Miasto wspaniałe i niezwykłe. Pełne historii i pięknych zabytków. Jest też to chyba jedyne miasto w Polsce, które…zmieniło swoją lokalizację. Jeśli więc podróżujecie kamperem po kraju, warto zajechać również do Leżajska.
Leżajk był ważnym punktem na szlaku handlowym, który wiódł doliną Sanu. To właśnie nad tą rzeką po raz pierwszy ulokowano to miasto. Jednak wkrótce zdecydowano przenieść je w miejsce, które bardziej sprzyjało ewentualnej obronie przez wrogami.
Skąd wzięła się nazwa miasta? Można ją wywodzić od pierwotnych mieszkańców tych ziem – czyli słowiańskiego plemienia Lędzian. Wiedział o nich już cesarz Konstanty VII, który lud ten nazywał Lenżanami. Miasto to mogło stanowić ich główną siedzibę.
Warto również wiedzieć, że Leżajsk jest jednym z najstarszych miast tego regionu Polski. Już w roku 1346 mamy historycznie potwierdzoną informację o tym mieście. Kolejna wzmianka o Leżajsku pojawia się 19 stycznia 1354 r. Wówczas król Kazimierz Wielki nadał Janowi Pakosławowi miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie.
Jeśli mamy do czynienia z tak starym, historycznym miejscem, powinniśmy więc obejrzeć tu wiele ciekawych zabytków. Tak też jest w Leżajsku.
Warto tu obejrzeć klasztor Bernardynów, w skład którego wchodzi m.in. barokowy kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Panny Marii z bogatym wystrojem wnętrza. W kaplicy Matki Boskiej znajduje się pochodzący z drugiej połowy XVI w. obraz Matki Bożej Pocieszenia (Leżajskiej). Zwróćmy również uwagę na barokowe organy z końca XVII w. Warto wiedzieć, że zostały zaliczone do najstarszych i najcenniejszych na świecie.
W bazylice oo. Bernardynów każdego roku organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.W klasztorze możemy również zwiedzić Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów. Zgromadzone są tu liczne obrazy, rzeźby, naczynia, szafy i sprzęty liturgiczne, rękopisy i starodruki oraz sztuka ludowa i ciekawe artefakty z krajów misyjnych. Zabudowa klasztoru przypomina, że był to obiekt obronny. Budynek otaczają mury z trzema basztami, które zostały wzniesione w XVII w.
Koniecznie też zobaczcie na starówce leżajskiej budynek Ratusza. To piętrowa, wzniesiona w stylu eklektycznym, murowana budowla wybudowana w 1869 roku przez Karola Kubika. Obok ratusza od zachodniej strony znajduje się prostokątna wieża z zegarem wybudowana w 1905. Ratusz mieści się wzdłuż północno-zachodniej pierzei Rynku.
Obejrzyjmy również Dwór Starościński, który został wybudowany przez starostę Krzysztofa Szydłowieckiego. Powstał jako zespół rezydencjalno-obronny. W 1918 roku przeznaczony na potrzeby Miejskiego Gimnazjum Realnego i liceum. Teraz zaś mieści się tu Muzeum Ziemi Leżajskiej.
Warto wiedzieć, że do Leżajska ściągają pielgrzymki Żydów z Izraela, Europy i Ameryki. Na miejskim cmentarzu znajduje się grób słynnego cadyka - Elimelecha Weisbluma. Znany był również jako Majlech z Leżajska (1717–1787). To właśnie dzięki niemu właśnie w Leżajsku powstał ważny ośrodek chasydyzmu w Polsce.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!