artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Łowicz – miasto z historią w tle.
  fot. Public domain, Mariusz Cieszewski Łowicz – miasto z historią w tle.

Łowicz – miasto wspaniałej historii

Czas czytania 3 minuty

Kto z nas nie słyszał o mieście Łowicz? To miasto słynie nie tylko ze smacznych produktów spożywczych czy ciekawej kultury folklorystycznej. Łowicz to również wielowiekowa historia oraz wiele ciekawych zbytków. Jeśli podróżujecie kamperem w tym regionie, koniecznie odwiedźcie to miasteczko. Będziecie zachwyceni.

Warto zdawać sobie sprawę, że Łowicz to jedno z najstarszych miast w Polsce. Nazwa grodu nawiązuje do myśliwskiego, drewnianego zameczku. W nim przebywali piastowscy książęta podczas wypraw na polowania. Nic więc dziwnego, że przy tym obiekcie powstała osada, a z niej z kolei wyłoniło się w końcu miasto.

O Łowiczu wzmiankowała już bulla papieża Innocentego II, datowana na dzień 7 lipca 1136 r. W XIII w. wznosił się tu kasztel. Wkrótce wydzielono z tych ziem oddzielne Księstwo Łowickie. Łowicz prawa miejskie otrzymał zaś około 1298 r.

Już z tego faktu, że miasto tak długo istnieje i funkcjonuje, mieści się tu wiele ciekawych zabytków. W Łowiczu obecnie jest zarejestrowanych 101 obiektów zabytkowych.

Zwiedzanie Łowicza najlepiej rozpocząć oczywiście od Starówki i rynku Starego Miasta. Tu obejrzymy przepiękny ratusz, Kolegiatę Prymasowską oraz lokalne muzeum.

Na Starym Rynku wznoszą się również zabytkowe kamienice. Warto przyjrzeć się ich ścianom, na nich przytwierdzone są specjalne tablice pamiątkowe z nazwiskami znanych w mieście artystów, pisarzy, polityków oraz znamienitych gości, np. Napoleon Bonaparte.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Zajrzyjcie również na tzw. Nowy Rynek. Warto dodać, że to jedyny w kraju i jeden z trzech w Europie w kształcie trójkąta, z kamieniczkami pochodzącymi z przełomu XVIII i XIX wieku.

Zwróćmy uwagę także na wiele zabytkowych kościołów, pochodzących z różnych czasów i wzniesionych w rozmaitych stylach architektonicznych. Warte obejrzenia są również: Baszta i Pałacyk gen. Klickiego, kaplica ewangelicko-augsburska, ruiny zamku arcybiskupów i prymasów Polski.

Nie omijamy również Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja. Nie bez powodu nazywana jest „Wawelem Mazowsza”. Dlaczego? Ponieważ świątynia stanowi mauzoleum dwunastu prymasów Polski.

Co ciekawe, możemy wejść na szczyt wieży katedralnej, skąd roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta oraz najbliższe okolice.

Jeśli chcielibyście poznać Łowicz jeszcze bardziej, warto odwiedzić lokalne muzeum, które posiada niezwykle bogatą ekspozycją, prezentującą historię miasta i sztukę ludową. Zobaczymy tu stroje ludowe, wycinanki, pająki, rzeźby, meble, wyposażenie zagrody.

Warte uwagi w Łowiczu są również: mini skansen przy muzeum z dwiema zagrody ludowymi, aleja Gwiazd Łowickich, jedyna w Polsce aleja honorująca dokonania twórców ludowych, ruiny zamku prymasowskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy