artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Jarosław – miasto bogatej historii

Czas czytania 4 minuty
Jarosław – miasto bogatej historii
Jarosław – miasto bogatej historii fot. flickr.com

Kierując się kamperem w Bieszczady, podczas planowania naszej trasy, warto uwzględnić na niej piękne miasto o frapującej nazwie – Jarosław. To jedno z najstarszych miast w kraju, pełne zabytków, ale i tajemniczych obiektów. Słowem – Jarosław warto zwiedzić, pozostając tu nawet przez kilka dni.

Jarosław – miasto położone na skraju Bieszczad, nazywane bramą do tego regionu, to miejsce o bogatej tradycji i licznych zabytkach. To również ważny węzeł szlaków komunikacyjnych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że miejscowość istniała tu prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych. Natomiast pod koniec średniowiecza Jarosław był już dużym miastem, gdzie mieszały się ze sobą trzy wyznania i trzy kultury: polska, ukraińska i żydowska. Właśnie ta wielokulturowość nadała miastu niesamowity charakter oraz niespotykany klimat.

Jeśli będziecie spacerowali po Jarosławiu, zwróćcie szczególną uwagę na przepiękne renesansowe kamienice znajdujące się wokół rynku. To co ważne i warte uwagi to przestronne sienie, kryte podwórza i kilkupoziomowe sklepione piwnice – charakterystyczne dla dawnej zabudowy tego miasta.

Najbardziej okazała kamienica, która niegdyś należała do znamienitego rodu Orsettich, wybudowana została pod koniec XVI w. Obecnie znajduje się tu muzeum, gdzie na stałych ekspozycjach możemy poznać historię miasta i kultury mieszczańskiej Jarosławia. W dolnej sieni muzeum oraz w sklepie znajdującym się na parterze prezentowane są muzealia związane z historią miasta i regionu. Natomiast w wielkiej izbie możemy oglądać obiekty podkreślające charakter dawnych pomieszczeń mieszkalnych. Na piętrze natomiast znajdziemy się w innym świecie, obejrzymy tu dokładnie odtworzone wnętrza mieszczańskie z dawnych wieków w Jarosławiu.

ReklamaJarosław – miasto bogatej historii 1
Dużą atrakcją tego miasta jest również podziemne przejście. Znajduje się pod kamienicami Rynek 4, 5 i 6. Do tych podziemi możemy zejść, a bilety kupimy w Centrum Informacji Turystyczno -Kulturalnej. Podziemny chodnik w Jarosławiu ma długość 186 m. Natomiast jego głębokość sięga 6 metrów.

Podczas wyprawy do podziemi Jarosławia zwiedzimy 11 sal wystawowych, gdzie prezentowane są ekspozycje: ceramiki, kuchni mieszczańskiej z zapleczem kuchennym z XVI i XVII wieku, myślistwa, jarmarków jarosławskich, paleontologii, archeologii Sanu, historii ratowania Starego Miasta w Jarosławiu oraz ukazujące makietę dawnego Jarosławia.

Nasz pobyt w Podziemnym Przejściu dodatkowo uatrakcyjnią efekty świetlne i dźwiękowe. Wrażenia są naprawdę niesamowite i warto się tu koniecznie wybrać. Zastosowano tu również innowacyjne rozwiązania multimedialne atrakcyjne dla zwiedzających. Z pewnością zrobią duże wrażenie zwłaszcza na dzieci oraz młodzieży. Właśnie dzięki nim możemy tu na przykład samodzielnie wypalić gliniane naczynie, popłynąć szkutą Sanem oraz Wisły czy nawet przebrać się w XVII-wieczny strój.

Jarosław i najbliższy region zachęcają do dalszych spacerów czy wycieczek rowerowych. Zapewniają piękne widoki - malowniczej doliny Sanu oraz rozległych lasów. Właśnie miłośnicy rowerowych eskapad nie będą zawiedzeni. Od lat miasto rozwija aktywną turystykę, dzięki wytyczeniu trasom rowerowym, szlakom turystycznym i wodnym.

ReklamaJarosław – miasto bogatej historii 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News