pozostałość po cerkwi mieszcząca Urząd Stanu Cywilnego.

Bank przy ulicy Lelewela 6 (lata trzydzieste XX w.) – wybitny w skali kraju przykład architektury modernistycznej, realizacja pracy dyplomowej absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej Wacława Olszewskiego.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Dom drewniany piętrowy przy ulicy Warszawskiej 51.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!