artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACK sklep Black Week 23.11-01.12 Sebastian
Lublin – miasto, które inspiruje
  fot. Wikipedia Lublin – miasto, które inspiruje

Lublin – miasto, które inspiruje

Czas czytania 4 minuty

Lublin jest miastem niezwykle ważny dla naszej historii. To właśnie tu, w 1569 r. Polska i Litwa zawarły unię, przekształcając dwa kraje w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Obecnie wielowiekowy Lublin zachwyca zabytkami oraz zachęca do zatrzymania się na dłużej i zwiedzania.

To właśnie na zamku w Lublinie doszło do formalnego połączenia dwóch krajów – Polski i Litwy w jeden organizm. Miało to miejsce w murach zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, zniszczonego w wyniku wojen w XVII w. Na jego miejscu stanął drugi, w stylu neogotyku angielskiego, który przez 128 lat był siedzibą więzienia – kolejno carskiego, kryminału II Rzeczpospolitej, hitlerowskiego i stalinowskiej bezpieki.

Obecnie jako Muzeum Lubelskie, pełni funkcję instytucji kulturalnej i jest nr 1 na liście zabytków w Lublinie.

Z lubelskim zamkiem sąsiaduje, ocalałe z pożogi wojennej i odbudowane, Stare Miasto. Lubelska starówka chwali się aż 70 proc. oryginalnej zabudowy miasta.

Rynek posiada dobrze zachowany swój pierwotny układ architektoniczny. Wokół niego znajdują się okazałe kamienice. Niegdyś były własnością mieszczan. Przez wiele wieków żyli tu również Niemcy, Żydzi, Włosi, Rusini, Ormianie, Grecy, Węgrzy, Francuzi i Szkoci.

Na terenie lubelskiego Starego Miasta znajduje się wiele zabytków architektury z różnych epok. Zobaczymy również pozostałości murów miejskich w postaci dwóch bram: Bramy Krakowskiej i Grodzkiej oraz Baszty Gotyckiej. Obejrzymy również bogato zdobione renesansowe kamienice. Zwróćcie uwagę również na dawny ratusz (Trybunał Koronny), Archikatedrę w Lublinie, Wieżę Trynitarską, Bazylikę Dominikanów oraz na Teatr Stary.

ReklamaLublin – miasto, które inspiruje 1
Koniecznie dotrzyjcie również do Placu Po Farze. Ciekawym miejscem jest także Brama Krakowska – Plac Łokietka. Jeśli wyjdziemy poza granicę murów miejskich, obejrzymy Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej oraz donżonem.

O tym jak imponującym miejscem jest Stare Miasto w Lublinie może świadczyć fakt, że na powierzchni blisko jednego kilometra kwadratowego znajduje się aż 110 zabytków. Dodajmy do tego, że lubelska starówka posiada w ponad 70 procentach oryginalną zabudowę. Najstarsze zabytki Starego Miasta pochodzą z XIII w. Warto dodać, że starówka w Lublinie jest wpisana na listę Pomników Historii.

W staromiejskim Ratuszu, który był siedzibą Trybunału Koronnego, rezydowali w XVI-XVII wieku burmistrzowie miasta, wśród których nie brakowało też osób z Włoch, Francji czy Niemiec.

Obecnie przepiękny Rynek lubelskiej starówki otoczony jest kawiarnianymi ogródkami, w których często przesiadują mieszkańcy i turyści. Warto wiedzieć, że latem odbywają się tu różne wydarzenia kulturalne.

Możemy również poznać, jak wyglądała dawna, nieistniejąca już dzielnica żydowska. Prezentuje to makieta znajdująca się w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Możemy również Lublin zwiedzać trasą Śladami Lubelskich Żydów. Zwróćmy również uwagę Poczet Królów Polskich znajdujący się na ścianach Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Lublin warto poznawać nie tylko przez pryzmat Starego Miasta. Możemy obejrzeć fontannę multimedialną, prezentującą spektakle światła i dźwięku. Znajduje się ona na największym w mieście Placu Litewskiego.

ReklamaLublin – miasto, które inspiruje 2
Miejska Pasieka Artystyczna – to wspaniały system tarasów widokowych, które znajdują się na dachu modernistycznego Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym.

Browar Perła, który znajduje się przy ul. Bernardyńskiej stanowi wyjątkowy zabytek lubelskiego przemysłu. Historyczny klasztor i kościół Ojców Reformatów przekształcono na potrzeby produkcji piwa, która odbywała się tu w latach 1846 – 2001.

Podziemia Browaru Perła możemy teraz zwiedzać. W czasie godzinnej wycieczki poznamy historię zakładu i tajemnice związane z warzenia złocistego trunku. Zobaczymy jak zmieniał się kształt butelek oraz etykiety. Na końcu trasy dla chętnych możliwa jest degustacja lubelskiego piwa.

W Lublinie nie można się nudzić. Możemy również wziąć udział w wielu wspaniałych imprezach kulturalnych i rozrywkowych, takich jak: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Festiwal Legend Lubelskich, Jarmark Jagielloński i Europejski Festiwal Smaku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News