artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kościół na wodzie w Zwierzyńcu
  fot. wikipedia.org Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Czas czytania 3 minuty

Kościół “na wyspie” lub “na wodzie”.  Podróżowanie kamperem po Polsce może być niezwykle ciekawe. Pozwala nam odwiedzić takie miejsca w kraju, do których wcześniej nie dotarliśmy czy nawet o nich nie słyszeliśmy. Poznajemy bowiem prawdziwe „perełki” turystycznego wielu regionów Polski. Ich odkrywanie może być naprawdę pasjonującym zajęciem.

Niezwykły zabytek sakralny jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Roztocza. Malownicze położenie tego niezwykłego kościoła powoduje, że jest jednym z najchętniej oglądany zabytków regionu.

Tym razem podróżujemy kamperem po przepięknym, polskim Roztoczu. Tu, w miejscowości Zwierzyniec znajdziemy niezwykły i niespotykany kościół na wodzie, lub jak nazywają go inni – również kościół na wyspie. Skąd jednak pomysł, aby taki obiekt sakralny jak kościół lokalizować na środku jakiegokolwiek zbiornika wodnego? Tu musimy sięgnąć do historii tego miejsca.

Historia kościoła w Zwierzyńcu

Marysieńka pochodzi z arystokratycznej rodziny i będzie kiedyś żoną króla Polski, Jana III Sobieskiego – chyba ostatniego wybitnego władcy naszego kraju. Kobieta, przebywając w miejscowości Zwierzeniec na Roztoczu postanawia zagospodarować to miejsce. Decyduje się na stworzenie tu stawu, z wyspą na jego środku. Na tym kawałku lądu powstaje również romantyczna altanka.

Ponad wiek później kolejny szlachcić również zachwyca się pięknem Zwierzeńca. Tomasz Antoni Zamoyski dostrzega staw i wyspę na nim wraz z altaną. Głęboko wierzący szlachcic, wraz ze swoją żoną decydują się na wybudowanie na wyspie kościoła. Obiekt ten, w ich zamyśle, ma przypominać o męczeńskiej śmierć św. Jana Nepomucena.

ReklamaKościół na wodzie w Zwierzyńcu 1
Jak wygląda kościół na wodzie w Zwierzeńcu na Roztoczu?

Do tej pory kościółek na wyspie w miejscowości Zwierzeniec przypomina nam zarówno o żonie króla Jana III Sobieskiego – słynnej Marysieńce, jak i o szlacheckim rodzie Zamoyskich.

Budynek kościoła jest murowany, wybudowany z kamienia i cegły. Wnętrze tej świątyni na wyspie zachwyca zwiedzających piękne polichromii. Zobaczymy tu również ołtarz wykonany z drewna dębowego, który jest miejscem ekspozycji repliki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Na boku ołtarza dostrzeżemy malowidło przedstawiające św. Jana Nepomucena, któremu przecież kościół jest poświęcony.

Znajdują się tu również dwie kaplice z ołtarzami. Po prawej stronie osadzono kaplicę Matki Boskiej, a po lewej – Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół posiada również chór, gdzie znajdują się organy czterogłosowe wykonane i dostarczone tu w 1905 r. Na drewnianej dzwonnicy, która stoi przed kościołem, znajduje się jeden dzwon.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News