artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Kościół na wodzie w Zwierzyńcu
  fot. wikipedia.org Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu potocznie zwany “na wyspie” lub “na wodzie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.

Historia kościoła w Zwierzyńcu

Przyszła żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka zarządziła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Sto lat później w latach 1741-1747 Tomasz Antoni Zamoyski i jego żona Teresa z Michowskich ufundowali na wyspie barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny oczekiwanego syna – Klemensa.

Usytuowanie kościoła na jednej z wysp przypominać miało męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. Do dziś jego figury chronić mają przed powodziami i chorobami. Według podań, kościół zlokalizowano na miejscu dawnego teatru „na wodzie” choć ostatnio coraz częściej sugeruje się że była tu wcześniej jedynie altana i wypoczynkowy tzw. „domek na wodzie”.

Jak wygląda kościół na wodzie?

Kościół jest murowany z kamienia i cegły, jednonawowy, barokowy. We wnętrzu polichromia pędzla Łukasza Smuglewicza. W dębowym ołtarzu głównym mieści się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. Są także dwie kaplice z ołtarzami: po prawej stronie Matki Boskiej, a po lewej – Najświętszego Serca Pana Jezusa, na chórze muzycznym znajdują się organy 4-głosowe, wykonane w 1905 r. przez firmę Biernackiego. Na drewnianej dzwonnicy przed kościołem umieszczono jeden dzwon.

Każdego roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. Jest wyjątkową atrakcją dla mieszkańców Zwierzyńca, ale także dla turystów odwiedzających miasteczko nad Wieprzem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy