Podróżując kamperem po Polsce warto również skierować się do miast mniej oczywistych turystycznie. Poznać te, które z pozoru nie wydają się odpowiednim kierunkiem turystycznych wojaży, a jednak kryją w sobie wspaniałą historię i wiele unikalnych zabytków. Tym razem proponujemy Wam wyprawę do Krosna, które nie bez powodu zwane było niegdyś „małym Krakowem”.
Krosno na południu Polski, leżące pomiędzy Krakowem a Przemyślem, może być świetnym celem wyprawy kamperowej, jeśli uwielbiacie niewielkie, klimatyczne miasta z ciekawą i bogatą historią.
Warto wiedzieć, że niegdyś to miasto było zwane „małym Krakowem”. Było również jednym ze znaczniejszych miast Polski. Potwierdza to fakt, że właśnie Krosno zostało ujęte w wielkim dziele wydanym w 1618 r. Brauna i Hoghenberga "Civitates orbis terrarium".
Niemal wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca: muzea, galerie, restauracje, sklepiki z pamiątkami znajdują się w ścisłym centrum miasta - wszystko mamy tutaj na wyciągnięcie ręki. Właśnie krośnieńska starówka zachęca do powolnych spacerów i niemal smakowania niezwykłego klimatu tego historycznego miasteczka.
Warto do Krosna przyjechać nie na jeden dzień, ale przynajmniej na weekend. W kilka dni będziemy mogli poczuć klimat pięknego miasta, zwiedzić zabytki, pokrążyć po pięknej okolicy i zwyczajnie odpocząć.
Poznawanie Krosna warto zacząć od Muzeum Podkarpackiego. Zobaczyć tu możemy nie tylko ciekawe eksponaty związane z historią miasta, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek o Krośnie. Przydadzą się nam podczas dalszego zwiedzania tego historycznego grodu.
W Krośnie warto również zajrzeć do wczesnobarokowej dzwonnicy farnej. Tu znajduje się trzeci pod względem wielkości dzwon w Polsce. Można z jej szczytu podziwiać piękną panoramę Krosna.Powinniśmy również wiedzieć, że Krosno słynie przede wszystkim z wyrobów szklanych. O tym możemy się przekonać odwiedzając Centrum Dziedzictwa Szkła. Tu będziemy obcowali z ponad 90-letnią tradycję wyrobu szkła. Możemy także obserwować na żywo proces produkcji i zdobienia szkła, a także zobaczymy, jak wygląda praca w hucie szkła.
Centrum miasta to oczywiście rynek. Wokół niego możemy oglądać późnogotyckie i barokowe kamienice pochodzące z XVI–XVIII w. Oczywiście wielokrotnie przebudowywane i nadbudowywane. O zamożności dawnych mieszczan Krosna świadczy fakt, że wiele z tych kamienic było bogato zdobionych i wyposażonych w podcienie. Znajdziemy tu również wiele restauracji, w których można dobrze zjeść oraz odpocząć podczas spacerów po mieście.
W Krośnie ma miejsce również wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych m.in. Górskie Zawody Balonowe, Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”.
Ciekawostką jest również fakt z historii miasta i regionu - w pobliskiej Chorkówce Ignacy Łukasiewicz rozpoczął przemysłową eksploatację ropy naftowej. W 1905 r. pod Krosnem powstała duża rafineria ropy naftowej.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!